Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fete incepatori

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fete incepatori

    Din cate am citit, pentru incepatori sunt recomandate fete cu burete moale deoarece sunt mai lente deci mai controlabile etc.

    Eu ma gandesc ca pentru a forta o lovitura corecta, fetele ar trebui sa fie mai tari dar nu neaparat rapide.
    Gresesc?
    Exista astfel de fete?

    (considerand desigur ca fetele sunt puse pe un lemn de control)


    Multumesc mult.
    Lemn:Xiom Zeta
    Fete:MX-P

  • #2
    Fete cum descrieti dumneavoastra sunt cele facute pentru speed glue, care le inmuia semnificativ buretele.
    Din pacate, cu lipici pe baza de apa, au un feeling cam de caramida.
    Un exemplu bun e Sriver

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de gelcu Vezi post
      Din cate am citit, pentru incepatori sunt recomandate fete cu burete moale deoarece sunt mai lente deci mai controlabile etc.
      Eu ma gandesc ca pentru a forta o lovitura corecta, fetele ar trebui sa fie mai tari dar nu neaparat rapide.
      Gresesc?
      Exista astfel de fete?
      (considerand desigur ca fetele sunt puse pe un lemn de control)
      Multumesc mult.
      O mare parte din fetele chinezesti au burete mai rigid si nu arunca mingea foarte tare.
      www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
      http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

      Comentariu


      • #4
        Mie imi plac fetele chinezesti moi si non-tacky.
        De exemplu:
        729 FX Supersoft
        729 Focus III Snipe
        LKT Pro XP

        Dintre acest Focus III Snipe este foarte controlabila, si nu este foarte influentata de spinul adversarului.
        LKT Pro XP e moale si arunca mingea foarte jos
        FX Supersoft are sunet de speed glue dar tot asa arunca destul de jos mingea

        Toate mi se par fete foarte bune pentru FH pentru un incepator...
        Un alt avantaj este ca pot si trebuie sa fie puse pe un lemn macar ALL+ sau chiar OFF- deoarece pe un lemn de control nu o sa sara mai deloc.
        Avantajul este ca odata ce ati progresat nu mai trebuie sa schimbati lemnul, treceti doar la fete mai rapide.
        Asta e opinia mea.
        Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
        FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
        BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de gelcu Vezi post
          Din cate am citit, pentru incepatori sunt recomandate fete cu burete moale deoarece sunt mai lente deci mai controlabile etc.

          Eu ma gandesc ca pentru a forta o lovitura corecta, fetele ar trebui sa fie mai tari dar nu neaparat rapide.
          Gresesc?
          Exista astfel de fete?

          (considerand desigur ca fetele sunt puse pe un lemn de control)


          Multumesc mult.
          Cum adica "pt a forta o lovitura corecta, fetele trebuie sa fie mai..."?
          Loviturile corecte le sti sau nu le sti, le dai sau nu le dai. Probabil a-ti vrut sa spuneti ca echipamentul mai lent, obliga la miscari mai dinamice, mai ample si asta e foarte bine in perioada de invatare. Sa stiti ca nu neaparat fetele moi sunt mai lente, ci de multe ori este chiar invers. Pentru invatare, este bine ca fetele sa fie moi si mai lente, la fel si lemnul. Totul se rezuma la dwell-time, care daca este mai mare, ajuta la anumite corectii pe care le face creierul, chiar in timpul loviturii. A-ti vazut, in scoala de soferi, se merge cu masina incet...
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Personal,urasc focus 3 snipe..nu stie sa faca nimic..mi se pare o fata moarta pe all-wood (pe carbon nu l-am incercat); il urasc si cand il folosesc eu si cand il au adversarii ;mai bune sunt fetele moi cu mult spin; astea te forteaza sa joci mai mult decat face focus 3 snipe...

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Aurel Onut Vezi post
              Cum adica "pt a forta o lovitura corecta, fetele trebuie sa fie mai..."?
              Loviturile corecte le sti sau nu le sti, le dai sau nu le dai. Probabil a-ti vrut sa spuneti ca echipamentul mai lent, obliga la miscari mai dinamice, mai ample si asta e foarte bine in perioada de invatare. Sa stiti ca nu neaparat fetele moi sunt mai lente, ci de multe ori este chiar invers. Pentru invatare, este bine ca fetele sa fie moi si mai lente, la fel si lemnul. Totul se rezuma la dwell-time, care daca este mai mare, ajuta la anumite corectii pe care le face creierul, chiar in timpul loviturii. A-ti vazut, in scoala de soferi, se merge cu masina incet...
              De acord, poate exprimarea mea nu a fost clara si cer scuze pentru asta - oricum ati intuit perfect ce voiam sa spun.

              Din faptul ca buretele mai moale nu inseamna neaparat mai lent mi-a venit ideea ca poate exista fete tari si lente. Apoi m-am gandit ca o fata mai moale este mai sensibila la spinul adversarului decat una tare, deci returnarea servelor s-ar face mai facil cu una tare pt un incepator, corect?

              Acum am inteles teoria Dvs cu dwell-time-ul drept care fata ar trebui ca fata sa fie moala si lenta, si va multumesc pentru lamuriri.

              Oricum as fi recunoscator sa aflu si nume concrete de fete, atat moi si lente cat si tari si lente

              Seara placuta!
              Lemn:Xiom Zeta
              Fete:MX-P

              Comentariu


              • #8
                Este aici pe forum un post cu clasificarea fetelor in functie de duritatea lor.
                L-am gasit cu multumirile de rigoare lui Rblade
                http://tabletennis-reviews.com/refer...ardness-table/
                - - - Actualizat - - -
                Postat în original de gelcu Vezi post
                De acord, poate exprimarea mea nu a fost clara si cer scuze pentru asta - oricum ati intuit perfect ce voiam sa spun.
                Din faptul ca buretele mai moale nu inseamna neaparat mai lent mi-a venit ideea ca poate exista fete tari si lente. Apoi m-am gandit ca o fata mai moale este mai sensibila la spinul adversarului decat una tare, deci returnarea servelor s-ar face mai facil cu una tare pt un incepator, corect?
                Acum am inteles teoria Dvs cu dwell-time-ul drept care fata ar trebui ca fata sa fie moala si lenta, si va multumesc pentru lamuriri.
                Oricum as fi recunoscator sa aflu si nume concrete de fete, atat moi si lente cat si tari si lente
                Seara placuta!
                Si aceasta clasificare-fete moi,sau fete tari ,rapide sau lente depinde extrem de mult de nivelul de joc al celui care le probeaza.
                Un exemplu-Rakza 7 soft,unui incepator i se va parea tare si rapida,si e normal,dar unui jucator mai experimentat -moale si mai lenta.
                Ultima editare de george25; 02.oct.2012, 21:13.
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Foarte interesant tabelul, chiar nu stiam de el.
                  Asadar Donis Desto F3 Big Slam ar fi cea mai moale fata sa inteleg?
                  Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                  FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                  BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                  Comentariu


                  • #10
                    Atat de moale , incat la deslipire se poate rupe bucati daca adezivul nu este unul mai "bland" si nu se acorda atentie si tehnica maxima, operatiei. Practic nu e voie sa tregeti de fata deloc, ci numai sa impingeti cu degetul sub ea.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Dl. Aurel fetele Desto de acum sunt mai "sanatoase" putin decat cele de acum trei ani. în ultimul an am avut vreo 3 desto F3 big slam de 1,8 si 2,0 mm pe care le-am purtat de pe un lemn pe altul lipite cu Donic Vario si nu am avut nici macar ciupituri daramite rupturi.
                      Nittaku violin​Fastarc C-1 / Fastarc S-1

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X