Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat fata pe backhand

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfat fata pe backhand

    Buna seara !
    Am urmatoarea combinatie: lemn : nitaku septear , forhand: yasaka rakza 7 2.0 mm , backhand: yasaka rakza 7 soft 2.0 mm....Lemnul si forhandul sunt perfecte pt mana mea....insa backhandul lasa de dorit...(mi se pare mie sau fața asta arunca mingile in jos decat sa dea chop-uri?)...As dori sa imi recomandati o fața pe backhand cu spin mult( sa dea chopuri...nu ca rakza 7 soft...sa coboare mingile....), cu control foarte bun...viteza medie....
    Mentionez ca,atunci cand incerc sa dau topspin cu backhandul...trebuie sa fac o miscare foarte larga...pt ca in loc sa dea mingile cum trebe....le coboara aceasta fața....
    Din ce m-am interesat, Butterfly Sriver G3 ar fi cea mai buna....dar as vrea sa imi spuneti care are spinul si controlul mai mare? Butterfly Sriver G3 sau Butterfly Sriver G3 FX? Si care are buretele mai moale dintre acestea 2?
    Multumesc si astept recomandari.
    O seara buna !

  • #2
    nici sriver g3 nu arunca sus, eu am jucat cu g3 fx pe rever si am renuntat in favoarea la rakza 7
    ai incercat sa dai cu rakza 7 cu reverul ? pentru ca rakza 7 e o fata foarte buna pt rever
    Ultima editare de danr; 13.oct.2012, 19:28.

    Comentariu


    • #3
      Am incercat sa dau si cu rakza 7 pe rever....tot nu imi place cum sare....

      Comentariu


      • #4
        Incearca xiom Omega4 Elite de 2,0... daca e prea mult incearca de 1,8mm sau Xiom Musa de 2,0mm.
        Blade: Viscaria, FL
        fh: T05, 2,1 mm, black
        bh: T05, 2,1 mm, red

        Comentariu


        • #5
          Majoritatea fetelor Yasaka lasa mingiile jos si eu am avut pe bh Yasaka Pryde si m-am obisnuit greu cu fata.
          Parerea mea ar fi sa incerci pe bh Donic acuda s2/s3 sau Donic bluefire m3,eu am schimbat Pryde cu bluefire m3 si chiar imi place
          Lemn: Donic PersoonPowerPlay Senso V2
          Fh: Yasaka Rakza 7
          Bh: Donic Acuda S1

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de JocDefensiv Vezi post
            Si care are buretele mai moale dintre acestea 2?
            Salut,
            In general aproape toate fetele moi pe lemne OFF - OFF+ arunca in jos.
            Ai setup foarte bun din punctul meu de vedere, un setup ofensiv, dar din ce spui te bazezi mai mult pe un joc defensiv.
            Fetele Rakza 7 soft imi par cele mai bune de la Yasaka si mie personal nu mi s-au parut sa arunce in jos, mai ales la chop. Mai degraba sa iti arunce in jos la capac, din spin-uri puternice.
            Topsin-ul de FH miscarea chiar este larga, iar BH ai nevoie de explozie, nu de o miscare larga.
            Daca ai un joc mai defensiv pe BH cum spui ca faci mult chop, poti incerca o fata mai tare, care are mai mult control si mai mult spin, dar mai putin viteza la capace si la spin. Ai putea sa incerci fete europene ca Yasaka Rakza 9 sau Joola Rhyzm, Donic Bluefire M1, Acuda S1 care au mai multa viteza sau o fata chinezeasca unde viteza fara un pic de booster e mai mica gama DHS Hurricane, dar iti ofera mult control si constanta in joc. Cauta atunci cand iti cumperi sa fie de 2.0mm sau chiar 1.8mm la chinezeasca.
            Dintre BTY Sriver G3 si G3-FX cea din urma este mai moale.
            La BTY gama FX inseamna mai moale.
            Toate cele bune,
            George Durdun

            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

            Comentariu


            • #7
              Stilul meu de joc nu e defensiv...(dimpotriva atac si cand nu trebe))) , dar asta e partea a 2-a ).Pe forehand dau bine topspinuri cu rakza 7 ....lemnul iarasi mi se pare bun ( Nitaku Septear ) , dar pe backhand cand e sa dau topspin...miscarea o fac cum trebe dar tot mi se pare ca mingea se duce in jos....si de accea as dori o fața care sa se potriveasca cu lemnul si fața rosie...o fața care sa aiba mult control,sa pot executa chopurile cum trebe ( nu-i chestia ca nu le execut cum trebe acum....dar la antrenamente fac cum trebe chopurile tot....iar in meciuri nu stiu...parca e total alta fața...mingi unele chiar mai usoare ca la antrenament cand ma bag in ele sa dau un topspin de backhand se duce in ,, pruni'' sau in nenea ,,gard'' ) si mult spin(mi se pare mie,probabil doar mie,ca rakza 7 soft nu este o fața foarte spinoasa?)...daca se poate sa imi recomandati o fața cu mult mai spinoasa decat rakza 7 soft...si cu control mai bun...in detrimentul vitezei(aia o sa ii imprim eu) important e sa aiba spin mult si control ca atunci cand execut un topspin de backhand adversarul sa fie ,,vizibil deranjat'' , nu ca si cu rakza 7( viteza e buna si controlul iarasi cand dau topspinuri e bunicel dar mi se pare ca nu are destul spin....).
              Despre Butterfly SpinArt ce spuneti ? Banuiesc ca aceasta fața are cel mai mare spin din gama Butterfly....dar la control nu stiu ce sa zic...este o fața cu control bun?
              Am citit ca are duritate 48 de grade ...si ca este o fața lipicioare,viteza buna,spin bun...dar nu stiu ce control are...
              Va multumesc si va doresc o zi excelenta !
              Dennis
              Ultima editare de JocDefensiv; 14.oct.2012, 12:46.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de flash Vezi post
                Incearca xiom Omega4 Elite de 2,0... daca e prea mult incearca de 1,8mm
                Incerca ce te-am sfatuit...daca vrei mai mult spin si control cam asta e raspunsul...crede-ma am incercat aproape tot ce misca pe bh...
                Blade: Viscaria, FL
                fh: T05, 2,1 mm, black
                bh: T05, 2,1 mm, red

                Comentariu


                • #9
                  Pana te lamuresti cum merge treaba cu reverul iti propun o fata moale si cu super control Donic desto F3 bs
                  Nittaku violin​Fastarc C-1 / Fastarc S-1

                  Comentariu


                  • #10
                    E "tun" ca fata pt bh pentru inceput, in mod cert nu are mai mult spin decat Rakza7 soft si se uzeaza un pic prematur...in rest e o fata excelenta pt rever...
                    Blade: Viscaria, FL
                    fh: T05, 2,1 mm, black
                    bh: T05, 2,1 mm, red

                    Comentariu


                    • #11
                      As dori sa stiu cum se potriveste mai bine: pe lemn nitaku septear o fața mai moale sau una mai dura?

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de JocDefensiv Vezi post
                        Stilul meu de joc nu e defensiv...(dimpotriva atac si cand nu trebe))) , dar asta e partea a 2-a ).Pe forehand dau bine topspinuri cu rakza 7 ....lemnul iarasi mi se pare bun ( Nitaku Septear ) , dar pe backhand cand e sa dau topspin...miscarea o fac cum trebe dar tot mi se pare ca mingea se duce in jos....si de accea as dori o fața care sa se potriveasca cu lemnul si fața rosie...o fața care sa aiba mult control,sa pot executa chopurile cum trebe ( nu-i chestia ca nu le execut cum trebe acum....dar la antrenamente fac cum trebe chopurile tot....iar in meciuri nu stiu...parca e total alta fața...mingi unele chiar mai usoare ca la antrenament cand ma bag in ele sa dau un topspin
                        de backhand se duce in ,, pruni'' sau in nenea ,,gard'' ) si mult spin(mi se pare mie,probabil doar mie,ca rakza 7 soft nu este o fața foarte spinoasa?)...daca se poate sa imi recomandati o fața cu mult mai spinoasa decat rakza 7 soft...si cu control mai bun...in detrimentul vitezei(aia o sa ii imprim eu) important e sa aiba spin mult si control ca atunci cand execut un topspin de backhand adversarul sa fie ,,vizibil deranjat'' , nu ca si cu rakza 7( viteza e buna si controlul iarasi cand dau topspinuri e bunicel dar mi se pare ca nu are destul spin....).
                        Cum am scris mai sus încearca acuda s3 blufire sau joola brave
                        Despre Butterfly SpinArt ce spuneti ? Banuiesc ca aceasta fața are cel mai mare spin din gama Butterfly....dar la control nu stiu ce sa zic...este o fața cu control bun?
                        Am citit ca are duritate 48 de grade ...si ca este o fața lipicioare,viteza buna,spin bun...dar nu stiu ce control are...
                        Va multumesc si va doresc o zi excelenta !
                        Dennis
                        Lemn: Donic PersoonPowerPlay Senso V2
                        Fh: Yasaka Rakza 7
                        Bh: Donic Acuda S1

                        Comentariu


                        • #13
                          Citind tot felul de site-uri am ajuns la concluzia ca butterfly sriver g3 fx face cel mai mare chop ( eu cand dau cu backhandul fac un fel de chop si mingea in ultimul moment coboara pe masa ...si cand atinge masa o atinge cu un efect mare...asta in rarele dati cand o prind bine cu rakza 7 soft ....) ...cei care au jucat cu sriver g3 fx va rog lasati-mi sfaturi....pt ca ma gandesc sa achizitionez aceasta fața...pt ca are si control si spin bun...viteza iarasi mare...as dori si o comparatie intre rakza 7 soft si butterfly sriver g3 fx....as dori sa stiu care are controlul mai bun si spinul mai mare...

                          Comentariu


                          • #14
                            Se pare ca tu ne ceri sfaturile dar le ignori cu desavarsire si ma mir ca dintre cei care sunt aparatori seriosi si au treaba cu chopul nu se oboseste sa te dumireasca nici unul.. in primul si in primul rand genul de lemn care este septearul se preteaza la un joc ofensiv iar esenta din care este compus accentueaza anumite manifestari ofensive ale lemnului. In al doilea rand punand pe un lemn ofensiv o fata ofensiva vei obtine o combinatie ofensiva care se va preta foarte bine la contre, topspin si smash dar nu va merge veci pururi amin pentru backspin in general respectiv pt chop cu acte in regula in mod particular. Am avut si eu sriver g3 fx http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...y-Sriver-G3-FX apoi am vazut ca nu merge si am pus genius sound http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-2-0-mm-neagra! si nu a mers nici aceea si apoi am mai lasat din viteza pana la donic desto f3 big slam cu care se pot executa tot felul de backspinuri si chopuri deoarece e destul de moale ca sa faci cu mingea ce vrei tu. Asa incat nu mai forta g3 fx si rakza 7 chiar si cea soft pentru ca nu sunt destinate in mod principal pentru tehnici defensive tip chop decat poate ocazional indiferent cat de perseverent vei incerca tu sa le obtii cu ele. Cum spunea mai demult un coleg de aici de pe forum sa incerci cu un lemn ofensiv cu fete ofensive sa te aperi in mod constant e ca si cum ai incerca sa numeri fire de par cu manusa de box. In rest spor la treaba si la topspin
                            Nittaku violin​Fastarc C-1 / Fastarc S-1

                            Comentariu


                            • #15
                              Sincer,din descrierea jocului tau,eu nu am inteles mare lucru.Ar fi de ajutor daca ai pune aici un filmulet de cateva minute in care joci cu cineva.Ar fii mult mai usor pentru cei de pe forum sa iti recomande ceva potrivit.
                              Daca ti se pare ca mingea se duce spre fileu cand dai topspin cu reverul,incearca sa faci miscarea mai verticala,si foloseste si incheietura.
                              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                              FH: Tenergy 05
                              BH: Dignics 05

                              Comentariu


                              • #16
                                Ia-ti un Gambler Reflectoid pt BH si vei putea da chop-uri fara niciun fel de pb. Daca vrei sa si ataci, testeaza ceva o idee mai rapid, gen Friendship Geospin Tacky. Dupa cum ti-au spus si altii, poti practica joc de aparare cu un lemn ofensiv doar folosind o fața foarte lenta.
                                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                Comentariu


                                • #17
                                  adishorul...nu am un joc defensiv am mentionat de atatea ori...( nu te lua dupa numele meu... ca nu joc defensiv deloc)...iar de dumirit...as dori sa ma dumireasca unu care are o ,,gama variata'' de lovituri cu backhandul si care a probat destule fețe...george25 miscarea o am buna si din incheietura ( vorbesc numai de backhand aici...ca el imi pune probleme...nu de forehand)...la antrenamente merge fața...e acceptabila ( pot spune ca ma ,,cunoaste'' )) ) , dar in meciuri am mai scris si mai sus...la unele mingi cu mult mai usoare ca cele de la antrenament,rakza 7 nu mai are nici o treaba cu mine si invers...video o sa pun marti, ca marti merg la sala....o fața cat mai moale mi-ar place pe rever....dar o fața moale se potriveste cu lemnul care il am eu ( nitaku septear)? donic desto f3 big slam se potriveste cu set-upul meu? Xiom Omega 4 Elite se potriveste? Dar despre donic bluefire m3?
                                  Multumesc tuturor si astept sfaturi in continuare !
                                  O zi excelenta la toti !

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cred ca tu si multi dintre cei care vreti sfaturi aici legate de rever(sau orice alta lovitura) aveti o problema pe care nici o fata din lumea asta nu o poate rezolva: tehnica loviturii. Antrenamentul e baza la tenis de masă. Cu un lemn off, all fara carbon si fete cu un control ridicat invatati corect loviturile si apoi pe masura ce stapaniti tehnica din ce in ce mai bine faceti upgrade la echipament.
                                    PS nesiguranta in timpul meciului vine de la faptul ca lovitura nu e indeajuns antrenata!
                                    Primorac Carbon
                                    FH Dignics 09C
                                    BH JOOLA MAXX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      tycutz...nu sunt nesigur la lovituri...cand lovesc,lovesc dezimvolt...forehandul il stapanesc ( si in timpul meciurilor si la antrenamente joc acceptabil ) ...dar pe backhand sa incerc sa pun donic desto f3 big slam sau donic bluefire m3 sau butterfly sriver fx? care dintre acestea 3 este cea mai moale si are controlul si spinul cel mai bun?
                                      PS: tycutz...lemnul care il am acuma ( Nitaku Septear ) este un lemn Off.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Cea mai moale dintre cele de mai sus este desto f3 are 32 de grade, apoi bluefire M3 are aprox 40 de grade cat despre butterfly sunt clasificate pe o alta scara de duritate incearca sa vorbesti cu grasomega avea ceva tabel de echivalenta a duritatilor dar sigur sriverele au peste 38 de grade cea mai moale de la bty era solcionul dar s-a scos din fabricatie. Cat despre relatia dintre control si spin s-a discutat destul de intens mai demult si concluzia ramasa mare este ca in general controlul si spinul sunt invers proportionale adica daca are spin mare cand servesti tine minte ca, controlul tau asupra mingiei va fi destul de mic cand vine spinul de la adversar la tine...
                                        Nittaku violin​Fastarc C-1 / Fastarc S-1

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Din ce am cautat pe net...am vazut ca si Xiom Omega 4 Elite este o fața cu spin foarte mare si control bun...fiind o fața usor lipicioasa ( slightly tackiness) si fiind de altfel foarte moale ( sub 37 de grade...pe undeva la 34-35 maxim ),iar bluefire m3 are 37,5 grade,dar bluefire m3 nu este o fața lipicoasa...( mie imi plac fețele lipicioase )...As alege Xiom Omega 4 Elite...ce ziceti se potriveste cu Nitaku Septear ? Ar avea un control si un spin bun?Se potriveste o fața foarte moale pe un lemn ofensiv? E mai bine sa pun pe rever o fața soft ( sub 37 de grade ) sau o fața medium-soft ( intre 38-40 de grade ) ??
                                          Ultima editare de JocDefensiv; 14.oct.2012, 17:00.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            sfatul meu.puneti un filmulet cu jocul dvs!
                                            tb alc t05/t05 fx

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              O sa pun...( am mai mentionat intr-un post pe prima pagina...) marti,pt ca marti merg la sala...
                                              Astept sfaturi in continuare !

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Din ce am înțeles pâna acum, loviturile respective sunt ok la antrenament și dezamagesc în meci. La o prima vedere - spun asta din lipsa de alte informații legate de jocul tau și doar pe baza celor scrise mai sus - se pare ca antrenamentul se rezuma la a repeta o lovitura din aceeași poziție, și atunci e normal sa intre mingea cum dorești din moment ce știi unde o returneaza partenerul de antrenament și în ce fel (efect, viteza etc.), fara a fi necesar sa te deplasezi decât foarte puțin. Un antrenament veritabil începe atunci când se combina mai multe lovituri, din poziții diferite, te obliga sa lovești din mișcare, ?ți pune la încercare și footwork-ul ș.a.m.d. Cum spuneau prietenii, un filmuleț ar edifica multe, chiar ar fi interesant de vazut cum lovești la antrenament și în meci.
                                                TB ZLF & T05/T05FX

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de JocDefensiv Vezi post
                                                  ( mie imi plac fețele lipicioase )...
                                                  De ce nu vrei sa iei o fața lipicioasa ieftina, gen Friendship Geospin Tacky sau Globe 999 National, care are viteza medie? Eu am jucat mult cu Globe pe FH si vreau sa-mi fac un setup secundar cu ea. Acum am Barracuda, care insa nu-mi prieste cu toti adversarii. Globe-ul e f bun pt returnarea topspinurilor puternice (nu si a celor moi) si chop-uri. Se poate ataca bine cu ea. Geospinul nu l-am testat, dar il foloseste un cunoscut si joaca excelent cu el (are jocul axat pe topspin).
                                                  Ca viteza cred ca Globe ti-ar oferi arhisuficient pe un lemn off, iar spinul ii e excelent. Control cum are 999 nu vei gasi la tensori. Sfatul meu e sa incepi testele cu fețe ieftine, ca nu-s toate proaste. Dupa ce-ti formezi loviturile si simti ca esti prea rapid pt ce-ti ofera fața poti face un upgrade.
                                                  Preferi sa-ti risti 40 de USD pe un tensor cand ai alternative bune la 15 USD? E alegerea ta.
                                                  Ultima editare de tudorprecup; 14.oct.2012, 19:37.
                                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X