Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Produse/echipamente in rate - buy back

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de rasvan Vezi post
    Ideea de buy-back mi-a trecut prin minte si mie cam pe la sfarsitul anului trecut. Eu doream sa o fac (si poate chiar o sa o fac) doar ca si o promotie, pe o perioada de timp limitata, iar fetele si lemnele "culese" sa le donez unui club din Romania. Din punct de vedere sa zicem al reclamei si publicitatii ar fi fost o miscare buna. Din punct de vedere al punerii acesteia in practica eu m-am "lovit" de cateva intrebari la care nu am nici acum un raspuns (poate de aceea nu am avut pana acum aceasta actiune): de exemplu, ce pret sa ofer pe o fata? de unde stiu eu ca e un pret corect si fata de mine si fata de client? pretul pe care il pot oferi ar trebui sa fie de maxim 99% din profitul noului produs cumparat de client (ca altfel am probleme cu fiscul) deci va ajunge la un pret mult sub ceea ce clientul respectiv ar obtine poate vanzandu-l aici pe forum.
    Adevarat ca majoritatea fetelor uzate sunt fara valoare si mai greu de comercializat dar ideea de buy back la lemne scumpe, la mese sau roboti mi se pare a fi ok si cred ca le puteti comercializa si intr-un regim consignatie daca vreti ! Sigur ca la prima vedere, pare jenanta ideea de produse in regim de consignatie dar cred ca puteti adauga la pagina d-vs o sectiune cu aceste produse sau, ma rog, o "reclama" care sa te indrume spre o alta pagina special creata acestora. Nu-mi trece prin cap o denumire in momentul asta dar sper ca ma-ntelegeti.
    Chestia cu cardurile ar trebui sa fie una cumva comuna si sa nu fim nevoiti sa ne infiintam alte conturi pe la nu stiu ce banci ! Comisioane de administrare, umblatura, tra la la-uri fara rost.

    O alta varianta ce mi se pare foarte buna pentru noi (clientii) mi se pare a fi crearea de catre d-vs a unei banci de date cu conturile clientilor. Adica daca tot imi platesc niste rate ce-ar fi sa-mi trimit intr-un cont creat la d-vs si o suma de...ori de cate ori doresc, iar clientul sa aiba acces la cont si datele personale prin site-ul d-vs. Desigur ca asta ar insemna si crearea de niste carduri client dar din cate stiu ati mai facut acest lucru si n-ar fi o problema pt dvs. Astfel s-ar putea si "puncta" seriozitatea clientilor si probabil ca v-ar determina ca la unii dintre noi sa ne vindeti si in rate prin magazin.
    Ultima editare de sorin_client; 18.oct.2012, 09:29.
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

    Comentariu


    • #27
      Nimic din partea distribuitorilor ... Cred ca nu cumparam prea curand palete noi in rate
      Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

      Comentariu


      • #28
        Mai sunt si alte variante inca nediscutate. Supun atentiei distribuitorilor si urmatoarele posibilitati :
        - leasing
        - produse luate pe bonuri de masa
        - " pe caiet"
        - troc
        Ultima editare de &1c; 24.oct.2012, 14:30.
        4/3 din oameni au probleme cu fractiile

        Comentariu


        • #29
          Hai mai oameni buni (fara suparare) dar deja e comic...
          - leasing ... pentru leasing e valoare prea mica. Cine da leasing pentru 1200 lei cat o paleta dintre cele mai scumpe? Si apoi doar firmele autorizate ca societati de leasing pot da diverse bunuri in leasing altor firme/persoane fizice, iar asta implica niste autorizari, documente, contract cu banca etc....
          - bonuri de masa ... funny
          - pe caiet ... inseamna evaziune fiscala si amenzi cat casa de afla Garda
          - troc ... cu ce? cu porumb, fasole sau un guvid de vreo 200 kile ...

          Cred ca personal raman la cele doua sugestii anterioare: contract de vanzare cu plata in rate sau card bancar de cumparaturi cu plata in rate
          Stima tuturor. Apreciez dorinta multora de a gasi solutii pentru plata in rate a echipamentelor noi. Aceeasi dorinta o am si eu. Doar ca pana acum vorbim cam in van, nu prea se vad niste solutii pentru aceasta. Pana acum!
          Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

          Comentariu


          • #30
            Ceea ce a propus Sorin, cred ca a avut la baza existenta increderii intre cele doua parti. Daca aceasta incredere exista, afacerea se face pe baza de cuvant. Ramane la latitudinea vanzatorului daca are incredere sau nu, in vointa si capacitatile de plata ale cumparatorului.
            Se poate filozofa mult pe aceasta tema,dar, eu vreau sa va dau un exemplu din care puteti trage anumite concluzii :
            La Topoloveni mi-au cazut ochii pe o fata de paleta, dar nu aveam suficienti bani sa o cumpar si am vrut sa renunt. Dar vanzatorul ( GELU POPESCU ) mi-a oferit fata, dandu-mi si contul in care sa-i virez banii. I-am spus ca pot sa-i virez banii doar in data de..., la care mi-a raspuns : V-am intrebat eu cand o sa-mi virati banii ?!!!
            Si inca un exemplu : am avut un lemn nou pe care, cu bunavointa lui Vali, l-am dat la schimb pe un alt lemn nou.
            Deci, este vorba de mica intelegere, bazata pe incredere.

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de marcu vasile Vezi post
              Aveti dreptate si unii si altii.Am vrut sa cumpar in rate de la ...... si am capatat un refuz domestic(pai sa vezi ca asa ca nu-i asa si pana la urma mi s-a spus ca nu se poate.Problema cu giratul nu merge ptr.ca omul e asa cum e,AZI E OM ,MAINE E........(AM PATITO CU CEL MAI BUN PRIETEN)(DAR PRIETENII TII AI CUM TII ALEGI).Cea mai buna varianta ar fi cardul in rate.Am asa ceva de la cetelem,am cumparat o plasma si achit pe baza acestui card la banca.Deci magazinul si-a luat banii si ramane intre mine si banca,pa un termen anume(3-6 rate)eu am pana in trei ani e perfect nici nu se simte cand dai banutii.
              DAR vad ca nici o firma nu si-a spus parerea,noi discutam si discutam dar daca ei nu sunt interesati,nu-i asa ca am batut apa in piua degeaba.HAI SA FIM SANATOSI SI LA PUNGA GROSI.
              asta este oare reactia firmelor???????
              Blade . PHOTINO
              Fh. Tibhar ev. Mx-p
              Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Paul Quad Vezi post
                Hai mai oameni buni (fara suparare) dar deja e comic...
                - leasing ... pentru leasing e valoare prea mica. Cine da leasing pentru 1200 lei cat o paleta dintre cele mai scumpe? Si apoi doar firmele autorizate ca societati de leasing pot da diverse bunuri in leasing altor firme/persoane fizice, iar asta implica niste autorizari, documente, contract cu banca etc....
                - bonuri de masa ... funny
                - pe caiet ... inseamna evaziune fiscala si amenzi cat casa de afla Garda
                - troc ... cu ce? cu porumb, fasole sau un guvid de vreo 200 kile ...
                Cred ca personal raman la cele doua sugestii anterioare: contract de vanzare cu plata in rate sau card bancar de cumparaturi cu plata in rate
                Stima tuturor. Apreciez dorinta multora de a gasi solutii pentru plata in rate a echipamentelor noi. Aceeasi dorinta o am si eu. Doar ca pana acum vorbim cam in van, nu prea se vad niste solutii pentru aceasta. Pana acum!
                - ...dar leasing se poate face pentru cateva mese ! de ce nu ! eu as merge si pe ideea de buy back la ele !!!
                - bonuri de masa... cred ca pentru ceva mingi sau niste banda cant, poate chiar o fața acolo... zau ca ar merge si niste bonuri valorice ! Dar de la Carrefour sau Metro sau .... nu poti cumpara o paleta cu bonuri ? ba ca daaaa....
                - asa e, caietul inseamna evaziune. Dar oare noi toti nu suntem "partasi" la evaziune cand participam la concursuri ? hai sa nu ne starnim...
                - chestia cu guvidul ti-o las tie ca mie nu-mi plac - cum arata !

                Postat în original de Matei Dumitru
                La Topoloveni mi-au cazut ochii pe o fata de paleta, dar nu aveam suficienti bani sa o cumpar si am vrut sa renunt. Dar vanzatorul ( GELU POPESCU ) mi-a oferit fata, dandu-mi si contul in care sa-i virez banii. I-am spus ca pot sa-i virez banii doar in data de..., la care mi-a raspuns : V-am intrebat eu cand o sa-mi virati banii ?!!!
                Si inca un exemplu : am avut un lemn nou pe care, cu bunavointa lui Vali, l-am dat la schimb pe un alt lemn nou.
                Deci, este vorba de mica intelegere, bazata pe incredere.
                ...deci este posibil...
                Respect
                Blade: lemn off...ce lemn !
                Bh: cu tepi
                Fh: fara tepi

                Comentariu


                • #33
                  Domnul Sorin iar sunteti "off topic" (topicul creat chiar de dumneavoastra!).
                  Spuneam mai sus si repet, ca un exemplu ca al Dlui Matei, nu presupune o procedura de vanzare in rate. Este o simpla intelegere intre vanzator si cumparator, care eventual are un "gir moral" in fata vanzatorului . Nu trebuie dosar, girant, card etc... Daca vreti sa cumparati in rate de la Dl Rasvan (de ex) luati legatura cu el, pregatiti vreo doua recomandari (directe sau telefonice) de la persoane cunoscute din AMATUR sau apropiati de-ai d-ui Rasvan, si poate se rezolva. Nu trebuie postat un subiect pe forum pentru asta. O rezolvati direct cu Dl Rasvan. Ce rost are sa ne dam toti cu parerea? Credeti ca asa il convingeti mai repede pe Dl Rasvan?
                  Repet din nou. Eu am inteles ca topicul acesta se refera la altceva (si chiar dumneavoastra mi-ati confirmat asta mai sus): vorbim despre o procedura generala pentru vanzare cu plata in rate pentru orice posibil cumparator, nu doar pentru prietenii sau cunoscutii directi sau din anturajul distribuitorilor. Aici cred ca are rost sa ne dam cu parerea si sa sugeram solutii, mai mult sau mai putin bune, distribuitorilor. In ce priveste intelegerile dintre distribuitori si diverse persoane din anturajul lor sau cunoscute in AMATUR, asta nu e subiect de discutie pentru noi, ceilalti. Se face pur si simplu pe baze relationale, nu neaparat contractuale (desi se pot incheia contracte, grafice de plata, etc...) .
                  Numai bine.
                  Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de Paul Quad Vezi post
                    Domnul Sorin iar sunteti "off topic" (topicul creat chiar de dumneavoastra!).
                    Spuneam mai sus si repet, ca un exemplu ca al Dlui Matei, nu presupune o procedura de vanzare in rate. Este o simpla intelegere intre vanzator si cumparator, care eventual are un "gir moral" in fata vanzatorului . Nu trebuie dosar, girant, card etc... Daca vreti sa cumparati in rate de la Dl Rasvan (de ex) luati legatura cu el, pregatiti vreo doua recomandari (directe sau telefonice) de la persoane cunoscute din AMATUR sau apropiati de-ai d-ui Rasvan, si poate se rezolva. Nu trebuie postat un subiect pe forum pentru asta. O rezolvati direct cu Dl Rasvan. Ce rost are sa ne dam toti cu parerea? Credeti ca asa il convingeti mai repede pe Dl Rasvan?
                    Repet din nou. Eu am inteles ca topicul acesta se refera la altceva (si chiar dumneavoastra mi-ati confirmat asta mai sus): vorbim despre o procedura generala pentru vanzare cu plata in rate pentru orice posibil cumparator, nu doar pentru prietenii sau cunoscutii directi sau din anturajul distribuitorilor. Aici cred ca are rost sa ne dam cu parerea si sa sugeram solutii, mai mult sau mai putin bune, distribuitorilor. In ce priveste intelegerile dintre distribuitori si diverse persoane din anturajul lor sau cunoscute in AMATUR, asta nu e subiect de discutie pentru noi, ceilalti. Se face pur si simplu pe baze relationale, nu neaparat contractuale (desi se pot incheia contracte, grafice de plata, etc...) .
                    Numai bine.
                    Adica '' pe caiet ".
                    4/3 din oameni au probleme cu fractiile

                    Comentariu


                    • #35
                      Acum va dau dreptate totala dl &1c. Asa e, pe caiet. Dar in esenta aceasta este o intelegere prieteneasca, relationala, morala, nu neaparat contractuala.
                      Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                      Comentariu


                      • #36
                        Incepand de astazi puteti sa achizitionati orice produs( lemne, mese de tenis,roboti, fete...orice articol de pe site) www.tenismasa.ro cu plata in 3 rate 0%dobanda. Acceptam la plata on-line orice card emis sub sigla VISA,MASTERCARD SI MAESTRO si cardurile de cumparaturi pentru plata in 3 rate 0%dobanda emise de Raiffeisen Bank.
                        Am implementat acest program pentru a da posibilitatea tuturor celor care isi doresc sa se bucure de acest frumos sport.
                        Speram ca va e de ajutor aceasta varianta de plata si va invitam la cumparaturi cu cardul!www.tenismasa.ro
                        Asteptam comenzi!
                        Multumesc!
                        Gelu Popescu 0728747067
                        www.tenismasa.ro

                        Comentariu


                        • #37
                          Multumim domnule Gelu! asa DA
                          DHS Hurricane Long 5
                          FH: Tenergy 05
                          BH: Giant Dragon Talon

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Produse/echipamente in rate - buy back

                            Bravo!!!

                            Comentariu


                            • #39
                              Excelent...
                              Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                              Comentariu


                              • #40
                                Super!
                                Lemne: DHS Hurricane Long W997
                                FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                                BH: DHS GoldArc 8

                                Comentariu


                                • #41
                                  Uite ca-ncepe sa rodeasca cerintele noastre !
                                  ASA DAAA !
                                  Pun pariu ca si vizualizarile pe site au crescut zilele astea ! ...si asta e un lucru bun !
                                  Urmeaza si-i doresc sa se si materializeze efortul d-nului Gelu Popescu !
                                  Bravo !
                                  Blade: lemn off...ce lemn !
                                  Bh: cu tepi
                                  Fh: fara tepi

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Uraaaaaaaa.Cine credeti voi ca are curaj?raspuns .NENEA TIIIIIIBIIIIII.felicitari sunteti singurii care trebuie sa fiti respectati ptr. acest gest.inca odata felicitari .Am sa ma gandesc ce am sa cumpar in rate si am sa va sun .CU STIMA SI RESPECT acelasi MARCU cel cu ARCU.
                                    Blade . PHOTINO
                                    Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de marcu vasile Vezi post
                                      Uraaaaaaaa.Cine credeti voi ca are curaj?raspuns .NENEA TIIIIIIBIIIIII.felicitari sunteti singurii care trebuie sa fiti respectati ptr. acest gest.inca odata felicitari .Am sa ma gandesc ce am sa cumpar in rate si am sa va sun .CU STIMA SI RESPECT acelasi MARCU cel cu ARCU.
                                      tare asta cu Arcu )))
                                      DHS Hurricane Long 5
                                      FH: Tenergy 05
                                      BH: Giant Dragon Talon

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X