Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • jurescu sorin
    a răspuns
    M-am uitat acum și am văzut că la A+ de la voi Sint 450 de locuri,care probabil vor fi ocupate.
    înmulțește cu 60 și fă o socoteală cum dorești și după aceea vezi daca rămîne ......ceva!!!
    Chiar crezi că Sint pierderi???
    Eu cred că se maximizează cistigul!!!
    Ideea e simpla.......ciini latră,ursul trece.......sau ....ce daca nu Sint mulțumiți unii,....avem alții care umple lista de așteptare,....noi sa fim cu buzunarele pline.
    Chiar nu vezi că tot a ajuns o afacere?!!!
    Ani in urma cine avea mp 35......era zmeu,acum....e carne de tun.
    S-a umblat la tot ce se putea umbla,sa crească numărul de participanți,chiar dacă se face in detrimentul calității.
    Jucători cu 1 turneu B,care intra în primi 16 ajung la categorie superioara.....de ce????......sa fie forțați să joace citeva turnee la care șansele sunt minime???
    Jucători care practica tenisul de masa ptr distracție,socializare(eu...și mulți alții),ajung sa fie puși față în față cu jucători profesioniști(semi profesioniști).

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Cand ma duc la pescuit ma duc pentru relaxare, dar nu m-am intrebat niciodata ce-mi da administratorul baltii in acei bani. Altii fac ospete, crap la gratar, râme la proțap, asta nimic… 😂😂😂
    Nu merg in alta parte pentru ca in Bucuresti este suficient de mare oferta. De fapt nici aici nu apuc sa merg la toate competitiile.

    Si pentru ca tot a venit vorba de scaderea numarului de participanti… E vorba si de cunostinte aici, de prietenii zic eu. Daca am cunoscuti prin Arad e foarte probabil sa ajung pe acolo. Dar un pusti din Bucuresti care abia a trecut de Hobby e greu sa crezi ca ajunge la Arad. Ca sa ce? Cand are si aici sute de jucatori la care nu poate face fata.
    Deci partea de competitie este asigurata si fara deplasari lungi, incomode si costisitoare. Partea de socializare lipseste.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    Complicat.
    Inflatia afecteaza si transportul. Parca nu mai vrei sa bati 300km dus si alti 300km intors, plus ore bune in trafic. Plus ca benzina/motorina au sarit de 7 lei/L.
    Un drum pana la Sibiu sa zicem bate in 300 lei dus-intors. Plus taxa de participare, plus mancare, etc, se aduna o suma.

    Haideti sa facem altfel: propuneti o suma ca taxa, ne ziceti in ce ar consta ospatul si facem un calcul scurt.

    Modul meu de calcul e mai simplist: daca ma duc la sala sa joc si taxa este mai mica decat echivalentul a 2-3 ore, merita. E vorba si de adversari, n-ai cum sa aduni atata lume disponibila si variata ca stil de joc si materiale daca te duci in particular.
    De mancare am acasa, nu asta e scopul pentru care ma duc la un turneu. 😜
    La pescuit cînd mergi te duci sa prinzi peste obligatoriu????sau mergi in primul rand la relaxare???
    așa e și cu tenisul de masa...mergem sa n-e relaxam,nu sa mâncăm.fiecate are mîncare acasă.
    Cît despre taxa de participare care a ajuns 60 RONI peste tot......intreaba-i pe organizatorii care nu oferă nimic cu cît rămîn în buzunar,cît și pe organizatorii care oferă multe daca Sint in pierdere.
    Eu de la Timișoara merg in fiecare sâmbătă la turnee de peste 200/250 km pe sens,am fost și la București de multe ori .crezi că la cît cheltui cu mașina și deplasarea rămîne fără bani de mîncare in ziua turneului????
    Ai auzit de turneuri la care se făcea mîncare la ceaun,se punea masă lungă și stăteau jucătorii la masă și râdeau,glumeau?????ăla a fost AMATUR adevărat.
    Acum se organizează 8-9 A+ pe an doar ptr bani,cu o sticla de apa plata!!
    Încearcă să ieși puțin din București sa vezi ce înseamnă organizare de turneu!!!
    Atunci ai să poți să vezi "inflația" din restul țării!
    Ani in urma la turnee erau peste 72 de locuri pe categorie și erau liste de așteptare lungi,acum abia se umple categoria cu 36 de participanți.!!!!
    De ce???
    Nu din cauza inflației,ci din cauza ....ofertei organizatorilor!!!
    NUmărul participanților este mult mai mic in ultimii ani.
    Au înțeles multi jucători că Sint prețuiți doar ptr taxa de participare.
    Privește în urma cu citeva săptămâni și ai să vezi că un turneu A organizat de familia DARLEA a avut același număr de participanți cu A+ de la Târgoviște și București.Suna acel organizator și întreabă cum a reușit să adune așa multi oameni care au fost super mulțumiți și care revin oricînd cu plăcere!
    Oricum i-mi place discuția cu tine deoarece o citește multa lume,și Sint multi care citind fac criza de fiere și abia așteaptă să spun ceva ne.....regulamentar sa pot fi banat!!!

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Complicat.
    Inflatia afecteaza si transportul. Parca nu mai vrei sa bati 300km dus si alti 300km intors, plus ore bune in trafic. Plus ca benzina/motorina au sarit de 7 lei/L.
    Un drum pana la Sibiu sa zicem bate in 300 lei dus-intors. Plus taxa de participare, plus mancare, etc, se aduna o suma.

    Haideti sa facem altfel: propuneti o suma ca taxa, ne ziceti in ce ar consta ospatul si facem un calcul scurt.

    Modul meu de calcul e mai simplist: daca ma duc la sala sa joc si taxa este mai mica decat echivalentul a 2-3 ore, merita. E vorba si de adversari, n-ai cum sa aduni atata lume disponibila si variata ca stil de joc si materiale daca te duci in particular.
    De mancare am acasa, nu asta e scopul pentru care ma duc la un turneu. 😜

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    As zice ca daca ne uitam in jur intelegem de ce se reduc deplasarile… Vorbim de tenisul de masa ca hobby, deci o zona din care mai putem reduce la costuri.
    Inflatia explica 99% din cazurile astea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Chiar crezi ce ai scris???
    sau inflație e numai în zona București???
    Acum mă uitam la ce se organizează în zona voastră și am văzut un turneu B.....inaugural.....
    Cît e taxa de participare ???
    60 RONI
    sau
    6.0 roni???
    Că la capitolul oferta .....nu scrie nimic.O să-mi spuneți că dacă la A+ se oferă apa plata pe 60 RONI......la un B e normal sa nu se ofere nimic???!!!
    M-am mai uitat și peste profilul dvs de jucător și am observat că nu prea părăsiți zona bucuresti,deci nu prea aveți de unde să știți ce însemna un turneu la Arad,Alba Iulia,Corund,Brașov,slobozia,in zona Mureș,dumbravita,.....etc
    Înainte alergam prin tara să facem rezultate ,puncte în clasament ptr a putea participa la turnee A+,turneul final.
    Acum aceste turnee au devenit o chestie banala,nu mai au valoarea de altădată.
    Lumea mergea la ele ptr distracție,ptr socializare ....și ptr tenisul de masa!!
    înainte daca erau 100 de locuri garantate jucătorul cu poziția de clasament 125 nu era sigur că prinde loc.
    Acum.....din 70 locuri prinde loc jucătorul cu poziția 130.
    Oare care este motivul?
    ​​​​​​​
    ​​​​​​

    Lasă un comentariu:


  • Skynet50
    a răspuns
    .Pana la urma aceste turnee sunt evenimente private, fara obligativitatea participarii. Nu cred ca se pot impune limite de taxe sau de servicii..
    Fiecare turneu are un afis de desfasurare in care organizatorul este oarecum obligat sa-si prezinte oferta.
    Poate ca in aceasta zona ar putea sa intervina conducerea Amatur, in sensul impunerii ca, in afisul turneului (cel putin la cele A, A+, R) organizatorul sa prezinte, concret si detaliat ( fara "etc.."), ce anume ofera participantilor la competitie, inclusiv fotografii cu sala de concurs, referinte privind dotarile (vestiare, dusuri, lumina, climatizare), mesele de joc, mingea oficiala, accesul in zona salii si locurile de parcare..
    In functie de aceasta oferta ALEGI sa participi sau nu..Organizatorul nu obliga pe nimeni..
    Iar, in situatia nerespectarii afisului, organizatorul sa poata fi atentionat/avertizat/sanctionat print-un sistem gradual, pana la nepermiterea organizarii de competitii sub egida Amatur..
    E doar o parere..
    In rest, sa auzim doar de bine.​

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    As zice ca daca ne uitam in jur intelegem de ce se reduc deplasarile… Vorbim de tenisul de masa ca hobby, deci o zona din care mai putem reduce la costuri.
    Inflatia explica 99% din cazurile astea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    Pai exact ca pe alea nu le aflam.
    Daca sunam aflam maxim un tarif pentru chiria salii, stim taxa de participare.
    Cat a costat restul? Adica munca pe doua zile full a organizatorilor, ospatul, curatenia cel putin dupa eveniment.

    Cand zicem de un ospat ca la nunta, presupun ca sare de 15-20 lei de persoana (ca nu punem doar biscuiti si suc). Si cu un tarif mic de participare, nu prea ne iese socoteala. Dar deloc.
    Nu e rau ca oamenii sunt ospitalieri si vor sa te simti bine, dar nu putem obliga la asta.
    Am sa va mai răspund cu citeva întrebări:
    CRedeti că participanții sunt prosti??
    Ati privit statisticile să vedeți că lumea nu prea mai merge la competiții in alte zone??
    Ați ascultat comentariile de prin sali la adresa unor organizatori??
    Dece doar anumiți organizatori nu oferă nimic participanților?
    Credeți că cei care oferă ceva participanților nu au profit???
    nimeni nu dorește nimic gratis,dar limba romana are citeva cuvinte ce nu Sint înțelese de unii:
    BUN SIMT.......JAPCA......!!
    diferența o puteți observa participând la turnee în țară singur fara sa va informeze cineva!.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Pai exact ca pe alea nu le aflam.
    Daca sunam aflam maxim un tarif pentru chiria salii, stim taxa de participare.
    Cat a costat restul? Adica munca pe doua zile full a organizatorilor, ospatul, curatenia cel putin dupa eveniment.

    Cand zicem de un ospat ca la nunta, presupun ca sare de 15-20 lei de persoana (ca nu punem doar biscuiti si suc). Si cu un tarif mic de participare, nu prea ne iese socoteala. Dar deloc.
    Nu e rau ca oamenii sunt ospitalieri si vor sa te simti bine, dar nu putem obliga la asta.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    De curiozitate doar: v-au dat si datele financiare? Cat a costat sala, cat a costat festinul, etc…?
    S-ar putea sa fiti surprins ca sunt si oameni care fac asta aducand bani de acasa sau folosind diverse relatii personale, dar nu putem generaliza.

    Si pana la urma, venim la ospat sau sa jucam tenis…?
    Ptr satisfacerea curiozității dvs....aceste informații l-e aflați sunind la administrația sălii și înmulțind taxa de participare cu Nr participanților.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post


    Și am sa ofer un exemplu de organizator care chiar rămîne cu 1 ron profit:
    ARAD. MARTIENII-VINERENII. Zici că e nunta la turneele organizate de ei.
    Familia DARLEA.....parca ești acasă în familie la turneele organizate de ei
    Pavel Calin ....o apariție noua in circuit.....extraordinar

    ​​​​​
    De curiozitate doar: v-au dat si datele financiare? Cat a costat sala, cat a costat festinul, etc…?
    S-ar putea sa fiti surprins ca sunt si oameni care fac asta aducand bani de acasa sau folosind diverse relatii personale, dar nu putem generaliza.

    Si pana la urma, venim la ospat sau sa jucam tenis…?

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de Dan2 Vezi post
    Discutia despre costul unui turneu este veche de 18 ani, probabil de la al doilea turneu din Amatur ( la primul am atasat bugetul turneului) si in 99% din cazuri, organizatorii refuza sa discute sau sa accepte o regula.
    Orice buget de turneu trebuie sa plece de la premisa ca organizatorul va ramane cu minim 1 leu in buzunar. Nimeni nu spune, insa, care este maximul.
    Participantii se bucura atunci cand unii organizatori ofera (cei care doresc si pot), pe langa cheltuielile de turneu si o masa, sau alte mici avantaje. Toate acestea au insa un cost suplimentar, care se plateste tot din taxele de participare.
    Costurile de turneu sunt acestea: sala, mesele, mingile, cupele, medaliile, manopera colaboratorilor, curatenia, rechizitele.
    Cel mai important factor il reprezinta sala: Proprietarii au cheltuieli de amortizare (mari), cei care inchiriaza au cheltuieli de chirie (medii). Sunt, insa, organizatori care primesc gratuit sali pentru turneu, sau cu o "atentie" catre administratorul salii, fara ca aceasta reducere sa se reflecte in reducerea taxei, eventual apare un mesaj gen "in colaborare cu primaria" Unii organizatori utilizeaza o parte din acesti bani pentru oferte suplimentare, altii doar pentru consum propriu.

    Singura reglementare obiectiva a cheltuielilor nu s-ar putea face decat prin transparenta bugetelor. Dar, o asemenea masura cred ca ar duce la disparitia multor turnee, unele dintre ele fiind chiar printre cele apreciate.
    Buna seara domnule Dan
    EU cred că aveți dreptate parțial,dar fiind din echipa AMATUR este normal să căutați să aplanați discuții care vizează organizatorii de competiții.
    Am sa va spun de ce parțial:
    Și eu Sint de acord cu dvs că fiecare organizator trebuie sa rămână cu profit după un turneu,dar cred că ați observat și dvs că unele turnee oferă ,iar altele ...nu oferă.chiar credeți că diferența aia o face sala?
    Nici noi jucătorii nu suntem "aduși de vânt" in AMATUR,mai gândim și noi cite puțin!!
    Un organizator de turneu caută să-mi explice mie (deoarece a fost deranjat de un comentariu de-al meu) cît costă o sala polivalentă+mesele.din lipsa de ocupație am sunat la sala polivalentă din acel oraș ,iar diferența era de 3000 de roni.
    Alt organizator de turneu a fost prins cu "greșeală de împărțire" a premiilor in bani.
    Alt organizator a închiriat sala pe timp mai puțin,iar pe la ora 18.00-19.00 s-a redus lumina in sala deoarece "s-a terminat cota de curent atribuită acelui eveniment"
    Exemplele pot continua...!
    Eu Sint in AMATUR de prin 2018,i-mi aduc aminte de modul cum erau organizate turneele finale și A+
    Erau cele mai rivnite din tot anul competițional,acum......părerea mea este că sunt cele mai profitabile ptr unii organizatori.....la Târgoviște :cafea la liber,apa plata și ...sărățele.......la București doar 2 litri de apa plata......cred că ar trebui să-i laud pe cei de la Târgoviște ce darnici au fost în comparație cu bucureștenii!!!
    Taxa de participare 60 RONI.....Nr de participanți....citeva sute.
    Chiar credeți că au fost cu profit minim???bănuiesc că aritmetica e identică și ptr organizatori și ptr participanți!!!
    Dl Cornel mai sus scria că ar trebui sa se impună ulele lucruri organizatorilor(taxa de participare).Am urmărit și nu a primit nici un răspuns.
    Dl Gelu a scris mai sus că Sint turnee B cu 60 RONI taxa de participare(asemenea A+)......eu complectez:.....dar oferă participanților mult mai mult decit un A+
    Și am sa ofer un exemplu de organizator care chiar rămîne cu 1 ron profit:
    ARAD. MARTIENII-VINERENII. Zici că e nunta la turneele organizate de ei.
    Familia DARLEA.....parca ești acasă în familie la turneele organizate de ei
    Pavel Calin ....o apariție noua in circuit.....extraordinar
    i-mi cer scuze că nu pot să-i menționez pe toți unde merg cu plăcere la turneele organizate de ei.
    Chiar cred că ar trebui conducerea AMATUR să impună reguli organizatorilor de turneu,iar cine nu se încadrează .....să aibă dreptul doar la categoria B.
    In fiecare sfârșit de an competițional ce cer sugestii și propuneri de la participanți.....lumea scrie,dar rezolvări....!!
    Eu sunt unul din cei care mergea toată țara sâmbătă sa joc tenis,acum merg doar la organizatorii care văd în participanți și în competiția propriu zis .....BUCURIA JOCULUI,BUCURIA REVEDERII CU PRIETENI DIN TOATA TARA.



    ​​​​​

    Lasă un comentariu:


  • gpopescu
    a răspuns
    Nu este alternativa la turneele Amatur. Tariful este dat de cerere si oferta si poate sa creasca daca sunt multi doritori, nu poate fi plafonat, nu e gaz sau curent. Ce nu pot intelege este cum de 1 leu pt. Amatur a ramas tot un leu, si nu 2 lei pt. Amatur, sau de ce nu chiar 5 lei pt. Amatur, ca daca nu ar fi Amatur si cei care se implica in coordonarea lui, nu am mai fi avut posibilitatea sa scriem aici.

    Lasă un comentariu:


  • Tofenfor
    a răspuns
    Postat în original de Cornel 67 Vezi post

    Cam cum se reglează prețul benzinei? Ratele la bancă? Prețul RCA? Prețul la energie? Etc.
    Este numai poezie ce spui, realitatea este cu totul alta.
    Eu as merge pe limitare, cine nu se încadrează în taxă poate renunța sa organizeze, o pot face cei care se încadrează.
    in toate cele 4 exemple date, statul este direct implicat in reglementare (prin accize in primul, prin dobanda de referinta a BNR in al doilea, ASF in al treilea si ANRE in al patrulea). de aia nu functioneza acolo unde nu este o reglementare stricta, piata regleaza

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de Cornel 67 Vezi post

    Cam cum se reglează prețul benzinei? Ratele la bancă? Prețul RCA? Prețul la energie? Etc.
    Este numai poezie ce spui, realitatea este cu totul alta.
    Eu as merge pe limitare, cine nu se încadrează în taxă poate renunța sa organizeze, o pot face cei care se încadrează.
    Pai daca tot incercam sa reglementam activitatea, sa-i si obligam sa faca asta, nu? 😂
    Toate reglementarile din pix duc la tampenii. Ori dispare produsul/serviciul, ori furnizorul.
    Singura zona unde are sens este partea de monopol, unde nu exista jocul cerere-oferta.

    Lasă un comentariu:


  • Dan2
    a comentat la răspunsul lui
    In acest caz nu isi au rostul discutiile despre taxe. Cei nemultumiti de marimea taxei vor trebui sa accepte ca acesta e rezultatul autoreglarii.

  • Cornel 67
    a răspuns
    Postat în original de Tofenfor Vezi post
    Valoarea corecta a taxei de inscriere se va autoregla intotdeauna prin cerere si oferta.
    Cam cum se reglează prețul benzinei? Ratele la bancă? Prețul RCA? Prețul la energie? Etc.
    Este numai poezie ce spui, realitatea este cu totul alta.
    Eu as merge pe limitare, cine nu se încadrează în taxă poate renunța sa organizeze, o pot face cei care se încadrează.

    Lasă un comentariu:


  • Tofenfor
    a răspuns
    Valoarea corecta a taxei de inscriere se va autoregla intotdeauna prin cerere si oferta.

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Totul depinde de capacitatea organizatorică și mai ales, de bunul simț al organizatorului.

    Lasă un comentariu:


  • Dan2
    a comentat la răspunsul lui
    A propos, sunt 18 ani, o luna si 4 zile de la primul turneu in Amatur

  • MihaiLupu
    a răspuns
    E clar ca e o diferenta de chirie intre o sala din provincie facuta cel mai probabil din fonduri UE si gestionata de stat, unde un turneu de genul asta e mana cereasca pentru ca altfel sala nu e folosita si o sala dintr-un oras mare, unde turneul e mai mult o chestie de reclama a salii, ei au activitate constanta.
    Iar pe de alta parte eu as merge pe pretul salii si organizarii, fiecare stie daca are nevoie e mancare, ce anume si cat ii trebuie si poate sa isi aduca. Este un eveniment sportiv.
    Sticla de apa e OK, nu o mai cari dupa tine iar in sala cam ai nevoie.

    Lasă un comentariu:


  • Dan2
    a răspuns
    Discutia despre costul unui turneu este veche de 18 ani, probabil de la al doilea turneu din Amatur ( la primul am atasat bugetul turneului) si in 99% din cazuri, organizatorii refuza sa discute sau sa accepte o regula.
    Orice buget de turneu trebuie sa plece de la premisa ca organizatorul va ramane cu minim 1 leu in buzunar. Nimeni nu spune, insa, care este maximul.
    Participantii se bucura atunci cand unii organizatori ofera (cei care doresc si pot), pe langa cheltuielile de turneu si o masa, sau alte mici avantaje. Toate acestea au insa un cost suplimentar, care se plateste tot din taxele de participare.
    Costurile de turneu sunt acestea: sala, mesele, mingile, cupele, medaliile, manopera colaboratorilor, curatenia, rechizitele.
    Cel mai important factor il reprezinta sala: Proprietarii au cheltuieli de amortizare (mari), cei care inchiriaza au cheltuieli de chirie (medii). Sunt, insa, organizatori care primesc gratuit sali pentru turneu, sau cu o "atentie" catre administratorul salii, fara ca aceasta reducere sa se reflecte in reducerea taxei, eventual apare un mesaj gen "in colaborare cu primaria" Unii organizatori utilizeaza o parte din acesti bani pentru oferte suplimentare, altii doar pentru consum propriu.

    Singura reglementare obiectiva a cheltuielilor nu s-ar putea face decat prin transparenta bugetelor. Dar, o asemenea masura cred ca ar duce la disparitia multor turnee, unele dintre ele fiind chiar printre cele apreciate.

    Lasă un comentariu:


  • sorin1218
    a răspuns
    Postat în original de GeluBv Vezi post

    Sunt si turnee B cu 60 lei...
    Depinde de oferta, daca in 60 lei se ofera cazare, masa si poate si animatoare, atunci suma e infima, daca se ofera doar un pahar cu apa plata, atunci e un pic cam mult, la noi la Oradea, la turneele B suma e de 30 lei, 15 lei pentru abonatii clubului, dar nici oferta nu e grozava, adica apa, ceai, cafea, niste biscuiti din aia vrac si ceva fructe, in general banane, si cam atat.

    Lasă un comentariu:


  • Cornel 67
    a răspuns
    Știu ca intr-o vreme taxa la turnee era limitata la o sumă în funcție de categoria turneului. Poate ca ar trebui și acum o limitare a taxei.

    Lasă un comentariu:


  • GeluBv
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post
    Buna dimineața!
    am și eu o nelamurire:....
    La A+ de București văd că organizatorii au o surpriză pentru participanți:.....primul A+ la care se oferă 2 litri de apa plata și nimic mai mult.(60 RONI intrarea)
    Întrebare este următoarea:
    Au apa plata îmbuteliată sau sa venim cu sticle de acasă și luam de la robinet?
    Întreb și eu ptr un prieten....fara sa imbirlig?


    ​​​​​
    Sunt si turnee B cu 60 lei...

    Lasă un comentariu:

Who has read this thread:
Procesare...
X