Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tofenfor
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    Nu exista corector care sa faca asemenea erori. Altereaza cuvintele, dar nu pune cratima unde nu exista. 😂😂😂
    Asa ca asta o stim. Ca multe altele.
    *pe asta o stim

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de Dan V Vezi post
    Unii din "multă lume" o citesc ca studiu de caz pentru exemplele de mutilare a gramaticii și ortografiei limbii române, pentru cratimele aruncate cu furca... 😪😪😪
    Oooooo buna dimineața chiar mi-am făcut grija ptr dvs....după o zi de discuții sa nu vad un comentariu de-al dvs.
    cît despre gramatica mea....să știți e buna,dar eu scriu in timp ce conduc și nu verific totdeauna daca am scris corect,daca a lucrata de corector!!!,dar Sint convins că ideea care o transmit se înțelege.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de Dan2 Vezi post

    Aveti perfecta dreptate! Din pacate, ca si in cazul salilor (am postat ceva mai sus ca sunt nr 1), mesele sunt pe locul 2 in posibilitatea de a jongla cu costurile.
    Sunt organizatori care au cumparat cu mari eforturi un set de mese, care se poate amortiza dupa ~30 de turnee. Cativa dintre ei le inchiriaza altora, cu riscul deteriorarii rapide; alti organizatori le inchiriaza de la cei ce au, cu preturi nu chiar mici, plus transportul. Sunt si unii mai norocosi, avand posibilitatea sa utilizeze mese cumparate de o institutie, care nu mai este interesata de amortizare. Cine are 'norocul" sa primeasca gratis o sala si sa mai aiba si niste mese cumparate de primarie, este, intradevar capabil sa faca ce doreste cu banii incasati, daca nu-l intreaba nimeni.. D-le Jurescu, pe acesti organizatori norocosi ar trebui sa-i intrebati daca pot oferi o masa consistenta.
    Dl Dan
    am vrut sa va răspund cu preturile actualizate la închirierea unei săli(polivalentă/Năstase),prețul de închiriere al unei mese/zi și toate celelalte cheltuieli.
    Nu asta e scopul discuției.
    ​​​Dar trebuie sa va întreb:la un turneu de 450 de persoane unde se încasează 27.000 roni(5500 euro) participanții puteau primi un sandwich de 7 roni(3100 roni-600 euro) și un dus?

    Lasă un comentariu:


  • dani 0205
    a răspuns
    Postat în original de gpopescu Vezi post
    Dl. Jurescu, inainte de a scrie tot felul de tampenii aici, nu credeti ca ar fi mai bine sa va interesati putin de cum se scrie corect gramatical in limba romana?
    Si totodata, nu credeti ca ar fi mai bine sa faceti o analiza la ce scrieti inainte de a posta?
    Dl. Florin Toma a raspuns intr-un mod profesional, scurt si obiectiv la cateva dintre intrebarile unora.
    Este un bun exemplu. urmati-l!.
    Fara suparare, dar Sorin chiar merge la foarte multe turnee! Si cred ca situatiile descrise de el , sunt traite pe propria-i piele.
    Cat despre analiza gramaticala a textului…. Nu cred ca despre asta este vorba in acest topic!
    S-a v-a mearga bine!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • Dan V
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post

    La pescuit cînd mergi te duci sa prinzi peste obligatoriu????sau mergi in primul rand la relaxare???
    așa e și cu tenisul de masa...mergem sa n-e relaxam,nu sa mâncăm.fiecate are mîncare acasă.
    Cît despre taxa de participare care a ajuns 60 RONI peste tot......intreaba-i pe organizatorii care nu oferă nimic cu cît rămîn în buzunar,cît și pe organizatorii care oferă multe daca Sint in pierdere.
    Eu de la Timișoara merg in fiecare sâmbătă la turnee de peste 200/250 km pe sens,am fost și la București de multe ori .crezi că la cît cheltui cu mașina și deplasarea rămîne fără bani de mîncare in ziua turneului????
    Ai auzit de turneuri la care se făcea mîncare la ceaun,se punea masă lungă și stăteau jucătorii la masă și râdeau,glumeau?????ăla a fost AMATUR adevărat.
    Acum se organizează 8-9 A+ pe an doar ptr bani,cu o sticla de apa plata!!
    Încearcă să ieși puțin din București sa vezi ce înseamnă organizare de turneu!!!
    Atunci ai să poți să vezi "inflația" din restul țării!
    Ani in urma la turnee erau peste 72 de locuri pe categorie și erau liste de așteptare lungi,acum abia se umple categoria cu 36 de participanți.!!!!
    De ce???
    Nu din cauza inflației,ci din cauza ....ofertei organizatorilor!!!
    NUmărul participanților este mult mai mic in ultimii ani.
    Au înțeles multi jucători că Sint prețuiți doar ptr taxa de participare.
    Privește în urma cu citeva săptămâni și ai să vezi că un turneu A organizat de familia DARLEA a avut același număr de participanți cu A+ de la Târgoviște și București.Suna acel organizator și întreabă cum a reușit să adune așa multi oameni care au fost super mulțumiți și care revin oricînd cu plăcere!
    Oricum i-mi place discuția cu tine deoarece o citește multa lume,și Sint multi care citind fac criza de fiere și abia așteaptă să spun ceva ne.....regulamentar sa pot fi banat!!!
    Unii din "multă lume" o citesc ca studiu de caz pentru exemplele de mutilare a gramaticii și ortografiei limbii române, pentru cratimele aruncate cu furca... 😪😪😪

    Lasă un comentariu:


  • Cornel 67
    a răspuns
    Pentru cei care tot ii dau pe aici cu economia de piață și cererea și oferta. Prețul s-ar putea regla doar dacă oferta ar fi la liber. Zic s-ar putea pentru ca în realitate nu este ca în teorie adică de obicei exista intelegeri între cei care vând ceva . Exista însă niște oprelisti care împiedică autoreglarea taxei și anume limita de kilometri la care se pot organiza turnee simultan și anume 300 km pentru turneele A si 100 Km pentru turneele B. La turneele A+ nu mai are voie nimeni să organizeze in alta parte. E ca și cum îmi spui ca prețul din piață la kilogramul de roșii se autoregleaza dar eu nu pot vinde roșii aici ca vinde deja unul și trebuie sa ma duc la 100 km distanță.
    Asa la ambitie zau ca puteam organiza un turneu B acum pe 3 Martie pe 3 mese, 4 categorii, 2 zile, grupe superioare de 4, 60 participanti si taxa 30 de lei intr-o locatie destul de frumoasă prevăzută si cu un bar, unii o cunosc pentru ca au jucat acolo pe perioada pandemiei dar distanța de 100 Km limită între turneele B nu mă lasă.
    Ultima editare de Cornel 67; 28.feb.2024, 04:18.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de roman bogdan Vezi post
    400 participanți × 60lei = 24000lei
    cupe medalii = 5000 (exagerat!!!!)
    Sala pe doua zile = 10000lei (exagerat!!!!)
    apa 400× 3lei = 1200lei
    24000- 16200 = 7800lei
    Calcul groso modo
    Pe bune !!!!!!!
    Afacere nu gluma !!!!
    Și eu as face curățenie cu zâmbetul pe buze
    Ps: daca nu as fi organizat turnee de 14 ani in circuitul asta , nu as fi scris)))

    Dacă te chinui puțin și mai faci rost și ceva sponsorizări, ești OM !!!)))
    1) cate concursuri de genul asta puteti organiza pe an? 2? 20? 50?
    2) la 7800 de lei ramasi de ce va mai trebuie sponsori? 😜
    3) revenim la “ospăț”: daca puneti 10 lei de om pentru mancare (insuficient, zic eu), ramanem cu 3800? Daca punem 20 ar fi mai decent, dar trebuie sa veniti cu 200 de acasa.

    Lasă un comentariu:


  • Dan2
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post

    Deci daca va cumparati 25 de mese acum este OK sa va luati cate 4-500 lei la 6 luni timp de 30 ani…? Nu va intreb unde le tineti si cat va costa transportul lor si cate se strica in timp scurt ca va suparati.
    Mesele alea reprezinta o investitie. O sala de sport, la fel.
    Cate mese de tenis aveti in momentul de fata? Ca sa ne dam seama daca merita sau nu.
    Aveti perfecta dreptate! Din pacate, ca si in cazul salilor (am postat ceva mai sus ca sunt nr 1), mesele sunt pe locul 2 in posibilitatea de a jongla cu costurile.
    Sunt organizatori care au cumparat cu mari eforturi un set de mese, care se poate amortiza dupa ~30 de turnee. Cativa dintre ei le inchiriaza altora, cu riscul deteriorarii rapide; alti organizatori le inchiriaza de la cei ce au, cu preturi nu chiar mici, plus transportul. Sunt si unii mai norocosi, avand posibilitatea sa utilizeze mese cumparate de o institutie, care nu mai este interesata de amortizare. Cine are 'norocul" sa primeasca gratis o sala si sa mai aiba si niste mese cumparate de primarie, este, intradevar capabil sa faca ce doreste cu banii incasati, daca nu-l intreaba nimeni.. D-le Jurescu, pe acesti organizatori norocosi ar trebui sa-i intrebati daca pot oferi o masa consistenta.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de mateidumitru Vezi post
    Cei care s-au axat pe asemenea activitate, au avut grijă să-și cumpere mese, mantinele și tot ce le mai trebuie, pentru a nu-i mai costa toate astea la fiecare turneu. Mai mult decât atât, sunt multe cluburi de tenis care au spații închiriate, cu plata lunară, unde se poate juca oricât și oricând, fără a mai plăti altă sumă pentru zilele când organizează turnee. Deci, nu e chiar așa de negru dracul. Rămâne valabil ce a scris Bogdan Roman.
    Deci daca va cumparati 25 de mese acum este OK sa va luati cate 4-500 lei la 6 luni timp de 30 ani…? Nu va intreb unde le tineti si cat va costa transportul lor si cate se strica in timp scurt ca va suparati.
    Mesele alea reprezinta o investitie. O sala de sport, la fel.
    Cate mese de tenis aveti in momentul de fata? Ca sa ne dam seama daca merita sau nu.

    Lasă un comentariu:


  • Dan2
    a comentat la răspunsul lui
    Bogdane, in 2013, cand am facut impreuna primul turneu A+ la Arad, nu asa te-am invatat sa faci bugetul Cred ca-ti amintesti, au fost 209 participanti x 30 lei

  • mateidumitru
    a răspuns
    Cei care s-au axat pe asemenea activitate, au avut grijă să-și cumpere mese, mantinele și tot ce le mai trebuie, pentru a nu-i mai costa toate astea la fiecare turneu. Mai mult decât atât, sunt multe cluburi de tenis care au spații închiriate, cu plata lunară, unde se poate juca oricât și oricând, fără a mai plăti altă sumă pentru zilele când organizează turnee. Deci, nu e chiar așa de negru dracul. Rămâne valabil ce a scris Bogdan Roman.

    Lasă un comentariu:


  • Dan2
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post

    Poate știți dvs unde se poate spala lumea după turneu!!!??
    Stiu eu: in urma cu doua zile am participat la Viva Sport, care, pentru 60 de lei a oferit conditii civilizate de joc (mese impecabile, podea profesionala, lumini led),spatiu de asteptare, vestiare moderne si curate, dusuri, sauna. A oferit grupe superioare de 4 in loc de masa de pranz. Separat,-contra cost- cafea, racoritoare, bar, si facilitati pentru insotitori: piscina, inclusiv pentru pici, fitness, aerobic, cycling. Participantii au avut cuvinte de lauda privind gazdele turneului. Nu se mananca in sala. La doi pasi ( cu plata separata), se gaseste o patiserie, un mall cu mari posibilitati de fast food.
    Peste 4 zile voi merge la alt turneu, la alt club, in apropierea Bucurestiului, nou deschis, care a fost deja "testat" de amaturisti, dar si de profesionisti (lotul national) si are conditii asemanatoare de joc si de asteptare. Vestiare si dusuri civilizate. Tot cu 60 de lei. Separat se pot servi gustari sau meniuri.
    Mai stiu sali de sport care ofera superconditii pentru tenis. Una e la Ploiesti: TelGeorge. Sunt, totusi, putine astfel de sali.
    Ma bucur cand ajung sa joc in ele, dar nu ocolesc nici turneele in alte conditii, poate mai precare. Cu, sau fara mancare. Asta pentru ca peste tot intalnesc prieteni.

    Si salile de sport (tenis), la fel ca restaurantele sunt felurite: bodegi, carciumi, restaurante fara staif sau cu 3 stele., pentru orice gust, cu preturi pe masura. Doar sa stii sa alegi. Dar sa stii ca si ele isi aleg participantii.

    Lasă un comentariu:


  • ADN
    a comentat la răspunsul lui
    Vorbim de un turneu de tenis de masa...din calculul tău lipsește logistica necesara...când calculezi logistica dispare zâmbetul ...

  • roman bogdan
    a răspuns
    400 participanți × 60lei = 24000lei
    cupe medalii = 5000 (exagerat!!!!)
    Sala pe doua zile = 10000lei (exagerat!!!!)
    apa 400× 3lei = 1200lei
    24000- 16200 = 7800lei
    Calcul groso modo
    Pe bune !!!!!!!
    Afacere nu gluma !!!!
    Și eu as face curățenie cu zâmbetul pe buze
    Ps: daca nu as fi organizat turnee de 14 ani in circuitul asta , nu as fi scris)))

    Dacă te chinui puțin și mai faci rost și ceva sponsorizări, ești OM !!!)))

    Lasă un comentariu:


  • roman bogdan
    a răspuns
    Domnu Lupu , puneți niște bani la ciorap)) și haideți măcar odată în zona noastră, și veți vedea cu ce gust veți pleca spre casa.
    Orice amaturist care străbate sute de km sa participe , are pretenția la un minim minimorum, i-l primește și pleacă cu un gând bun din zona respectiva , dar sa primești o sticla cu apa și atât, mi se pare jenant
    Fiind capitala tarii , ma așteptam la altceva, pacat

    Lasă un comentariu:


  • Orban Marius
    a răspuns
    Va așteptăm pe la noi , și după mai vorbim. Dar nu de alta noi am trecut CARPATII.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post

    Cînd veți trece Carpații să știți ca aveți dusuri la orice turneu A+ și la 80% din turneurile A.(tot 60 RONI taxa de participare)
    o seara buna va doresc.
    In numar semnificativ…? Am vazut sali cu 2-3 dusuri, la 50 oameni te duci lejer acasa, apuci abia peste o zi sa faci dus… 😂
    Si e si de mancare in banii astia? Macar un berbec la protap, sa nu pleci cu burta goala de la turneu.😜
    Nu stiu ce inseamna “turneurile”. Si nici corector care sa zica asa ceva nu exista. 😂😂😂

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de gpopescu Vezi post

    Nu am nici cea mai mica idee... Va doresc sa aveti parte numai de turnee si de sali asa cum vi le doriti dvs. Noapte buna!
    Cînd veți trece Carpații să știți ca aveți dusuri la orice turneu A+ și la 80% din turneurile A.(tot 60 RONI taxa de participare)
    o seara buna va doresc.

    Lasă un comentariu:


  • Orban Marius
    a răspuns
    Pt dușuri.free.

    Lasă un comentariu:


  • Orban Marius
    a răspuns
    La Sanpaul Arad.

    Lasă un comentariu:


  • gpopescu
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post

    Buna seara dl Popescu,poate e gramatica de vina,poate e corectorul de vina,lucrul acesta nu-l veți afla astăzi.
    cît despre ce am scris .....să știți că nu Sint timpenii,Sint informații PE SURSE ,iar sursele Sint 1000/100 credibile.
    Știu că deranjez,dar asta e adevărul.
    Poate știți dvs unde se poate spala lumea după turneu!!!??
    Nu am nici cea mai mica idee... Va doresc sa aveti parte numai de turnee si de sali asa cum vi le doriti dvs. Noapte buna!

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Nu exista corector care sa faca asemenea erori. Altereaza cuvintele, dar nu pune cratima unde nu exista. 😂😂😂
    Asa ca asta o stim. Ca multe altele.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de gpopescu Vezi post
    Dl. Jurescu, inainte de a scrie tot felul de tampenii aici, nu credeti ca ar fi mai bine sa va interesati putin de cum se scrie corect gramatical in limba romana?
    Si totodata, nu credeti ca ar fi mai bine sa faceti o analiza la ce scrieti inainte de a posta?
    Dl. Florin Toma a raspuns intr-un mod profesional, scurt si obiectiv la cateva dintre intrebarile unora.
    Este un bun exemplu. urmati-l!.
    Buna seara dl Popescu,poate e gramatica de vina,poate e corectorul de vina,lucrul acesta nu-l veți afla astăzi.
    cît despre ce am scris .....să știți că nu Sint timpenii,Sint informații PE SURSE ,iar sursele Sint 1000/100 credibile.
    Știu că deranjez,dar asta e adevărul.
    Poate știți dvs unde se poate spala lumea după turneu!!!??

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Si apropo de conditii si dusuri, sunt curios daca exista undeva in tara macar un spatiu de concurs unde pot face dus 200 persoane pe zi in timp util. 😂

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Ca multi dintre guvernanti, nu intelegeti ca treaba nu sta asa. Degeaba impui conditii de 5 stele, vor fi preturi mari. Limitezi preturile, dispar competitiile. Nu cred ca ne dorim asta.
    In momentul de fata impunerile sunt din punct de vedere tehnic, legate de joc (suprafata, numar de mese, numar de participanti, distante). E suficient.

    Reglarea pietei se face foarte simplu, prin cerere si oferta. Cand ai o competitie pe doua zile cu 450 persoane si liste de asteptare maricele, eu zic ca totul este OK.

    Daca aveti impresia ca va pricepeti, organizati un turneu macar cu 1-200 de participanti si puneti cheltuielile si castigurile la vedere. Si ne distram atunci. Daca e ca matale, ai facut profit pe un an de zile inainte. Daca e ca mine, ramai dator macar un an.
    Habar nu aveti cata munca e in spatele unui turneu mare si cate cheltuieli exista.

    Lasă un comentariu:

Procesare...
X