Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Muzica-Amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Muzica-Amatur

    Big woman.....doar atat
    Aretha Franklin-I say a little prayer...........................fara cuvinte
    - - - Actualizat - - -
    Varianta oficiala
    ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

    Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
    Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

    Comentariu


    • Muzica-Amatur

      Postat în original de gicu_licu Vezi post
      In completarea postului #1033, dedicat grupului Camel, iata o pelicula din 2009, realizata de BBC, ce cuprinde aparitii scenice,
      din perioada 1968-1982,ale mai multor grupuri de rock progresiv:
      01.The Nice - America (1968 )
      02. Moody Blues - Question (1970)
      03. Jethro Tull - Witches Promise (1970)
      04. Wishbone Ash - Vas Dis (1971)
      05.Atomic Rooster - Tomorrow Night (1971)
      06. Family - In My Own Time (1971)
      07. Yes - Yours Is No Disgrace (1973)
      08. EL&P - Pictures At An Exhibition (1972)
      09. Soft Machine - Fanfare All White (1973)
      10.Caravan - The Dog, The Dog, He's At It Again (1974)
      11.Genesis - I Know What I Like (1974)
      12. King Crimson - Frame By Frame (1982)
      Mie trupa Wishbone Ash, pe care n-o mai ascultasem pina acum, mi-a adus aminte de FFN.
      Si revin cu albumul "Zece Pasi" alcatuit din fragmente greu de gasit pe YouTube, cu regretul ca nu se gaseste in intregime.
      Am o scula de la Teac care poate trece vinilurile in MP3, dar din pacate, de cativa ani, n-am gasit timpul necesar s-o gadil pentru a pune acest album (ca si piesa "O fata frumoasa" a trupei Canon) pe YouTube.

      1.Cetatea noastra - 4'15"


      2.Definitie - 3'30"
      Not found on Youtube

      3.Speranta - 3'30"


      4.Omagiu - 5'40"


      5.Interludiu - 2'15"


      6.Povestea ploii - 3'15"


      7.V?ntul - 5'20"


      8.Poluare - 3'40"
      Not found on Youtube

      9.Soare de-as avea - 3'25"
      Not found on Youtube

      10.La rascruce de vant - 3'20"


      F.F.N. - Formatia Fara Nume
      Gabriel Litvin - Chitara, sintetizator, voce
      Silviu Olaru - Chitara bas
      Cristian Madolciu - Solist vocal, percutie
      Florin Dumitru - Baterie
      Doru Donciu - Flaut, muzicuta, voce (el e cel care ne reaminteste de Ian Anderson de la Jethro Tull)
      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

      Comentariu


      • Una din piesele mele favorite..nu o ascultati pe mp3 ul masinii pt ca o sa apasati involuntar acceleratia
        of all the things i lost i miss my mind the most

        Comentariu


        • Muzica-Amatur

          Comentariu


          • ELP2 - Emerson, Lake and Powel


            Am vinilul cu acest unic album scos cu Cozy Powell (Carl Palmer era ocupat atunci cu Asia), identic cu orginalul, scos de rusi (probabil fara drepturi de autor) si avand in dreapta sus imprimata sigla casei lor de discuri - chiar sub Polydor - Мелодия. (Pret=3,5 ruble )

            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

            Comentariu


            • Joe Bonamassa – Blues Deluxe

              Comentariu


              • Muzica-Amatur

                Traim in prezent........ si suntem in mijlocul unei lumi muzicale care doar incearca sa se apropie de muzica trecutului cu valoarea ei incontestabila.Incerc sa rasfoiesc in labirintul muzical actual romanesc ...sa gasim ceva cat -de -cat rezonabil....
                - - - Actualizat - - -
                Vunk-1000............
                - - - Actualizat - - -
                Nonconformistul Tudor Chirila care inca era cu Vama Veche-Vara asta..................
                - - - Actualizat - - -
                Si Tudor cu Vama-Perfect fara tine........................Ai risipit iubirea pe un dobitoc..............................
                - - - Actualizat - - -
                Decat premiant in inchisoare mai bine repetent in drum spre mare.............................un motto exceptional....piesa merita atentie si pentru versurile sale
                - - - Actualizat - - -
                Adrian Sarmasan&Zoia Alecu-.............Da-mi ochii tai..........
                ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                Comentariu


                • The Marvelettes - Please Mr. Postman

                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                  Comentariu


                  • Comentariu


                    • Muzica-Amatur

                      Postat în original de AndyM Vezi post
                      Gary Moore - Messiah Will Come Again
                      Dom`le, buna asta de dimineata, ca nu reuseam sa-i dau da capat cu munca dupa ce m-am culcat la ore tarzii in noapte, parca m-am inviorat olecuta dupa ce-o ascultai de vreo trei ori si trecui si pe alte variatiuni:
                      Roy Buchanan - The Messiah Will Come Again
                      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                      Comentariu


                      • Muzica-Amatur

                        Am cam ramas in urma cu aniversarile, asa ca "I'm in a hurry":
                        Stewart Copeland(61 ani, pe 16 iulie)- muzician si compozitor american, tobar, fondator in 1977, alaturi de Sting(contrabass, chitara
                        bass, voce) si Andy Summers(chitara solo, voce) al grupului The Police. Cei 3 artisti canta impreuna pana in 1986 cand trupa se destrama,
                        fiecare urmand cariere solo. Copeland compune muzica de film si inregistreaza albume de studio sub pseudonimul Klark Kent. In 2007, The
                        Police s-au reunit pentru a marca cea de-a 30-a aniversare, printr-un turneu ce s-a intins pe durata a peste 1 an. Intr-un sondaj din 2010 al
                        revistei Rolling Stone este clasat pe locul 5(!) in topul celor mai mari tobari ai timpului.
                        Am ales "De Do Do Do De Da Da Da" si "Every Little Thing She Does Is Magic".

                        Geezer Butler(64ani, in 17 iulie)- muzician si compozitor englez, chitarist bass si autorul versurilor majoritatii pieselor Black Sabbath,
                        in care ii are colegi pe Ozzy Osbourne(voce), Tony Iommi(chitara solo) si William "Bill" Ward(tobe). De asemenea, intre 2006 si 2010, activeaza
                        in super-grupul Heaven & Hell, alaturi de acelasi Tony Iommi insa cu vocalistul Ronnie James Dio si tobarul Vinny Appice( care este, de fapt,
                        componenta Black Sabbath din perioada inregistrarii albumului "Dehumanizer", editat in 1992).
                        Iata-l cu Black Sabbath, cu piesa "Hard Road" si cu Heaven & Hell, interpretand melodia titlu a albumului ce poarta numele grupului.


                        Cesar Zuiderwijk(65ani, impliniti ieri, 18 iulie)- tobar, din 1970, in grupul olandez Golden Earring, impreuna cu fondatorii Barry Hay- voce,
                        chitara armonie, flaut si saxofon; George Kooymans- chitara solo, voce; Rinus Gerritsen- chitara bass, clape. Trupa a repurtat, in perioada anilor
                        '70-'80, o serie de succese internationale, cu piese ca "Radar Love"(1973), "The Twilight Zone"(1982) sau "When the Lady Smiles"(1984).
                        Sa urmarim o pelicula, din 1975, cu melodia "Radar Love".

                        Bernie Leadon(66ani, astazi 19 iulie)- muzician si compozitor american, chitara, voce, banjo, mandolina, membru fondator al grupului The
                        Eagles, din 1970, cu Glenn Frey(chitara, voce); Don Henley(tobe, voce); Randy Meisner(chitara bass, voce) si, mai apoi, Don Felder(chitara, voce).
                        In 1975, sesizand ca muzica formatiei tinde sa piarda influentele country, de care se facea "vinovat" Leadon, in productiile de pana atunci ale trupei,
                        acesta are o discutie mai aprinsa cu Frey, cearta ce se incheie cu o bere turnata in capul ultimului si cu parasirea grupului.
                        Din perioada The Eagles va propun bucatile "Take It Easy"(1972) si "One of These Nights"(1975).

                        Brian May (66ani, in 19 iulie)- muzician englez, cantaret si compozitor, chitara, voce, clape, din 1970 impreuna cu Freddie Mercury(voce, pian),
                        John Deacon(chitara bass) si Roger Taylor(tobe, voce) in trupa Queen. Din lunga lista de hit-uri lansate de ei, in decursul timpului, unele poarta,
                        exclusiv, semnatura lui May: "Tie Your Mother Down", "I Want It All", "We Will Rock You","Fat Bottomed Girl", "Who Wants to Live Forever" sau
                        "Hammer to Fall". In anul 2005 a fost innobilat cu titlul "Commander of the Most Excellent Order of the British Empire", pentru servicii aduse industriei
                        muzicale britanice si pentru activitatile sale in scopuri caritabile. Intr-un sondaj, din 2012, realizat de revista Guitar World, Brian May se situeaza pe
                        pozitia a 2-a in topul celor mai mari chitaristi ai tuturor timpurilor.
                        Sa urmarim compozitiile Brian May "Who Wants to Live Forever" si "Fat Bottomed Girl", precum si piesa la care Brian este co-autor, "Too Much Love Will
                        Kill You".

                        Tuturor sarbatoritilor, "La Multi Ani!".
                        Ultima editare de gicu_licu; 19.iul.2013, 15:54.
                        Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
                        FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
                        BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

                        Comentariu



                        • Cam asa "arata" muzica anilor '60.

                          Comentariu


                          • Muzica-Amatur

                            Postat în original de iuliu zedler Vezi post
                            Cam asa "arata" muzica anilor '60.
                            La ei.
                            La noi, spre sfarsitul anilor 60, erau doua voci feminine care mi se pare ca si-au schimbat destinele.
                            Luminita Dobrescu, copila baietoasa si iute care castiga in `69 Cerbul de Aur si feminina si senzuala Pompilia Stoian.
                            Daca n-as sti cum arata acum si mi-ar arata cineva fotografiile lor de acum le-as indica taman pe dos.
                            Dar sa ne aducem aminte cum era in anii 60...

                            Of, inimioara...


                            Prieten drag
                            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                            Comentariu


                            • Muzica-Amatur

                              Interesanta "comparatia'. Mersi ca mi-ai readus aminte de "Cerbul de aur" (editia castigata de Luminita am vazut-o la Tv).
                              Da, cam asa arata muzica romaneasca a acelor vremuri...
                              As reveni la eternal Blues: Garry More

                              Comentariu


                              • Muzica-Amatur

                                In postul # 1055, datorita implinirii varstei de 66 de ani, ieri 19 iulie, de catre Bernie Leadon si Brian May, faceam referire si la grupurile unde au activat:
                                The Eagles, respectiv, Queen. In The Eagles, Leadon l-a avut coleg pe Don Henley- tobar, solist vocal, compozitor care, in 1984, a inregistrat solo albumul
                                "Building the Perfect Beast", cu prima piesa(editata si ca single) intitulata "The Boys of Summer". La randul lor, cei de la Queen au realizat , in 1989,
                                albumul "The Miracle", ce continea bucata "Breakthru"(compozitie Roger Taylor/Freddie Mercury, de asemenea, scoasa si ca single ). Ascultand cele 2
                                melodii am ramas surprins sa constat ca unele pasaje, in special in partea de refren, erau aproape identice(ma refer aici, se-ntelege, doar la linia melodica,
                                orchestratia si chiar si ritmul fiind , totusi, diferite). Si, aceeasi senzatie, pare-se ca, au trait-o si altii, atata vreme cat exista mai multe comentarii pe aceasta
                                tema.
                                Spre edificare va redau, mai jos, cele 2 cantece.



                                Lemne: Butterfly Joo SaeHyuk/ Butterfly Petr Korbel
                                FH :Butterfly Tenergy 64/Butterfly Tenergy 05 FX
                                BH :Tibhar Grass D.TecS 1.2/Butterfly Feint Long II 1.3

                                Comentariu


                                • Muzica-Amatur

                                  Comentariu


                                  • Muzica-Amatur

                                    Domnule gicu_licu, trebuie sa admiteti asta, "m-ati pacalit"!
                                    Sunt sase luni de cand activati pe forum si, in ciuda avatarului ales, nu ne-ati administrat doza, in cantitatea asteptata de mine - cel putin, de Led Zeppelin (e.g. The Song Remains The Same - super productie sau The Rolling Stones in Hyde Park 1969).
                                    Si am realizat azi, in timp ce ascultam Uriah Heep dintr-un play-list Youtube, printre care se strecurase insidios si Stairway To Heaven, ca mi-era dor sa mai ascult Zeppelin.
                                    Cititi, va rog, cu ghilimelele de rigoare, cele scrise mai sus si cand aveti timp mai scoateti din "joben" si alte asemenea productii spre desfatarea sufletelor noastre bucuroase de muzica clasica (Rock`n`Roll).

                                    Led Zeppelin - Over the Hill And Far Away


                                    ...si arcul peste timp (44 de ani) - The Rolling Stones Return to Hyde Park 2013.
                                    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                    Comentariu


                                    • Muzica-Amatur

                                      Comentariu


                                      • Muzica-Amatur

                                        Tudor Gheorghe-Au innebunit salcamii.................probabil dupa...pingpong..
                                        ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                        Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                        Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                        Comentariu


                                        • Muzica-Amatur



                                          O piesa draga mie, in 2 versiuni celebre: ce oriental si cea clesica, cantata la "maturitate", adica de Celebtration Day.
                                          Enjoy!

                                          Comentariu


                                          • Led Zeppelin III

                                            Domnule Iuliu e a doua oara cand va nimeriti exact pe aceiasi lungime de unda cu mine!
                                            In momentul acesta "degustam" unul din vinilurile venite azi cu "postalionul" modern: Led Zeppelin III - exceptional de bine pastrat, fara zgarieturi, amprente ...chiar fara praf (probabil a fost rar ascultat din 1973 incoace).
                                            Marturisesc ca l-am asteptat cu aceiasi nerabdare cu care asteptam o muzica buna "de afara" pe vremea comunistilor. (De exemplu cu Brothers In Arms m-am capatuit cel mai greu, dupa ce am luat o teapa tip "șmen" in bazarul din Iași).
                                            Si III-ul de azi n-a venit singur, ci alaturi de IV, de "The Song Remains The Same" si de "The Boys Are Back In Town" - Thin Lizzy, asa ca in seara asta se asculta muzica cu usoare pacanituri si cu zgomotul inconfundabil de „cartofi prajiți", al acului care își face loc printre șanțurile de vinil.
                                            Pentru ca, asa cum bine spunea cineva, spre deosebire de lumea digitala, universul analog are înca acel „ceva" care probabil nu va putea fi niciodata redat printr-o înșiruire de 1 și 0.
                                            Pentru dumneavoastra insa Led Zeppelin III transformat digital tocmai din placile cu 33 rpm.


                                            P.S.: Cat timp ascultati albumul, eu trag o fuga sa joc un tenis. Ce sa fac? Acu` au sunat baietii.
                                            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                            Comentariu


                                            • Lionel Richie - Hello

                                              Comentariu


                                              • Si pe vremea raposatului Ceausescu existau scameri.In 1976 ,in urma citirii unui anunt de mica publicitate din pagina muzicala a revistei"Saptamana" am comandat albumul "Blind Faith' contra sumei de 300 lei.O mica avere pe atunci,stransa cu greu de prin portofelele parintilor.Respectivul individ,pe numele lui Aurel Sarpe,din Brăila (sper sa-l fac de kkt peste ani,macar sa ma racoresc) mi a trimis un LP cu mai multe melodii a unor trupe britanice printre care si una a lui Blind Faith.Asta.

                                                of all the things i lost i miss my mind the most

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de cata_60 Vezi post
                                                  Si pe vremea raposatului Ceausescu existau scameri.In 1976 ,in urma citirii unui anunt de mica publicitate din pagina muzicala a revistei"Saptamana" am comandat albumul "Blind Faith' contra sumei de 300 lei.O mica avere pe atunci,stransa cu greu de prin portofelele parintilor.Respectivul individ,pe numele lui Aurel Sarpe,din Brăila (sper sa-l fac de kkt peste ani,macar sa ma racoresc) mi a trimis un LP cu mai multe melodii a unor trupe britanice printre care si una a lui Blind Faith.Asta.
                                                  Ha! V-a brailit!
                                                  http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-de-masa/page3
                                                  Da` puteti sa va luati revansa la Turneul A "Valurile Dunarii" din 10.08.2013 da la Brăila, iar daca nu reusiti sa ajungeti, avem noi grija de ei: ?i forțam sa ne bata de sa ne mearga fulgii.
                                                  Si ca sa mai atenuam din dezamagirea de atunci haideti sa-i ascultam si-ntr-un concert din perioada de varf a miscarii Hippie, Hyde Park 1969, cu doua luni înainte de Woodstock. Peace!
                                                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                  Comentariu


                                                  • O piesa care se asculta la nivel maxim ( daca nu distorsioneaza) si pina la capat.
                                                    Ultima editare de mateidumitru; 24.iul.2013, 18:48.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X