Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Muzica-Amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • O istorioara foarte interesanta despre Emil Lechinteanu,basist,membru fondator al grupului Iris,alaturi de Nutu Olteanu si Nelu Dumitrescu.
    El a imigrat in SUA in 1979 si s-a facut remarcat ca muzician in New York facand parte din diverse trupe sub numele de Emil Lech.
    In 1986 dupa moartea lui Cliff Burton, Metallica a organizat un casting pt un basist nou.In faza finala au ajuns 3,printre care Emil si Jason Newstead.Alegerea s-a oprit asupra lui Newstead dar dupa aia atat Hammet cat si Hetfield l-au sunat si i-au spus ca a fost cel mai bun dar Ulrich a insistat sa-l ia pe Newstead pt ca are un look mai"fioros".
    Un clip cu una din trupele unde a cantat ca basist sub numele de Emil Lech
    of all the things i lost i miss my mind the most

    Comentariu


    • Muzica-Amatur

      Guitarist Extraordinaire

      Comentariu


      • The Beatles - Rubber Soul

        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

        Comentariu


        • Postat în original de iuliu zedler Vezi post
          Led Zeppelin 2012
          Azi noapte, la Los Angeles, "Celebration Day" (Concertul eveniment ce a avut loc la arena O2 din Londra in 2007 si a aparut ca film in Decembrie 2012) a primit premiul Grammy pentru cel mai bun album rock al anului, dupa ce, de-a lungul anilor, Led Zeppelin a mai punctat cu albumele Led Zeppelin I in 2004, Led Zeppelin IV in 1999 si piesele Stairway to Heaven in 2003, Whole Lotta Love in 2007 premiul "Grammy Hall of Fame" si a ratat in 1969 cu Led Zeppelin I "Best New Artist" in favoarea celor de la Crosby, Still & Nash si anul acesta cu Kashmir "Best Rock Permormance" in favoarea "Radioactive" a americanilor de la Imagine Dragons
          In my time of dying - Earl`s Court 1975

          Radioactive - Imagine Dragons
          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

          Comentariu


          • Rick Wakeman And Jon Lord Awesome Solos Live

            Va propun azi un "duet" live cu doi dintre monstri sacri ai clapelor rock: Rick Wakeman (n. 18 May 1949 )- prolificul clapar al celor de la Yes (si tata a 6 copii) si Jon Lord (9 June 1941 – 16 July 2012) - celebrul si longevivul clapar de la Deep Purple, ambii nascuti in UK.
            Auditie placuta!

            Comentariu


            • Imi staruie in minte un vers: ...nu ramuri, ci radacini caut.
              In cazul de fata radacini Rock`n`Roll. Tot ale laureatilor de azi.
              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

              Comentariu


              • 15 classic albums from the UK underground, Heavy & Progressive rock! 1970

                Pentru Marcel Giosan, pasionatul de viniluri ...

                Comentariu


                • Mark Knopfler, Eric Clapton, Sting & Phil Collins- Money for Nothing

                  Comentariu


                  • The Guees Who - American Woman

                    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                    Comentariu


                    • Comentariu


                      • David Crosby - Croz

                        Cel de-al patrulea (doar) album de studio al lui David Crosby se lanseaza azi (dupa 20 de ani de la precedentul: Thousand Roads) in America, purtand drept nume nick-name-ul artistului. L-am ascultat acum vreo doua saptamani, dar abia azi am gasit o postare pe Youtube a acestuia. Recomand The Clearing si Radio.

                        01.What`s Broken
                        02.Time I Have
                        03.Holding On To Nothing
                        04.The Clearing
                        05.Radio
                        06.Slice Of Time
                        07.Set That Baggage Down
                        08.If She Called
                        09.Dangerous Night
                        10.Morning Falling
                        11.Find A Heart

                        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                        Comentariu


                        • Slash - It?s Five O'clock Somewhere

                          http://www.youtube.com/watch?feature...&v=SB04m4Xebek

                          Comentariu


                          • Wodan Heerst - Odin a domnit.

                            Pagan folk metal de paHar !
                            Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                            Comentariu


                            • Apropos, poate va intereseaza :
                              http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...dered_the_best

                              - - - Actualizat - - -

                              dar poate si albumul Still got the blues -Gary Moore (53')
                              http://www.youtube.com/watch?feature...&v=R_BxGG-y9ys

                              Comentariu


                              • Postat în original de cata_60 Vezi post
                                Va voi povesti o istorioara legata de muzica,bineinteles.
                                In 1992 am facut parte dintr-un grup de 4 ingineri trimisi de intreprinderea unde lucram la un targ european de nus ce masini,in Budapesta.Aveam diurna de 15$ si cazare de 32 $ ,durata deplasarii fiind de 4 zile.Orasul era impanzit de afise,in weekendul acela venea Guns N Roses in deschidere avandu-i pe Soundgarden si Faith No More,biletul era aprox 60$,o suma maricica pe atunci.Ne-am decis sa cautam cea mai ieftina cazare posibila,am gasit-o la Monor,langa Budapesta,cred ca era cel mai jegos motel existent in Ungaria la ora aia(cel putin asa cred)dar costa doar 6$patul.N-am mers nicaeri,nici macar la expozitia aia ce dreak o fi fost,ca sa nu cheltuim bani,am mancat te miri ce,eu si cu un amic ca sa strangem bani de bilete,ceilalti doi sa-si ia un video.Am fost la concert,cu ocazie,ne-a luat un autobuz din Oradea in care erau inghesuiti vreo 50 de nebuni ce mergeau tot acolo.A fost ceva halucinant,asa mi se parea atunci,cred ca acum as fi mai rezervat dupa ce am vazut atatea trupe live,dar niciodata nu vazusem un stadion(Nepstadion) care sa gazduiasca 70,80,100 de mii de oameni care sa cante 2 ore incontinuu.
                                Clipul pe care il pun e luat de la concertul din Tokyo tot din acelasi Tour(deoarece nu am gasit inregistrari de calitate din Budapesta),e exact acelasi show ca si ce am vazut eu,m-a impresionat mult,de cand am telefon mobil ringtone-ul e"|Sweet Child of Mine"


                                Iti mai aduci aminte Cata?



                                Am ramas cu gura cascata . Cine stie, poate am mers cu acelasi autocar la Budapesta...
                                Oricum, pentru mine ramine cel mai fain concert pe care l-am vazut live si din prisma faptului ca aveam doar 16 ani in 1992. M-am intors pe Nepstadion (acum Ferenc Puskas Stadium) sa-i vad si pe tinereii de la Rolling Stones

                                Paradise City (Live Tokyo), din acelasi Use Your Illusion World Tour 1992.

                                BLADE: Stiga Allround Classic
                                FH: Stiga Almana Sound
                                BH: Stiga Neos Sound Synergy Tech

                                Comentariu




                                • - - - Actualizat - - -



                                  - - - Actualizat - - -



                                  - - - Actualizat - - -



                                  - - - Actualizat - - -

                                  si o varianta Santa Esmeralda

                                  Comentariu


                                  • Arkona este una din cele mai faimoase trupe de „pagan folk metal“ din lume.Formata in Moscova din 2002,abordeaza un stil definit ca „Slavic Pagan Folk Metal“,trupa reusind sa devina un nume al scenei folk metal din intreaga lume.

                                    Compozitiile folk,liniile vocale si refrenele complexe,instrumentele autentice (viori, fluiere, etc.) combinate cu sound-urile rock genereaza un rezultat final diversificat.
                                    Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                    Comentariu


                                    • Comentariu


                                      • CALEnDAR
                                        Cu mandrie bucovineana vreau sa va fac cunostinta cu o trupă de folk care canta cantece de munte, o trupa compusa dintr-un campulungean si un brasovean ce a lansat in vara lui 2012 un album din dragoste de munte: Un munte asternut.
                                        Videoclipul piesei Tara Fagilor e filmat "in tara de sus, unde Domnul a dus, o bucata din rai", la poalele Raraului, unde in tinerete vrednic "cosas" eram.
                                        Numa` amu nu mii batuta coasa spre a ma putea descurca cu puzderia de ierburi din AmaTur, da`ncet, incet i-oi gasi eu leac si-oi croi brazda lata prin pips-ii `mnealor.


                                        "Fie soare sau ninsoare
                                        Peste ape curgătoare
                                        Ori păduri amețitoare
                                        Stinge vise milenare
                                        âmbrăcată-n sfântu-i strai
                                        Te âmbie pe-al său plai
                                        Să te-mbolnăvești de dor
                                        Mîndră, Țara Fagilor!"

                                        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                        Comentariu




                                        • - - - Actualizat - - -



                                          - - - Actualizat - - -



                                          - - - Actualizat - - -

                                          Comentariu


                                          • Comentariu


                                            • 100 best music videos of all time



                                              - - - Actualizat - - -

                                              Scuze, eroare !

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Comentariu


                                              • In anul 1970 aparea primul triplu-album vinyl al unui artist,o capodopera devenita clasica,cu compozitii care poarta inca amprenta geniala a perioadei Beatles.All Thing Must Pass-George Harrison.Am selectat patru piese,prima este melodia favorita a Printului Charles,dupa cum declara el insusi cand a auzit de moartea artistului









                                                of all the things i lost i miss my mind the most

                                                Comentariu




                                                • - - - Actualizat - - -



                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Cred c-ati recunoscut printre invitati pe cei 2 tobari celebri : Ringo Star si Phil Collins.

                                                  - - - Actualizat - - -



                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Comentariu


                                                  • Apoi daca astazi mi-a venit a spune: "lasati-ma in fund sa stau, in crasma-ntunecata", am `mestecat muzica cu filmul si mi-a dat de doua cantece de pahar.





                                                    Hai noroc! H?c..
                                                    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X