Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"AmaTur 2015", Focșani - 03.10.2015

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Mihai.10 Vezi post
    A fost un turneu de exceptie in care "carcotasii au lipsit "de data asta deoarece nu au mai fost probleme cu lumina , condensul ,iar organizatorii au reusit sa adune un numar mare de iubitori ai acestui sport . Felicitari organizatorilor si tuturor celor implicati in buna desfasurare a concursului !
    Sincere condoleante familiei Filimon !
    Sa nu exageram ca nu a fost absolut nici o problema, ca au fost destule, era si greu la un astfel de mega turneu. Insa organizatorii s-a vazut ca au pus mult suflet ca toata lumea sa fie multumita si merita felicitati, au facut o treaba excelenta, m-am simtit foarte bine aici si la fel s-au simtit si ceilalti participanti. Regrete pentru Bogdan, i-a placut enorm acest sport si a pus mult suflet. Este o pierdere pentru noi.

    Comentariu


    • Dragi colegi in ale tenisului de masa ,

      Sunt medic ,specializat in medicina sportiva ,cu ceva experienta in domeniu .
      Ma simt obligat sa aduc in atentie cateva aspecte ,probabil mai putin cunoscute unora dintre dumneavoastra .

      In unele afectiuni(boli) efortul fizic sustinut este contraindicatie absoluta ( adica INTERZIS ) si asta din cauza riscurilor vitale majore care rezida din aceasta asociere . Pasiunea noastra ,dorinta de a practica un anumit sport , nu schimba cu nimic datele problemei .Va recomand sa va "verificati" starea de sanatate si sa nu riscati niciodata .Sportivii de performanta sunt verificati o data la 6 luni si sunt mult mai tineri si mai robusti decat majoritatea dintre noi .

      Pe de alta parte accidente pot aparea oricand ,oricaruia dintre noi, iar in situatii limita SANSELE DE SUPRAVIETUIRE sunt direct proportionale cu RAPIDITATEA unei interventii SPECIALIZATE (a se intelege ECHIPAJE MEDICALE DE URGENTA dotate corespunzator ).De ce sa nu cautam solutii pentru a avea asistenta medicala la salile de concurs ?

      Reflectati !

      Respect tutor !

      Condoleante familiei indoliate !

      Comentariu


      • Postat în original de mariusbt Vezi post
        Dragi colegi in ale tenisului de masa ,

        Sunt medic ,specializat in medicina sportiva ,cu ceva experienta in domeniu .
        Ma simt obligat sa aduc in atentie cateva aspecte ,probabil mai putin cunoscute unora dintre dumneavoastra .

        In unele afectiuni(boli) efortul fizic sustinut este contraindicatie absoluta ( adica INTERZIS ) si asta din cauza riscurilor vitale majore care rezida din aceasta asociere . Pasiunea noastra ,dorinta de a practica un anumit sport , nu schimba cu nimic datele problemei .Va recomand sa va "verificati" starea de sanatate si sa nu riscati niciodata .Sportivii de performanta sunt verificati o data la 6 luni si sunt mult mai tineri si mai robusti decat majoritatea dintre noi .

        Pe de alta parte accidente pot aparea oricand ,oricaruia dintre noi, iar in situatii limita SANSELE DE SUPRAVIETUIRE sunt direct proportionale cu RAPIDITATEA unei interventii SPECIALIZATE (a se intelege ECHIPAJE MEDICALE DE URGENTA dotate corespunzator ).De ce sa nu cautam solutii pentru a avea asistenta medicala la salile de concurs ?
        La etapele campionatului diviziei B de tenis de masă asistenta medicala e asigurata de obicei de o domnisoara draguta care are in dotare o trusa medicala cam cat un penar mai marisor. Daca adoptam si noi acelasi model,persoanei respective i- ar veni greu sa previna un deznodamant tragic(asa cum au fost cele doua cazuri nefericite intamplatein circuitul Amatur) . La jocurile sportive de performanta avem de-a face cu sportivi antrenati,cu analizele medicale la zi dar si aici se intampla tragedii in timpul meciurilor.Au fost decese la mai toate sporturile,in timpul competitiilor. Va pot da un exemplu care ar parea hazlliu de n-ar fi trist:Bridge-ul este un joc in care patru oameni stau la o masa si joaca carti(ultra-simplist vorbind).De la infiintarea WBF(federatia mondiala de bridge-1956) incoace, 17 membri au murit de infarct la masa de joc,din cauza incordarii nervoase.
        Noi cautam solutii,deja capetele de tabel la inscrierea intr-un concurs vor fi standardizate de acum incolo,intr-o rubrica facandu-se referire la starea de sanatate a jucatorilor.Dar in nici un caz nu vom incepe sa cerem adeverinte de la medic ,copie de la fisa medicala si cine stie ce alte chestii.Noi jucam din placere,daca vrei si poti sa joci ,oricine (in principiu) e binevenit.Si participantii trebuie sa fie constienti ca daca sufera de afectiuni grave ar trebui sa stea acasa.
        P.S.La Focșani ambulanta a ajuns repede,cam in 5 min apreciez eu
        of all the things i lost i miss my mind the most

        Comentariu


        • Un moment de magie...Boaca vs Iacob

          https://www.youtube.com/watch?v=jLnR...ature=youtu.be
          Primorac OFF+
          fh Tenergy 05 FX/bh Tenergy 64

          Comentariu


          • Dacă toată lumea lauda organizarea, ?nseamnă ca așa a fost si m-a bucur pentru asta dar, îmi pare rău ca nu m-am simțit in stare sa fiu si eu printre voi.
            Felicitări organizatorilor precum si tuturor participanților !
            Felicitări Lulu !

            Comentariu


            • Cunosc bine carente asistentei medicale la competitiile sportive organiate de diferite federatii .
              Evident ca fiiecare raspunde pentru el si ca nu se pune problema de adeverinte medicale in aceste concursuri.
              Accidente pot aparea oricand fara doar si poate ,fara a fi cineva raspunzator .

              DAR

              Noi ,in Amatur putem sa ne facem propriile reguli ,putem sa ne creem standardele proprii de calitate a asistentei medicale.

              Daca asi pati ceva mi-as dori ca ambulanta sa fie acolo nu sa vina in X minute cand ar putea fi prea tarziu .Si sa nu fie de forma,adica un fel de taxi !

              Comentariu


              • Felicitari tuturor organizatorilor si sponsorilor acestui Turneu Final de la Focșani ! Felicitari si castigatorilor de la toate cele 3 categorii : Incepatori , Avansati si Open !
                Felicitari deasemenea si pentru Darius Movileanu din Targoviște , un copil foarte talentat care a avut un parcurs foarte bun , ajungand in primii 16 concurenti de la Open dar a avut nesansa sa pice chiar cu Campionul Amatur de anul acesta Roman Iulian pe care deasemenea il felicit pentru castigarea acestui Trofeu !

                Doresc sa transmit si sincere condoleante familiei Filimon !
                Blade: XIOM Feel ZX3
                Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                Comentariu


                • Comentariu


                  • Extraordinara idee..ma mir ca nu i-a venit in cap lui Corcoz la TF proaspat incheiat..In cele 4 sali,turneele au inceput pa orele 9.30 si au tinut pana pe la 21.30 (openul 22.30) .12 ore x 4 masini x ? ..stie cineva care este tariful pentru inchiriat o ambulanta cu ora cu tot cu personal medical?
                    De la sublim la ridicol e o cale scurta uneori.Pentru editia 2016/2017 faceti propuneri concrete in acest domeniu si le vom lua in considerare.Vad ca pentru anul 2015/2016 nu ati avut nici una
                    of all the things i lost i miss my mind the most

                    Comentariu


                    • Moartea unui prieten inseamna adaugarea unei cicatrici noi pe fata sufletului meu. Acum gandul mortii imi inlatura orice repaus si sunt tot mai convis ca in Circuitul Amatur nu se mai joaca "de placere". Cum este posibil sa mai ai satisfactia unui punct castigat la masa de joc, cand cel care tu te-ai salutat, te-ai cinstit, ai ras.. zace mort. Sa nu citesc sintagme gen:"Mortii cu mortii,vii cu vii"- asta se intampla in alte conjuncturi, nu in ceea ce ne place sa numim "Familia Amatur". S-au prafuit niste amintiri inainte de a muri si indiferenta a devenit forma cea mai usoara a intolerantei.
                      Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                      Comentariu


                      • Un turneu excelent din punct de vedere organizatoric ,mă refer la sala de la începători,Larisa și Ioana fata de la B?rlad două prezente extrem de placute..cucerite definitiv de veșnicul șarmant domn Pralea Costica...Rares un talent extraordinar (va face față linistit chiar și la open) la Polivalenta cind am ajuns totul se derula intr-un ritm amețitor, felicitări Gelu, Marcel, Costin.....de meciurile care se jucau ziceai ca am dat pe Eurosport ...foarte frumos. Condoleanțe familiei ?ndoliate.

                        PS. nu pot sa nu il remarc pe Mihai Nemaiciuc, face cinste județului Suceava !!!

                        Comentariu


                        • Meci in eliminatoriu:

                          Comentariu


                          • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                            Dacă toată lumea lauda organizarea, ?nseamnă ca așa a fost si ma bucur pentru asta dar, îmi pare rău ca nu m-am simțit in stare sa fiu si eu printre voi.
                            Felicitări organizatorilor precum si tuturor participanților !
                            Felicitări Lulu !
                            - - - Actualizat - - -

                            Postat în original de mateidumitru Vezi post
                            Dacă toată lumea lauda organizarea, ?nseamnă ca așa a fost si m-a bucur pentru asta dar, îmi pare rău ca nu m-am simțit in stare sa fiu si eu printre voi.
                            Felicitări organizatorilor precum si tuturor participanților !
                            Felicitări Lulu !
                            Din viteza am facut o greseala gramaticala ( corect este ,,ma bucur" nu ,,m-a bucur" )

                            Comentariu


                            • Meciuri din TURNEU FINAL AMATUR 2015 - Focșani 3 Octombrie 2015 :









                              Comentariu


                              • Condoleanțe familiei Filimon!

                                Comentariu


                                • Dumnezeu sa-l odihneasca pe "BUTE" sincere condoleante familiei.

                                  Comentariu


                                  • Domnule ,

                                    Unde exista vointa exista si putinta .

                                    Nu e nevoie sa fiti ironic si violent in discurs .
                                    Nu a lansat nimeni acuze .

                                    Propunere: consultati membrii Amatur in ceea ce priveste marirerea taxei de participare la oricare din turnee(nu doar cel final) cu o suma care sa acopere asistenta medicala .Daca "poporul" nu vrea asa sa ramana !

                                    Comentariu


                                    • Sincere condoleanțe familiei îndurerate!
                                      Blade: Dr. Neubauer-SPECIAL
                                      Fh: JOOLA X-PLODE SENSITIVE
                                      Bh: Dr. Neubauer-SUPER BLOCK

                                      Comentariu


                                      • Felicitari Levi !!!

                                        Comentariu


                                        • Felicitari echipei de organizatori(speciale domnului Marcel Giosan) care au facut sa avem parte de un TURNEU FINAL foarte frumos.
                                          Felicitari primilor 4 clasati de la avansati- Iulian,Tiberiu,Cristinel,Leo!

                                          Felicitari tuturor participantilor -concurenti(invingatori sau invinsi),sustinatorilor sau simplilor privitori-ati fost la inaltime!!!

                                          Condoleante familiei Filimon!

                                          Comentariu


                                          • Au trecut ore bune de la terminarea turneului final , sali multe , spectacol garantat , cea mai extinsa manifestare a Amaturului , Reusita totala , pe toate fronturile, de la logistica , la impactul uman ce s-a daruit la masa de tenis . Pacat , mare pacat ,de colegul nostru Filiomon care s-a prapadit timpuriu .Condoleante . Nu ajuta mult dar lasa tristete in suflet ...A fost Lefter Costel in vara , acum Filimon... PACAT pierdem si prieteni . Felicitari si gratulare totala echipei organizatoare, ma bucur pentru brailenii mei ce au fost in fazele finale ,Rares si Tibi . La mai mare ...

                                            Comentariu


                                            • Bravoooo, Mihaita Nemaciuc ! Esti ... mare ! Felicitari !

                                              Comentariu


                                              • Condoleante familiei Filimon !

                                                Comentariu


                                                • Condoleante familiei indurerate.

                                                  Comentariu


                                                  • Un turneu final extraordinar.Felicitări tuturor celor implicați în buna desfășurare în cele 4 săli.
                                                    Sincere condoleanțe familiei ?ndoliate.Dumnezeu să te odihnească-n pace Bute.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X