Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"Coloana Infinitului", Târgu Jiu - 02.11.2019

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • GeluBv
    a răspuns
    Postat în original de silvinio Vezi post
    Domnu Gelu, eu nu o cunosc pe doamna sau domnisoara Lorena.Deci nu pot fi acuzat ca am ceva cu dumneaei.
    Indiferent cine era trebuia sa verifice foaia.Cu aceasta situatie e un prilej bun de a invata.
    Am si spus ca nu Lorena a dispus jucarea a cate unui set de departjare.
    Liderul grupe, Constantin Mihaele a dispus.Cand am vazut o pana sa inceapa premierea cum se plimba printre mesele cu distinctiile am crezut ca a fost cooptata de conducerea amatur in staf.
    Cine s-a plimbat printre mese? Cred ca faci o confuzie!

    Lasă un comentariu:


  • silvinio
    a răspuns
    Postat în original de GeluBv Vezi post
    In primul rand nu este nevoie numai de aritmetica sau matematica superioară, ci si de regulile de departajare. In sală la incepători, la butoane, a fost o domnisoară care nu a făcut niciodată calculele unei grupe. Cu 48 ore inainte de turneu a fost invătată de catre mine cum se introduc datele in program si sa le posteze de pe laptopul meu ,iar in al doilea rand in sală au fost anuntati de catre mine să se acorde o atentie sporită față de completarea foilor, le-am explicat de două ori că la butoane nu este un cunoscător in determinarea locurilor.

    Probabil că si Ana stie matematică , dintre cei 3 este cu +2, iar la ceilalti doi cu -1 se mergea cu victorie directă, insă vezi tu Silviu, dacă Ana, care este veche in Amatur nu si-a dat seama de matematicile tale, cum să ai pretentii după două zile de butoane să să afli matematica Amatur.

    Altfel, este de bine că toti 3 s-au calificat in superioare, acolo unde fiind grupe de 3 nimeni nu a fost pe locul 4.

    Faza că organizatorul avea obligatia să verifice foaia, da ai dreptate. La incepători, printre altii a fost desemnat ca organizator si Tătar Tiberiu, campionul turneului, probabil nu l-a interest decat cupa. Cel putin eu nu l-am văzut să facă ceva, o apa, un pix, o gumă, NIMIC!!!, binenteles in afară de refuzul de a intra la masa . La un moment dat a trebuit să-mi strâng catrafusele să plec, nu mă intelegeam de loc cu acesta, m-am intors din parcare la interventia lui Laurentiu. Eu spuneam hai să nu mai tragem de timp, el spunea să mai stea măcar vreo 15 min.

    Imi pare rău de Sergiu si Laurențiu care au alergat f mult, sigur nu s-au asteptat la asemenea anvergură, le multumesc pentru efortul depus.
    Domnu Gelu, eu nu o cunosc pe doamna sau domnisoara Lorena.Deci nu pot fi acuzat ca am ceva cu dumneaei.
    Indiferent cine era trebuia sa verifice foaia.Cu aceasta situatie e un prilej bun de a invata.
    Am si spus ca nu Lorena a dispus jucarea a cate unui set de departjare.
    Liderul grupe, Constantin Mihaele a dispus.Cand am vazut o pana sa inceapa premierea cum se plimba printre mesele cu distinctiile am crezut ca a fost cooptata de conducerea amatur in staf.

    Lasă un comentariu:


  • GeluBv
    a răspuns
    Postat în original de silvinio Vezi post
    Nu inteleg …



    Era nevoie de aritmetica, nu de matematica superioara.
    Chiar daca nu organizatorul a dispus disputarea a cate unui set pentru dpartajare, avea obligatia de a verifica foaia.
    In primul rand nu este nevoie numai de aritmetica sau matematica superioară, ci si de regulile de departajare. In sală la incepători, la butoane, a fost o domnisoară care nu a făcut niciodată calculele unei grupe. Cu 48 ore inainte de turneu a fost invătată de catre mine cum se introduc datele in program si sa le posteze de pe laptopul meu ,iar in al doilea rand in sală au fost anuntati de catre mine să se acorde o atentie sporită față de completarea foilor, le-am explicat de două ori că la butoane nu este un cunoscător in determinarea locurilor.

    Probabil că si Ana stie matematică , dintre cei 3 este cu +2, iar la ceilalti doi cu -1 se mergea cu victorie directă, insă vezi tu Silviu, dacă Ana, care este veche in Amatur nu si-a dat seama de matematicile tale, cum să ai pretentii după două zile de butoane să afli matematica Amatur.

    Altfel, este de bine că toti 3 s-au calificat in superioare, acolo unde fiind grupe de 3 nimeni nu a fost pe locul 4.

    Faza că organizatorul avea obligatia să verifice foaia, da ai dreptate. La incepători, printre altii a fost desemnat ca organizator si Tătar Tiberiu, campionul turneului, probabil nu l-a interest decat cupa. Cel putin eu nu l-am văzut să facă ceva, o apa, un pix, o gumă, NIMIC!!!, binenteles in afară de refuzul de a intra la masa . La un moment dat a trebuit să-mi strâng catrafusele să plec, nu mă intelegeam de loc cu acesta, m-am intors din parcare la interventia lui Laurentiu. Eu spuneam hai să nu mai tragem de timp, el spunea să mai stea măcar vreo 15 min.

    Imi pare rău de Sergiu si Laurențiu care au alergat f mult, sigur nu s-au asteptat la asemenea anvergură, le multumesc pentru efortul depus.
    Ultima editare de GeluBv; 04.nov.2019, 12:17.

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    ?n loc de concluzii...

    O să vă spun în câteva cuvinte și cum am văzut eu Turneul Campionilor de anul acesta.

    E adevărat că dacă ne fixăm ca etalon, și așa și trebuie să facem, Turneul Campionilor de la Alba Iulia, după ce tragem linie observăm că nu ne va fi ușor să-l atingem.
    Dar, ... a fost:
    - cel mai mare Turneu Final organizat în circuitul AmaTur: 360 de jucători;
    - cele mai multe săli: 4 (la egalitate cu TF 2015 Focșani);
    - cele mai multe mese: 72 bucăți;
    - cele mai amestecate mantinele (): cca. 400 buc.;

    Din ce am vorbit în stânga și în dreapta, cred că marea majoritatea a participanților au înțeles dificultățile Organizatorilor și au reușit să treacă peste lipsurile inerente ale unei acțiuni de asemenea anvergură, motiv pentru care le mulțumim din suflet.
    Celor care au plecat de la Targu Jiu cu inima ne?mpăcată de lipsa luminii, mingilor, apei venite la timp, etc. le cerem scuze și le datorăm pe viitor evenimente mai bine organizate.

    La Sala de Sport de la Scoala gimnazială "Voievod Litovoi", unde am coordonat concursul am obervat niște chestii interesante, majoritatea pozitive:
    - sala a fost foarte bine luminată, spațiu de joc corespunzător, mantinele undeva la 80% (nu s-au putut împrejmui de jur împrejur toate mesele);
    - sonorizarea a fost la cel mai ?nalt nivel - profesionistă - mai bună decât la Sala Polivalentă;
    - participanții au fost în 99% din cazuri la gradul cel mai ?nalt de fair-play (Dl. Gherman Romulus, spre exemplu, mi-a cerut de nenumărate ori scuze pentru mingea scursă pe fileu la 2-2 și 10-9, care s-a comportat așa "șturlumbatic" numai din cauza efectului servei mele);
    - majoritatea participanților au dat curs rugăminții organizatorilor de a nota scorul pe seturi în grupele superioare, motiv pentru care nu au existat seturi de departajare în cele două cazuri de egalitate perfectă;
    - marea problemă a Organizatorilor: mingile, nu a existat la Avansați. Cu excepția unei mingi călcate și a două mingi intrate sub panoul de baschet, absolut toate mingile s-au ?ntors la Organizatori. Bravos!
    - Avansații au ajuns la sală undeva în jurul orei 10.00 unde au găsit la mese foi, mingi, pixuri. Eu am fost prins cu festivitatea de premiere la Polivalenta pana la 10.30, după care mi-am pierdut cardul de la mașină și m-am mai încurcat jumătate de oră. Nu s-a găsit cineva cu inițiativă să spună: Oameni buni "avem di tăti"! Haideți să dăm drumul al meciuri.
    Nu-i bai! Deși am început la 11.15, au ajutorul nemijlocit al dumneavoastră care v-ați comportat exemplar turneul a mers șnur și la ora 19.00 ne-am mutat cu semifinalistii la Sala Polivalentă, unde am urmărit semifinalele și finala de la Elite, după care am jucat semifinalele și finala la Avansați.
    - Mulțumesc din suflet pentru cuvintele frumoase adresate de majoritatea a concurenților la plecare și pentru modul exemplar în care v-ați comportat la turneu.
    Jos pălăria!

    Mulțumiri Organizatorilor locali: Sergiu Cruceru, Laurențiu Gatman, Cornel Bradusca, and company!
    Mulțumiri Organizatorilor tehnici: Florin Toma, Bogdan Visan, Gelu Vladoiu, Lorena!
    Mulțumiri Oficialităților orașului și sponsorilor pentru ajutorul dat echipei locale!
    Mulțumiri Sorin Botirca, Florin Toma, Lucian Bozga, Luca Octavian fără ajutorul cărora Turneul Campionilor 2019 ar fi trebuit anulat!
    Mulțumiri sponsorilor tradiționali AmaTur: Tiberiu Tănase - Viva Sport Club, George Durdun - Ping Pong Shop, Rasvan Crisan - Butterfly România, Irina și Gelu Popescu - Meister Sport!
    Mulțumiri dumneavoastră, dragi participanți, care ați reușit să apreciați ca atare întregul eveniment numit Turneul Campionilor "Cupa Coloana Infinitului", Targu Jiu - 02.11.2019.

    Să ne vedem cu bine la următoarele concursuri!

    Lasă un comentariu:


  • silvinio
    a răspuns
    Postat în original de marcelgiosan Vezi post
    E adevarata egalitatea perfecta la clasamentul in 3. Dar urmatorul criteriu de departajare era setaverajul general, care ?i era favorabil Anei (9-7) care ar fi trebuit să fie locul 2, iar între Beker Hunor si Filip Cristi, aflati la egalitate (7-7) ar fi primat victoria directa.
    Merci domnule Marcel.
    Cu acest raspuns sper ca a inteles si colegul din Amatur, Veres Francisc criteriul de departajare, care era un pic nedumerit de ce nu s -a calificat.
    6.2. Departajarea concurenților în grupe;
    Pașii departajării sunt:
    1. Numărul de victorii în clasamentul general al grupei;
    2. Numărul de victorii în clasamentul parțial al grupei (dacă după pasul 1 sunt la egalitate minim 3 jucători);
    3. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul parțial (dacă după pasul 2 sunt la egalitate minim 3 jucători);
    4. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul general (dacă după pasul 3 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
    5. Set de departajare - fiecare cu fiecare cu notarea scorului în setul de departajare (dacă după pasul 4 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
    6. Victoria directă dacă după oricare dintre criteriile de departajare anterioare rămân la egalitate 2 jucători;
    7. în cazul în care se notează scorurile pe seturi (gr. Inf sau gr. Sup) criteriile de departajare de la punctele 4 și 5 se înlocuiesc cu punctaverajul.

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Postat în original de Gabriel Curut Vezi post
    Eu văd egalitate perfectă, 4-4 la seturi. Deci pare evident ca e nevoie de set de departajare.
    E adevarata egalitatea perfecta la clasamentul in 3. Dar urmatorul criteriu de departajare era setaverajul general, care ?i era favorabil Anei (9-7) care ar fi trebuit să fie locul 2, iar între Beker Hunor si Filip Cristi, aflati la egalitate (7-7) ar fi primat victoria directa.

    Lasă un comentariu:


  • Cristian Istrate
    a răspuns
    Salutare tuturor ,

    In ciuda luminii mai slabe si a spatiului mai restrans care pe mine m-a incurcat teribil, doar superioarele jucand aproape de valoarea mea, avand lumina si spatiu suficient, eu spun ca organizatorii din Targu-Jiu au produs un turneu foarte bun in ciuda vicisitudinilor cunoscute de noi toti, ...asadar eu zic sa nu dam cu piatra in niste baieti admirabili care au facut tot posibilul ca acest turneu sa se desfasoare in conditii bune.
    In ordinea numerelor de pe tricou le multumim d-lor...

    Sergiu , Laurentiu , Gelu , Florin , Marcel , Gigi , Bogdan , d-lui Director de la Colegiul Tudor Vladimirescu , conducerii Primariei Targu Jiu , si a tuturor celor implicati pentru acest turneu, ma refer la colegii din tara care s-au mobilizat pentru a pune la dispozitie mesele..

    Luca , Florin , Lucian , Sorin , si Ionut , si le multumim cu totii pentru efortul acesta.

    In rest lume buna, lume multa draga mie, atmosfera excelenta, si miscare cu basica alba... cei mai norocosi si in vana au plecat cu trofeele iar eu ii felicit pentru aceasta isprava deosebita. Va doresc tuturor sanatate si antrenamente sustinute "sa ne fie bine ca sa nu ne fie rau" !

    P.S. Multumesc conducerii Amatur pentru decizia de a mi se oferii premiul si tricoul Globetrotter Amatur 2019... pe langa cel de lider "judetean", ...o decizie inteleapta, apreciez acest lucru. ...si la final nu vreau sa supar pe nimeni dar am si 8 turnee consecutive in 6 localitati diferite la editia WTTD 2019... cred ca record apsolut world wide, ...c-asa e-n tenis !

    Sanatate maxima EMI !!

    Lasă un comentariu:


  • Gabriel Curut
    a răspuns
    Eu văd egalitate perfectă, 4-4 la seturi. Deci pare evident ca e nevoie de set de departajare.

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Postat în original de silvinio Vezi post
    Nu inteleg de ce la grupa inferioara Nr 3 Incepatori, clasamentul nu a fost intocmit corect.
    Mai greșim și noi Silviu. Suntem oameni!

    Pe de altă parte, o sesizare de genul acesta e benefică când vine la timp și organizatorul mai poate face ceva.

    Lasă un comentariu:


  • silvinio
    a răspuns
    Nu inteleg de ce la grupa inferioara Nr 3 Incepatori, clasamentul nu a fost intocmit corect.
    Gr.inferioara nr. 3 - Incepatori
    Nume si prenume Localitate 1 2 3 4 5 6 V Loc
    1 CONSTANTIN MIHAELA BUCURESTI 3-2 3-0 3-0 3-0 4 1
    2 ROSOGA ANA CONSTANTA 2-3 1-3 3-1 3-0 2 4
    3 BEKE HUNOR MIERCUREA CIUC 0-3 3-1 1-3 3-0 2 2
    4 FILIP CRISTI COMANESTI 0-3 1-3 3-1 3-0 2 3
    5 ISAR RALUCA SFANTU GHEORGHE 0-3 0-3 0-3 0-3 0

    De ce a fost nevoie de set de departajare, cand rezultatele erau edificatoare pentru intocmirea corecta a clasamentului.
    Era nevoie de aritmetica, nu de matematica superioara.
    Chiar daca nu organizatorul a dispus disputarea a cate unui set pentru dpartajare, avea obligatia de a verifica foaia.

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    încurcături

    S-au mai încurcat și câteva medalii (urmăriți în fotografiile de mai jos).
    Cei care au medalie greșită și cei care n-au medalii de loc sunt rugați să mă sune și încercăm să organizăm "repatrierea"!
    Mulțumesc de înțelegere!


    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de marcelgiosan Vezi post


    Bravo băieți ! Ați fost cei mai buni.

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Mulțumiri fotografului Iulian Gherasim!

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Club 300 AmaTur

    Clubul 300 AmaTur urează bun venit Dl-ui Enciu Alexandru, care la Targu Jiu a participat la turneul cu numărul 302.

    Club 300 AmaTur:
    1. - Dinu Gheorghe, București - 342 Turnee;
    2. - Pralea Constantin, Alba Iulia - 321 Turnee;
    3. - Enciu Alexandru, Slobozia - 302 Turnee.

    Toți au primit (acum și la Turneul A+ de la Cheile Grădiștei) un trofeu de cristal inscripțonat cu 300.



    Urmează cât de curând:
    - Matei Dumitru, Deva - 281 Turnee;
    - Stoica Mihai, Mioveni - 280 Turnee.
    Ultima editare de marcelgiosan; 04.nov.2019, 10:01.

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Campioni Naționali AmaTur 2017 și 2018





    Campionilor Naționali AmaTur 2017 - Lukasz Klimas și 2018 - Petrescu Liviu le-au fost decernate plachete care să le amintească de Trofeul AmaTur pe care l-au găzduit timp de un an fiecare.

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Campioni/Lideri Județeni AmaTur 2019 - Elite





    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Campioni/Lideri Județeni AmaTur 2019 - Open









    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Campioni/Lideri Județeni AmaTur 2019 - Avansați









    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Lideri Județeni AmaTur 2019 - începători









    Lasă un comentariu:


  • jocobedo
    a răspuns
    Postat în original de FARAIAN MELINDA Vezi post
    Buna ziua...sa nu va faceți probleme deloc pe tema asta... ne bucurăm enorm ca am avut ocazia sa participăm la primul Turneu Final pentru noi[emoji16]...ne am simțit super bine!

    Sent from my SM-G925F using Tapatalk
    Buna ziua. I-mi cer scuze lui Faraian Alexandru. Multumesc pentru intelegere.

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Distincții AmaTur













    Lasă un comentariu:


  • monounu
    a răspuns
    Felicitari Deian Sorescu !!!

    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Festivitate de premiere Elite















    Lasă un comentariu:


  • marcelgiosan
    a răspuns
    Festivitate de premiere Avansați



    Lasă un comentariu:


  • FARAIAN MELINDA
    a răspuns
    Postat în original de marcelgiosan Vezi post
    Eu am ajuns abia aseară târziu acasă și încă nu am avut răgazul să-mi adun cutiile, tricourile, medaliile, fotografiile, gîndurile. O să revin la fiecare dintre ele.

    încep prin a-mi cere scuze lui Faraian Alexandru din Aiud pe care l-am dezavantajat la stabilirea celui mai bun loc 5 din cele 20 de grupe.
    Am văzut pe telefon postarea prin care cineva întreba cum s-a stabilit care a fost cel mai bun loc 5 și eram ferm convins că nu am greșit la calcule, mai ales ca îmi aduceam aminte foarte bine setaverajul câștigător: 8-9= -1
    Numai că acest setaveraj ?i aparținea lui Faraian Alexandru și nu lui Bedo Joszef cum, greșit, am interpretat la sală.
    Ajuns acasă am scos foile și am constatat că Grupa inferioară nr. 7 (din care făcea parte Faraian Alexandru) a jucat la masa 12, iar Bedo Joszef a făcut parte din Grupa inferioară 12.
    Numărul mesei (12) fiind scris mare cu roșu m-a indus în eroare și i-am încurcat pe cei doi.
    Dacă Bedo Joszef nu s-ar fi calificat mai departe din superioare, am fi putut măcar repara o parte din eroare invers?nd locurile celor doi jucători în clasament.
    încă o dată, îl rog pe Nelutu Dirlea să-i explice copilului greșeala și să-i prezinte scuzele mele.
    Buna ziua...sa nu va faceți probleme deloc pe tema asta... ne bucurăm enorm ca am avut ocazia sa participăm la primul Turneu Final pentru noi[emoji16]...ne am simțit super bine!

    Sent from my SM-G925F using Tapatalk

    Lasă un comentariu:

Who has read this thread:
Procesare...
X