Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Echipament pentru Tenis de Masa

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Apreciez sfaturile si parerile voastre si sunt de acord cu voi, exercitiul la "cutie" e mai bun decat robotul si invatarea-perfectionarea miscarilor fara antrenor poate duce la executarea lor gresita.

    Din fericire am cativa prieteni care au jucat tenis, cunosc si antrenori deci pot sa le cer ( si le-am cerut deja ) sfatul legat de procesul de invatare. In plus am o multime de giga downloadati cu meciuri de tenis pe care le privesc cu ochii cat cepele urmarind miscarea mainii, pozitia si plasarea corpului, jocul de picioare, eficienta servelor ,etc.

    Dar legat de chestiunea de mai sus va intreb punctual daca ati exersat cu asa ceva, adica cu robotul de la Donic "Robo Pong 1040" (sau cu modele similare 540 ori 2040) ?

    Nu sunt lamurit daca raportul pret - calitate e bun! Merita banii pentru ce stie face?! Ma intriga faptul ca e fabricat de Donic dar si ca e relativ ieftin fata de modelele altor firme si mi-e teama sa nu fie un bluf ( vezi exemplul paletelor ambalate colorat, cu nume de firma pe ele, pe care le cumperi din Metro )

    Comentariu


    • unul exact 1040 are si un prieten , e bun , dar din pacate il folosim destur de rar , face destule teme si stg. dr , si taiat si netaiat il poti orienta si pentru migii scurte si pentru lungi , si la viteza de aruncare a mingiei... face destule , dar nu se poate compara cu unul cu 2 capete care in plus mai face si citeva "teme" ca sa zic asa , adica o mingie scurta , una lunga,sau una in rever una mijloc si una la forehand care si ele se pot regla sa fie una mai scurta si una mai lunga si directional pe extemele mesei sau acolo unde sti ca nu stai bine cu preluarea sau cu lovitura.
      Una peste alta robotul e bun si el , mai ales cind doresti sa progresezi dar nu ai cu cine , ca nu se pot compara mingiile venite din paleta cu cele venite de la robot care intodeauna sint la fel. E bun pentru capatarea automatismelor.
      O sa-ti mai trebuiasca si niste mingii cel putin 100 de calitate inferioara ca sa poti face o tema , ca cu 10 mingii.... nu prea mai apuci nici sa dai nici sa te reglezi . Si un mincioc sau ceva care sa te ajute sa le aduni mai usor , sau pentru miscare ,fara , direct cu mina.
      Merita banii dak ii ai si merge bine , nu prea se impiedica dar sa nu te plictisesti de el prea repede , ca atunci il ai degeaba .
      Amicul meu l-a asteptat o luna si la Dandoy ca nu-l aveau pe stoc si a trebuit sa stea sa faca turul lumii , adik sa-l comande Dandoy-ul la Donic care e in Germania ei sa-l trimeata in Belgia si de acolo sa ajunga in sfirsit in Romania. Mai bine intrebi inainte sa-l comanzi , in cit timp il ai , si ei o sa-ti zica imediat si o sa ai de asteptat, sau poate acum au pe stoc si nu e o problema.

      succes !
      Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
      Fete de palete tenis de masa
      TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

      Comentariu


      • Mersi ptr. informatii.

        Imaginea pe care mi-am facut-o despre acest robot corespunde oarecum cu cea descrisa de tine.M-am informat de pe net cat am putut dar mi-am dorit sa vb. cu cineva care a avut (sau a exersat) cu asa ceva.

        In legatura cu mingile ( stiam ca pt. robot trebuie multe,min. 100 ) cred ca o sa cumpar oricum o cutie cu 100 sau 144 ptr a exersa cu prietenii.

        Intradevar mica mea problema consta in faptul ca uneori nu am cu cine juca desi timpul mi-ar permite ( am un servici cu un program mai aparte si deseori sunt liber dimineata ). Ma voi gandi in continuare la chestiune si o sa vedem ce aduce ziua de maine.

        In rest sfaturile sunt bine primite si multumirile anticipate.

        Sanatate si toate cele bune

        Comentariu


        • Eu am folosit poate cel mai mult dintre toti robot ca il am de mult timp dar eu nu as recomanda ca cineva sa foloseasca robotul ca mijloc principal de antrenament ci numai ca o completare mai ales din cauza faptului ca efectele pe care le genereaza nu sunt naturale, eu de exemplu trebuia ca dupa 20 de minute de robot trebuia sa juc cel putin o jumatate de ora cu partener uman ca sa-mi `refac` miscarile. Robotul este bun pentru jocul de picioare si pentru unele teme dar repet, nu poate fi principala metoda de antrenament.

          Comentariu


          • Interesante informatii si de retinut !

            Mersi

            Comentariu


            • Pareri.

              Ce parere aveti despre urmatoarea combinatie:

              Butterfly Balsa Carbo X3 All+

              +

              Butterfly Tackiness Drive 1,9 (rosu)

              +

              Butterfly Tackiness-C (Chop) (1,3 sau 1,5) (negru)
              :: Every day in every way I'm getting better and better. ::

              Blade: Kong Linghui
              FH: Yasaka Gps max
              BH: Yasaka Gps max

              Comentariu


              • Re: Pareri.

                Postat în original de MIN
                Ce parere aveti despre urmatoarea combinatie:
                Butterfly Balsa Carbo X3 All+
                +
                Butterfly Tackiness Drive 1,9 (rosu)
                +
                Butterfly Tackiness-C (Chop) (1,3 sau 1,5) (negru)
                Am auzit ca lemnele cu Balsa nu sunt fiabile. Adica atunci cand am intrebat de X5 parca mi s-a spus ca daca obisnuiesti sa mai dai cu el in masa nu e prea bine.
                M. Maze FL
                FH:Roundell Soft 1.9
                BH: Tenergy 80 1.9

                Comentariu


                • De pe forumurile straine, reiese ca paletele cu Balsa sunt folosite mai ales de aparatorii cu iarba.

                  De exemplu, lemnele Dr. Neubauer au toate o "inima" substantiala de Balsa, intre 8-10 mm !
                  Atenueaza la maxim efectul topspinului si sporesc efectul de inversiune al ierbii. Dar in schimb, forehandul devine cam lent...

                  Donic Caymanul meu are 4 mm Balsa in centru, este foarte usor (sub 70 gr.) si da senzatia de fragilitate.
                  Am dat o data cu muchia usor in masa si de atunci sunt foarte atent...
                  Am pus pe cant o banda de cauciuc de 2 mm grosime pentru protectie.

                  Comentariu


                  • Da, lemnul de Balsa nu are proprietati mecanice prea bune, in alta ordine de idei combinatia Balsa Carbo X3 si fete Tackiness mie unu mi se pare cam exagerat de lenta. Cu o astfel de combinatie nu poti sa joci pe forta ci doar sa te multumesti sa pui mingii "moi" pe masa. Daca esti un aparator poti incerca sa schimbi Chopul cu "iarba" care incurca mult mai mult, iar daca esti atacant poti macar sa schimbi lemnul cu unu mai rapid.
                    Blade : Nitakku Septear (OFF)
                    FH>Joola Express Two
                    BH>Butterfly Speedy PO

                    Comentariu


                    • Postat în original de ciprian
                      De pe forumurile straine, reiese ca paletele cu Balsa sunt folosite mai ales de aparatorii cu iarba.
                      De exemplu, lemnele Dr. Neubauer au toate o "inima" substantiala de Balsa, intre 8-10 mm !
                      Atenueaza la maxim efectul topspinului si sporesc efectul de inversiune al ierbii. Dar in schimb, forehandul devine cam lent...
                      Donic Caymanul meu are 4 mm Balsa in centru, este foarte usor (sub 70 gr.) si da senzatia de fragilitate.
                      Am dat o data cu muchia usor in masa si de atunci sunt foarte atent...
                      Am pus pe cant o banda de cauciuc de 2 mm grosime pentru protectie.
                      Daca cineva sa indoit de cele ce am spus in legatura cu fragilitatea lemnelor de balsa, iata confirmarea.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • Am un prieten care cumpara un robot de tenis de masă orice firma, astept oferte.

                        Comentariu


                        • dimensiunile mesei de ping pong sunt 274 / 152,5 / 76 cm
                          ce grosime trebuie sa aiba dunga alba de pe margine? e la fel cu cea de pe mijloc?

                          Comentariu


                          • Postat în original de aicidincolo
                            dimensiunile mesei de ping pong sunt 274 / 152,5 / 76 cm
                            ce grosime trebuie sa aiba dunga alba de pe margine? e la fel cu cea de pe mijloc?
                            dunga de pe margine trebuie sa fie de 2 cm si cea din mijloc de 3 mm

                            Comentariu


                            • super block

                              Daca are cineva o fata dr. neubauer "super block" (ox , red ) la vanzare il rog sa ma contacteze pe forum sau la nr. 0746821228, pentru a ne intelege asupra pretului. Merci
                              BLADE: DR. NEUBAUER TITAN
                              FH: TENERGY 64 2.1
                              BH: GIANT DRAGON - METEORITE

                              Comentariu


                              • Re: super block

                                Postat în original de bogdan nitu
                                Daca are cineva o fata dr. neubauer "super block" (ox , red ) la vanzare il rog sa ma contacteze pe forum sau la nr. 0746821228, pentru a ne intelege asupra pretului. Merci
                                Postat în original de ionutzakis
                                Salut, scot la vanzare urmatoarele rubbere din colectia proprie. Absolut toate sunt in noi, in tipla, nedesfacute.
                                SCAD 10RON DIN PRETUL TUTUROR OBIECTELOR
                                posta ramburs in afara Bucureștiului o platesc eu
                                Dr Neubauer Super Block red OX 150RON
                                Ionut 0722563311
                                vorbeste cu ionut,am luat si eu o iarba de la el,si mai avea inca super block-ul.

                                Comentariu


                                • Apropo de lemnele din balsa. Se spune aici, pe forum, ca ar fi lente. Cel mai rapid lemn pe care l-am vazut pana acum e Joola Kool, care e din balsa. Are o viteza fantastica si un control foarte bun.

                                  Comentariu


                                  • Balsa

                                    Se spune pe forum e cam vag zis.

                                    Lemnele balsa sunt o denumire populara. Doar core-ul e din balsa pentru ca altfel s-ar strica imediat.
                                    Pliurile exterioare si manerul sunt din esente mai tari...

                                    TSP de 8.5mm e un lemn foarte rapid cu miez (core) de balsa si are si control, datorat esentei moi.

                                    Personal nu agreez lemnele cu core integral din balsa pentru ca sunt prea usoare pentru stilul meu de joc si incontrolabile la acceleratii mari ale paletei din cauza greutatii si dispunerii ei, mai ales in combinatie cu carbon sau alt compozit. Prefer o combinatie cu lemn Hinoki sau alte esente medii ca duritate.

                                    Aceste lemne sunt bune pentru cei care joaca scurt pe masa si pentru capace sau pentru aparatorii de distanta, impreuna cu materialele adecvate.

                                    Repet este parerea mea personala... Succes la joc
                                    Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                    Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                    Oricine se joaca insa putini joaca...

                                    Comentariu


                                    • Ce parere aveti despre Friendship729 super ??
                                      Blade: Grubba All+ FH:Bryce Fx:2.1 BH:Super Anti:1.9

                                      Comentariu


                                      • salutare

                                        sunt un jucator foarte bun dar nu am o paleta buna.deci dati-mi cateva idei de la ce firma sa imi iau,sunt un jucator de atac,nu imi place sa ma apar,deci nu imi place iarbaspuneti-mi va rog cat de gros sa fie si buretele,am auzit ca sunt de diferite grosimi si care sunt avantajele la fiecare,multumesc frumos.o sa va platesc o bere cand ne intalnim
                                        csabi

                                        Comentariu


                                        • "De atac" este prea putin. Conteaza foarte mult ce tip de lovituri au pondere mai mare in jocul tau, distanta la care preferi sa stai fata de masa, etc. La fel si in legatura cu "jucator foarte bun": Si eu am crezut ca sunt un jucator foarte bun pana cand am inceput sa frecventez circuitul Amatour, unde la inceput, am luat bataie pe linie.
                                          Grosimea buretelui pt cineva care nu se antreneaza intens de cel putin trei ori pe saptamana, este bine sa fie de maxim 2-2,1mm, (zic eu). Cu cat este mai subtire, controlul paletei este mai bun dar scade posibilitatea unor lovituri mai pretentioase bazate pe efect (spin).
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu


                                          • s.o.s

                                            cer ajutorul vostru in legatura cu urmatoare combinatie:
                                            pe forehand:
                                            BUTTERFLY SRIVER G2 FX de 2.1
                                            si pe rever:
                                            BUTTERFLY TACKIFERE SPECIAL SOFT de 2.1

                                            o sa fiu un jucator de top cu o asemenea paleta?
                                            vreau sa zic ca am un lemn tot de la butterfly,primorac fl,off-
                                            astept informatiile voastre,mersi
                                            csabi

                                            Comentariu


                                            • Re: s.o.s

                                              Postat în original de baboscs
                                              cer ajutorul vostru in legatura cu urmatoare combinatie:
                                              pe forehand:
                                              BUTTERFLY SRIVER G2 FX de 2.1
                                              si pe rever:
                                              BUTTERFLY TACKIFERE SPECIAL SOFT de 2.1
                                              o sa fiu un jucator de top cu o asemenea paleta?
                                              vreau sa zic ca am un lemn tot de la butterfly,primorac fl,off-
                                              astept informatiile voastre,mersi
                                              Cu paleta nu-i nici un bai, ba din contra! Mai lipseste putin din picioarele lui Timo Boll,bratul lui Ma Lin, incheietura lui Kong Lihui,toate aplicate pe o inteligenta a jocului specifica marelui Waldner......Daca m-ar fi lasat nevasta mea sa-mi cumpar echipamentul pe care il doresc(cam in fiecare saptamina altul!) demult eram campion olimpic, mondial, european,national, judetean si de ce nu chiar orasenesc!!!!!
                                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                              Comentariu


                                              • am neoie de parerea unor cunoscatori despre combinatia Joola Carbon SWE cu 2 fete mambo H sau sami spuneti o combinatie buna off sau off -

                                                Comentariu


                                                • Vand paleta compusa din lemn Stiga Optimum SYNC+fete Andro plasma 470, pret negociabil ast. raspuns pe PM
                                                  Vandut

                                                  Comentariu


                                                  • cumpar BRYCE FX, rosie - 2,1

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X