Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Echipament pentru Tenis de Masa

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Am urmatoare intrebare : ca jucator ocazional (1-2 pe luna) merita investitia intr-un lemn si fete sau sa continui sa joc cu palete de-a gata ca pana acum ?

    Calitativ imi dau seama ca o paleta custom este mai indicata, dar este necesara relipirea fetelor dupa un anumit timp ?

    Comentariu


    • Salut
      Eu am trecut la paleta profesionala de mai bine de jumatate de an... si chiar merita... Diferentele sunt enorme, cu o paleta profi poti invata multe si tenisul de masa devine mult mai distractiv.
      Parerea mea ar fi sa iei mai intai ceva la mana a doua, ceva care sa nu fie scump... ca sigur o sa le schimbi pana ajungi la ceva care sa zici ca e pe stilul tau.
      Multa bafta!

      Comentariu


      • Am uitat sa iti raspund la a doua intrebare...
        Nu este neaparat necesara relipirea fetelor, mai ales ca o sa fie prima ta paleta profi.

        Comentariu


        • Sfatuiti-ma cum se face lipirea cu millennium Chack!!!

          Comentariu


          • P.S. Am dat cu millenium pe fata, am lasat cca 35 min, si cu fair pe lemn, dar dupa 3 min de joc s-a dezlipit.

            Comentariu


            • P.S. Am dat cu millenium pe fata, am lasat cca 35 min, si cu fair pe lemn, dar dupa 30 min de joc s-a dezlipit.

              Comentariu


              • Vezi ca ti-am scris eu in topicul cu lemnele nittaku de ce aseara
                M. Maze FL
                FH:Roundell Soft 1.9
                BH: Tenergy 80 1.9

                Comentariu


                • Postat în original de jordach
                  P.S. Am dat cu millenium pe fata, am lasat cca 35 min, si cu fair pe lemn, dar dupa 30 min de joc s-a dezlipit.
                  Hai sa va zic ce se intampla. Fetzele se dezlipesc din doua motive:
                  1. Nu au "primare" suficienta. Primare (to prime) inseamna primele trei-patru straturi de adeziv care patrund mai adanc in structura buretelui si care dau o baza lipicioasa cu aspect relativ lucios. Daca buretii sunt inca mati inseamna ca nu s-au saturat cu guma si aceasta este numai in profunzime , deci nu are cum sa lipeasca bine.
                  2. S-au pus fetele pe lemn prea repede dupa aplicarea adezivului iar solventii sunt inca in cantitate mare, tinand guma arabica inca fluida si deci lipirea este slaba. Acest fenomen se intampla foarte des si la jucatorii de mare performanta pt ca ei cauta sa "captureze" cat mai mult solvent aplicand chiar mai multe straturi de adeziv care fac fețele mai moi si mai elastice dar in acest mod lipirea propriuzisa avand un timp, de suferit. Spun "un timp", pt ca odata ce solventii se mai elimina si guma se mai intareste lipirea se imbunatateste. Deci, daca sunteti in timpul unui meci si fețele se dezlipesc pe la margini, mai presati din cand in cand cu mana pana cand nu se vor mai dezlipii. (L-am vazut si pe Timo Boll facand asta). Daca sunteti inainte de meci, puneti paleta in presa sau sub niste carti care sa nu cantaresca excesiv de mult dar nici prea putin (1-2 kg sunt suficiente) si lasati-o 1-2 ore sau mai mult, depinde si de tipul adezivului, adica de cat de volatili sunt solventii din el. Daca mai aveti nelamuriri, intrebati-ma.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • Mul'tan Visco.
                    Ai avut dreptate, fata fiind noua nu a avut stratul "primar" suficient.

                    Comentariu


                    • E posibil ca din cauza neprimarii sa se fi dezlipit insa daca erau si primate tot se dizlipeau

                      Important: Millennium Chack alone is not enough to adhere a rubber to a blade. A normal glue or a gluing sheet should be used together with Millennium Chack!
                      M. Maze FL
                      FH:Roundell Soft 1.9
                      BH: Tenergy 80 1.9

                      Comentariu


                      • nota maxima pentru Visco , explicatiile sint pertinente , la obiect si foarte explicite
                        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                        Fete de palete tenis de masa
                        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                        Comentariu


                        • Da, probabil ca Milennium este un booster cu efect prelungit dar care are calitati de lipire slabe. De aceia recomanda aia folosirea in paralel a unui "normal glue" asa cum este Basic Chack-ul, cu multa GUMA ARABICA. Daca Milennium-ul ar fi folosit in conjunctie cu un "speed" glue asa cum este Fair Chack-ul, atunci s-ar ajunge la efectul overglue, ceea ce nu-i de dorit.
                          Lemn- Bty Viscaria
                          FH - TENERGY 05
                          BH - TENERGY 80

                          Comentariu


                          • Echipament pentru tenis de masă

                            Vand lemn Andro Super Core CL Carbon Light All+ . Il Am de 3 luni .
                            Pentru cei interesati 0721577351 dupa ora 14.30

                            Comentariu


                            • Echipament...

                              Ce fel de miner are,e lovit la muchii, si mai ales cit ceri pe el?
                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                              Comentariu


                              • Echipament pentru tenis de masă

                                Are Maner drept costa 1100

                                Comentariu


                                • Poate ai vrut sa spui 110 RON . M-ar interesa lemnu daca nu e trosnit, si daca ne putem intalni sa dau cu el un pic.
                                  Blade : Nitakku Septear (OFF)
                                  FH>Joola Express Two
                                  BH>Butterfly Speedy PO

                                  Comentariu


                                  • Echipament pentru tenis de masă

                                    Ne putem intalni In IDM vin sambata si duminica dimineata de ora 9 pana la 1, 2 Pm .Ai dreptate 110. Sau daca vrei sa il vezi ne putem intalni dupa 14.30
                                    cand scap de la munca. Poti sa ma suni sa vb tel e postat mai jos in primul anunt. dar Nu intre 7.30 si 14.30 ca nu am semnal.

                                    Comentariu


                                    • dar cum de l schimbi? jucai bine cu el la focsani...!!
                                      TB ALC/05FX

                                      Comentariu


                                      • de la focsani am mai incercat 2 lemne acum am Schlager Carbon

                                        Comentariu


                                        • si ma gandesc la un Schlager Carbon light. intre timp am mai facut ceva muschi dasr totusi carbonul pur parca e prea rapid. andro iti ofera foarte mult control are un retro foarte curat iti permite sa vezi unde mai ai de indreptatmiscare, unghiuri si simtul pe el este deosebit .

                                          Comentariu


                                          • Am 2 lemne nittaku (acustic si violin) daca e cineva interesat sunt in bucuresti .. multa vreme
                                            M. Maze FL
                                            FH:Roundell Soft 1.9
                                            BH: Tenergy 80 1.9

                                            Comentariu


                                            • Salut, am citit mesajele de pe acest forum dar nu am inteles un lucru : daca comand de pe net lemn si fețe trebuie sa pun in cos de doua ori fețele ? vreau sa imi iau un lemn Butterfly Primorac OFF- si fețe Butterfly Sriver FX PowerSponge gata lipite ca nu am mai lipit niciodata. as fi recunoscator pentru orice informatie sau sugestie .

                                              Comentariu


                                              • Da, preturile sunt doar pentru o fata indiferent pe ce site o sa cauti. E ok ca iti iei fete gata lipite ca ti le taie ei si le taie bine, insa trebuie sa iti iei si lipici pentru ca nu rezista mai mult de 2 saptamani si dupa aia se deslipesc.
                                                Blade : Nitakku Septear (OFF)
                                                FH>Joola Express Two
                                                BH>Butterfly Speedy PO

                                                Comentariu


                                                • Cei de la presports lipesc durabil .... doar ca nu strica niste lipici in plus daca vrei sa sara mai bine fetele.
                                                  Blade DHS PG 2
                                                  FH: DHS Hurricane 3
                                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                                  Comentariu


                                                  • Multumesc mult pt. info! Sa inteleg ca oricum dupa un timp va trebui sa relipesc fețele chiar daca iau PowerSponge ??

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X