Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

calendarul competitional 2009

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Re: calendarul competitional 2009

    Postat în original de FlorinBN
    Asa mai merge, dau si o bere si un set si doua mingi inalte
    Macar asa poate am si eu o sansa sa te bat

    Comentariu


    • #77
      Re: calendarul competitional 2009

      Postat în original de FlorinBN
      Asa mai merge, dau si o bere si un set si doua mingi inalte
      Si 2 topspinuri afara...

      Comentariu


      • #78
        Re: calendarul competitional 2009

        No, musai sa ajung si eu anu' asta la un turneu la Galați
        TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

        Comentariu


        • #79
          Re: Clasament AMATuR

          http://tenisdemasa.amatur.ro/Calendar_2009.php
          Avand in vedere ca se vor organiza 3 Turnee A+ in Ardeal, as dori sa va solicit opinia legat de organizarea Campionatului National de Individual,care nu are in acest moment o destinatie, in partea de sud a tarii: București, Topoloveni sau Brazi. Ce parere aveti?
          www.clubarena08.ro

          Comentariu


          • #80
            Re: Clasament AMATuR

            Locatiile pentru turneele A+ sunt urmatoarele:
            Pe echipe:
            Turneul Final : Bistrița (20 mese)
            Campionatul National: Galați (10 mese)
            Cupa Romaniei: Topoloveni (10 mese)
            La simplu:
            Turneul Final : Reghin (16 mese)
            Cupa Romaniei: Bistrița (20 mese)
            Campionatul National: Brașov (10 mese) sau Topoloveni (10 mese).
            Intradevar ai dreptate.Ardealul are deja 3 turnee A+ stabilite,insa cel mai mult conteaza conditiile oferite de organizatori.
            Trebuie sa ne gandim ca la turneele de asa importanta vor participa foarte multi jucatori si e crucial ca turneul sa se desfacoare in conditii optime.
            Bistrița nu mai are nevoie de niciun argument.Nici un oras din Romania nu poate pune la dispozitie 20 de mese de competitie.
            Pentru organizarea concursului de la Reghin mi-am asumat responsabilitatea de a oferi conditii bune de organizare:16 mese ittf,masa la pranz in incinta locatiei(o sala imensa de nunti) plus cazare buna(tot in cadrul complexului),la 20 de ron patul.Daca cineva ofera conditii cel putin la fel,eu cedez locul cu mare placere.
            Cat despre Campionatul National de simplu,intradevar sunt 2 variante:Brașov si Topoloveni.
            Inca de la inceputul anului Filo mi-a sugerat sa alegem Brașovul pentru acest concurs deoarece se afla in centrul tarii si e usor accesibil pentru toata lumea.Insa nu e nimic batut in cuie.
            In acest caz numarul de mese este crucial.Chiar 2, 3 mese in plus conteaza enorm.Cine ofera conditiile cele mai bune,are cele mai mari sanse la organizarea concursului.
            Nu ar strica daca fiecare si-ar exprima si propria parere legat de acest subiect.

            Comentariu


            • #81
              Re: calendarul competitional 2009

              Stai putin Rares!
              Nu era nicio remarca legata de faptul ca nu se ofera conditii excelente la Bistrița sau la Reghin. Jos palaria si sa dea Domnul ca organizatorii sa aiba puterea de a duce aceste concursuri ani multi de acum inainte. Eu vazusem pe http://tenisdemasa.amatur.ro/Calendar_2009.php ca exista deja programate 3A+ si toate erau in Ardeal, cu mentiunea ca exista o pozitie vacanta pentru Turneul National Individual, de care noi discutasem anterior la telefon si deja stiam ca se vrea a se face la Brașov. Ceea ce duce la 4 turnee A+ in Ardeal. Nu stiam ca se mai organizeaza si o Cupa a Romaniei pe echipe si un Campionat National pe echipe intrucat nu erau trecute nici macar provizoriu pe calendarul 2009.
              Este foarte bine ca se face Campionatul National la Brașov, cum am discutat deja la telefon, este in centrul tarii, are posibilitati de cazare nenumarate, etc.
              Cand am vazut calendarul am crezut ca s-a renuntat la celelalte turnee A+ pe echipe si se va face doar turneul final pe echipe.
              Acum s-a lamurit! As avea rugamintea la Florin de a trece provizoriu macar si celelalte 2 turnee A+ pe echipe in calendarul pe 2009.
              Multumesc frumos!
              www.clubarena08.ro

              Comentariu


              • #82
                Re: calendarul competitional 2009

                Sorin, m-am simtit dator sa explic putin la fiecare concurs in parte astfel incat fiecare sa stie criteriile dupa care au fost alese locatiile. Suntem o comunitate iar comunicarea e foarte importanta.
                Dupa cum am discutat la telefon, Topoloveniul va gazdui cu siguranta Cupa Romaniei pe echipe, insa dupa cum am mai zis, daca reusiti sa puneti un nr mare de mese(14), sau daca dl Urzeala se hotaraste sa puna la Brazi 14-16 mese atunci lucrurile se schimba putin. Nimic nu e batut in cuie.
                Deocamdata, ca locatie provizorie pentru CN de simplu ramane Brașovul, insa s-a observat cat de greu s-a desfasurat concursul pe 10 mese. Un concurs atat de important trebuie sa se desfasoare in conditii optime.

                Comentariu


                • #83
                  Re: calendarul competitional 2009

                  Bistrița, Reghin, Brașov, Bistrița... Respect parerile D-vs si dorinta ca organizarea turneelor mari sa fie ireprosabila, dar am plecat de la premiza ca turneele sa fie impartite in mod echitabil intre cele 3 regiuni ale tarii. Cu aceasta impartire, muntenii sunt complet defavorizati. Ar trebui sa luam in considerare si amploarea pe care a luat-o circuitul in Muntenia, mai ales datorita organizarilor desebite ale turneelor de la Brazi si Topoloveni. Sorin vrea, poate si are dreptul sa ceara organizarea unui turneu individual la Topoloveni si ar fi corect sa-l si primeasca. Iar la Brazi, sa nu uitam, exista dorinta unui turneu de amploare la deschiderea noii sali de sport. Daca la Brașov sunt conditii deosebite pentru un turneu, de ce nu am muta unul din cele doua de la Bistrița? In definitiv, distanta București- Bistrița este egala cu distanta Bistrița-București si ne-am bucura sa fim gazdele ardelenilor, asa cum si Bistrița este in aceste zile gazda pentru multi jucatori de la sud de Carpati.
                  Pentru cele 4 mese care ar mai trebui aduse se va gasi cu siguranta o solutie pana in septembrie ( poate ar fi mai bine octombrie?)
                  "Compensarea " cu un turneu pe echipe sau de dublu este inca nesigura, atata timp cat inca nu s-a stabilit cum se va desfasura acest turneu, cate echipe participa, etc.
                  Ce ziceti?

                  Comentariu


                  • #84
                    Re: calendarul competitional 2009

                    Eu sint de acord sa mutam Cupa Romaniei-individual in alta parte si sa facem in loc (adica aproximativ in aceeasi perioada) un turneu A obisnuit. La Bistrița va ramine Turneul Final pe echipe.
                    Initial asa a fost vorba, erau mai multe orase doritoare de organizare - Timișoara, Zalău, Brașov, Topoloveni - dar apoi cind s-a incercat intocmirea calendarului nu s-a mai oferit nimeni.
                    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #85
                      Re: calendarul competitional 2009

                      inainte de a decide toate locatiile, eu zic , ca n-ar fi lipsit de interes daca s-ar afla citi participanti mai au curajul sa mearga la brazi.
                      imi pare rau pentru organizatorii de la brazi, dar trebuie sa privim lucrurile si din aceasta perspectiva.
                      mcy, papapa

                      Comentariu


                      • #86
                        Re: calendarul competitional 2009

                        S-a luat in considerare organizarea Campionatului National de simplu in zona Munteniei.
                        Deocamdata o locatie exacta nu se stie deoarece a intrat pe fir si Chiajna.
                        Saptamana trecuta am primit aprobare pentru a organiza in luna aprilie un turneu A in sala mare de la Chiajna si luam in calcul si organizarea Campionatului National in aceeasi locatie.
                        Deocamdata nu se stie nimic sigur iar in pole-position ramane Topoloveni si Brașov.
                        E firesc ca la amploarea pe care a luat-o acest fenomen in aceasta zona,Muntenia sa organizeze un turneu A+ de simplu.

                        Comentariu


                        • #87
                          Re: calendarul competitional 2009

                          personalul care se ocupa cu repartizarea oraselor pentru circuitul amatur sa faca in mod egal fiindca in luniile martie si aprilie nu este nici un turneu in ardeal,de ce nu dati si la zalau,timisoara.Cupa Romaniei la echipe si dublu doresc sa se faca la Brașov ca sa ajunga toate lumea nu in parte de jos a tarii.De ce se schimba datele de concurs in interval de o zi.De ce sint favorizati cei din josul tarii.Faceti egalitate intre turnee sau puneti doua turnee in acelasi data de ex.unu in Topoloveni si unu in Oradea de tip A.NU se poate oare?Incercati sa faceti o sedinta sau o tele conferinta pentru datele de turnee.Anul trecut au fost trecute cite 2 date la fiecare oras si in termen de o luna ar trebuit sa dea raspuns,anul asta de ce nu s-a facut asa ceva.Pentru incheiere am si eu o rugaminte sa numai schimbati datele de turnee in interval de o zi si in interval de 2 saptamini sa fie doua turnee in ardeal.

                          Comentariu


                          • #88
                            Re: calendarul competitional 2009

                            Mie 10 mese pentru un turneu A+ mi se par nu putine, ci foarte putine. Mai ales pentru un turneu pe echipe.
                            N-ar strica sa se aplice regulamentul si participarea la turneeele A+ sa fie restrictionata de rezultatele anterioare. Totusi, avand in vederea amploarea ultimelor concursuri regulamentul este prea restrictiv pt ca s-ar ajunge la maxim 64 de participanti. Se poate adauga un nou criteriu de genul : X are dreptul sa participe la A+ daca a participat la unul dintre ultimele n turnee A si a iesit in primii y. In felul asta am ajunge undeva la 96-112 jucatori adica 16 grupe de 6 sau 7, ceea ce ar conduce la un numar de meciuri rezonabile - maxim 384 meciuri inainte de a intra pe tabloul eliminatoriu de 32, ceea ce inseamna 9 ore chiar pe 10 mese, deci intreg turneul s-ar putea termina in 12 ore.
                            Avem ultimul exemplu de la Bistrița unde chiar daca au fost 20 de mese (e drept ca pe ultimele 4 nu s-au jucat prea multe meciuri oficiale ci mai mult hors concurs) turneul s-a terminat dupa miezul noptii, in conditiile in care s-a inceput mai devreme decat de obicei, programul "mesterit" de mine si Florin aratandu-si din plin utilitatea. Peste cateva concursuri va fi complet si atunci nu cred ca va incepe vreun concurs dupa ora 10 dimineata.
                            Galațiul este un caz special, meritele revenindu-i domnului Dragomir. Chiar daca sunt doar 10 mese, iar spatiul de joc nu este ideal organizarea este mult peste restul, iar in conditiile cunoscute nu cred ca lumea s-ar plange chiar daca ar juca pana la 2-3 dimineata ..... numai ca una e sa joci pana la ora aia cu 2-3 sandwich-uri si o sticla de apa si alta e sa ai parte de o masa copioasa si etc (more emoticons pls.)
                            (at)Toth - Regulamentul sugereaza cam 1 turneu A pe luna in fiecare regiune .... e unul la Lugoj in martie, iar pentru aprilie inca nu s-a stabilit decat 1 data, iar dupa cum a spus Rares mai raman 2 zile "libere" (1 se duce ca e Pastele, cu toate ca sunt convins ca s-ar strange destui si in Ajun), dintre care una pentru Adjud si una pt zona Ardealului. Din moment ce Clujul s-a retras de la organizare, iar motivele dvs le stiti cel mai bine, un turneu in Ardeal la fiecare 2 sapt mi se pare un pic cam mult
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #89
                              Re: calendarul competitional 2009

                              Mai degraba cred ca a vrut sa spuna ca s-a schimbat data turneului de la Oradea, asa peste noapte, si au ajuns sa fie 2 turnee in Ardeal in 2 saptamini, adica prea multe.
                              TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                              Comentariu


                              • #90
                                Re: calendarul competitional 2009

                                E posibil sa fi inteles gresit.
                                Totusi s-au schimbat datele a 2 turnee din Ardeal intre ele ..... oricum o invarti tot sunt 3 turnee in saptamani consecutive in aceeasi regiune (Bistrița, Lugoj, Oradea) .... pur si simplu asa s-a nimerit, iar urmatoarele 4 sunt Moldova, Muntenia, Moldova si iar Muntenia .... nu e ideal dar stiti foarte bine ca daca ai reusit sa faci rost de sala intr-o data nu prea poti sa te mai tocmesti ulterior pt ca s-a anuntat un alt turneu sapt urmatoare la 100 km distanta.
                                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                Comentariu


                                • #91
                                  Re: calendarul competitional 2009

                                  Postat în original de NICOVALA CUGIR
                                  personalul care se ocupa cu repartizarea oraselor pentru circuitul amatur sa faca in mod egal fiindca in luniile martie si aprilie nu este nici un turneu in ardeal,de ce nu dati si la zalau,timisoara.Cupa Romaniei la echipe si dublu doresc sa se faca la Brașov ca sa ajunga toate lumea nu in parte de jos a tarii.De ce se schimba datele de concurs in interval de o zi.De ce sint favorizati cei din josul tarii.Faceti egalitate intre turnee sau puneti doua turnee in acelasi data de ex.unu in Topoloveni si unu in Oradea de tip A.NU se poate oare?Incercati sa faceti o sedinta sau o tele conferinta pentru datele de turnee.Anul trecut au fost trecute cite 2 date la fiecare oras si in termen de o luna ar trebuit sa dea raspuns,anul asta de ce nu s-a facut asa ceva.Pentru incheiere am si eu o rugaminte sa numai schimbati datele de turnee in interval de o zi si in interval de 2 saptamini sa fie doua turnee in ardeal.
                                  Shuni,am crezut ca m-ai inteles ce ti-am explicat ieri la telefon.
                                  Eu NU sunt responsabil de organizarea turneelor ci doar de organizarea unui calendar(si crede-ma ca e foarte greu).Se pare totusi ca sutele de telefoane pe care pe care le-am dat de la inceputul anului sunt in zadar.
                                  De ce nu este nici un turneu in Ardeal??SIMPLU.Nimeni nu vrea sa organizeze deocamdata.La Zalău si Timișoara vor fi turnee A insa in a 2a jumatate a anului.Eu nu pot sa fac presiuni asupra organizatorilor.
                                  "De ce se schimba datele de concurs in interval de o zi?"
                                  Aici te referi la rocada dintre Lugoj si Oradea.Organizatorii de la Lugoj nu sunt deocamdata pregatiti pentru a gazdui concursul si de accea au cerut un ragaz de o saptamana.Ce vina am eu?
                                  "De ce sint favorizati cei din josul tarii?"
                                  Ma asteptam odata si odata la intrebarea aceasta.
                                  Cei din josul tarii organizeaza concursuri,se implica,de aceea sunt favorizati.
                                  Ma suna oameni pe care nu-i cunosc dar care au auzit de campionatul nostru si cer sa organizeze concursuri.(ex.Moreni)
                                  "Faceti egalitate intre turnee sau puneti doua turnee in acelasi data"
                                  Anul e lung.Turneele trebuie impartite pe tot anul.E absurd ca deocamdata sa punem 2 concursuri in aceeasi zi.
                                  "Incercati sa faceti o sedinta sau o tele conferinta pentru datele de turnee."
                                  Cine sa faca teleconferinta?Cine ne plateste telefoanele?Ai vrea sa stii ce factura am pe ianuarie si februarie la telefon?
                                  "Pentru incheiere am si eu o rugaminte sa numai schimbati datele de turnee in interval de o zi "
                                  Chiar imi pare rau ca esti plecat pe 28 din tara si nu ai cum sa ajungi la Oradea.
                                  Numai bine

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Re: calendarul competitional 2009

                                    o intrebare pt cristi.E Lugojul din ardeal cum a scris el?daca da inseamna ca eu nu stiu geografie.

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Re: calendarul competitional 2009

                                      faceti toate turneele in josul tarii noi ne retragem .numai asa poate urca niste jucatori in clasament.nu vorbiti prostii si rog pe cristi sa nu se lege sau sa se bage in organizare ca si la bistrita.fiecare organizator trebuie sa se descurce si inca ceva de cand ii trebuie 10 minute interval dintre 2 meciuri la ora 1 noaptea,dar nu este cumva la mondialele din china.nu sint suparat pe el ca m-a batut eu sint multumit ca incepe lumea sa ma bate.(eu nu am pierdut la un copil de 10-12 ani)aici e baiul ca nu se stie cum e sa joci cu un copil .

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Re: calendarul competitional 2009

                                        In aprilie vom incerca sa organizam un concurs A la Brașov. Inca nu-l putem anunta sigur, pentru ca sala va intra in reparatii cand se incalzeste si nu stim exact cand se va intampla asta. Sper ca totusi sa-l facem atunci.

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Re: calendarul competitional 2009

                                          Am largit un pic contextul geografic ..... asa se poate argumenta ca nici Constanța, deci Dobrogea nu prea are treaba cu Muntenia ... sau vrei sa facem turnee si prin Cernauti sau prin Cadrilater ??!? Banatul nu-i Ardeal dar tot in Transilvania sunt amandoua si cred ca e foarte clar ca la asta m-am referit.
                                          Cat despre implicarea mea in organizare Era tarziu, Florin nu avea desfasurator de 32, dl Bogza era obosit, iar eu n-am facut decat sa imperechez capii se serie cum trebuie sa cada ..... nici nu se jucasera grupele superioare deci nu aveam cum sa ma bag eu si sa decid cine joaca cu cine. In plus, dupa cum ai vazut, jumatatea superioara a tabloului de 32 a fost mult mai dificila decat cea inferioara ... iar atat eu cat si Florin am fost acolo .... e clar ca tre sa vb cu Jean Padureanu si sa mai luam lectii sau tu ai putea sa nu-ti mai dai cu presupusul aiurea.
                                          Cat despre cele 10 minute .... in primul rand ia matale regulamentul si vezi cate minute am drept la odihna intre meciuri ... in al doilea rand dupa cum ai vazut mi-am deschis laptopul si mi-am rezolvat niste probleme, o fi 12 noaptea la noi dar in State e dupa amiaza si nu, ce aveam de facut nu putea astepta.
                                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Re: calendarul competitional 2009

                                            dar tu cine te crezi sa imi spui sa vad de treburile mele,ai castigat si tu niste turnee si deja te crezi mare si tare si cu regulamentul nu ma lua pe mine atita timp pina nu se respecta regulamentul pe care o avem ca amatur n-ai ce comenta.de unde sa stiu eu ca vorbesti in america la ora aia matinala,dar un pic de bun simti nu putea sa mai astepte ei 10 minute. eu propun sa ne deconectati de pe forum (cristi+shuni)sa numai scriem.tu tot timpul la toate turneele la care te-am intilnit erai cu nasul pe sus ca ai venit din divizie asa ca lasa mai moale.

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Re: calendarul competitional 2009

                                              E o chestiune de educatie si de bun simt sa nu iti dai cu presupusul si sa ataci pe cineva fara sa cunosti toate faptele.
                                              NU ai stiut ce am facut cu Florin si dl Bogza dar te-ai grabit sa sugerezi posibile neregularitati.
                                              NU ai stiut de ce am avut nevoie de alea 10 minute dar iarasi te-a luat gura pe dinainte.
                                              NU ai idee cu cine si despre ce a trebuit sa iau legatura dar iarasi n-ai bunul simt sa intrebi si presupui ca putea astepta. NU putea astepta. Peste Ocean lumea are alte idei in legatura cu punctualitatea si nu puteam sa astept dupa o finala care putea foarte bine dura si peste 30 de minute.
                                              Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                              FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                              BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Re: calendarul competitional 2009


                                                calm, rabdare, intelegere, compasiune, amicitie, prietenie, AMATUR....
                                                Blade-Darker speed 90
                                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                Bh- Testing

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Re: calendarul competitional 2009

                                                  M-a rugat dl.Schiopulescu (organizatorul turneului de la Lugoj) sa comunic ca turneul de la Lugoj, din motive obiective, nu se mai tine.
                                                  http://tenisdemasa.amatur.ro/Calendar_2009.php
                                                  TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                                  Comentariu


                                                  • Re: calendarul competitional 2009

                                                    Si uite asa se reduc turneele in zona de vest .Pacat.
                                                    Xi En Ting-X828
                                                    Pryde 30
                                                    Calibra LT Sound

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X