Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (1 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Vije Vezi post
    Ca sa scapam de hotie propun: ai 50 turnee nu poți juca la hobby ci mai sus....ai 100 turnee nu poți juca la avansati ci mai sus...ai 200 turnee tre sa joci la elite.
    Revin cu propunerea ca MP-ul doar sa creasca adica daca la inceputul lunii ai MP 18 si participi sa zicem la trei concursuri cu 16,12 si 21 puncte la sfarsitul lunii MP-ul sa se calculeze (18 * X + 21) / X+1 unde X = numar concursuri care au fost luate in calcul pentru media de 18 de la inceputul lunii

    Periodic (la o adica ca si pana acum ) desigur vor trebui reasezate categoriile si la cerere aprobata de CD sa zicem se poate "retrograda" cu motive bine intemeiate gen varsta etc ..eventual sa apara si in clasament\inscrieri un "R" la cei care retrogradeaza la cerere si poate de jena nu vor face multi acest pas (de exemplu AR - avansati "retrogradat")

    Comentariu


    • Postat în original de Gigi Spin Vezi post

      Just, Exceptie poate fi cel varstnic ( 70 ani), ,
      Pai de ce sa nu joci la elite nea Gigi? Prieteni noi, meciuri mai puține și de calitate...perfect pt vârsta mata

      Comentariu


      • Postat în original de Pitzi Vezi post

        ... la inceputul lunii ai MP 18 si participi sa zicem la trei concursuri cu 16,12 si 21 puncte la sfarsitul lunii MP-ul sa se calculeze (18 * X + 21) / X+1 unde X = numar concursuri care au fost luate in calcul pentru media de 18 de la inceputul lunii
        nu ajuta la nimic, hotzul va scoate 17, 17, 17...ce e mai rau e ca incurajeaza hotia pt ca mp doar creste si creste...

        tot sistemul meu e mai bun pt ca dezavantajează doar hotzii...nu cred ca e o mare tragedie pt cineva cu 200 de turnee și mp 31 sa fie obligat sa joace la elite...sau pt unul cu 100 de turnee și mp 18 sa fie obligat sa joace la open

        Comentariu


        • Ma rog nu tre sa fie pragurile 50, 100, 200...se poate face o statistica pe informațiile jucătorilor pt a gasi aceste praguri...

          Comentariu


          • Postat în original de Vije Vezi post

            Pai de ce sa nu joci la elite nea Gigi? Prieteni noi, meciuri mai puține și de calitate...perfect pt vârsta mata
            Am jucat si la ELITE pe 28.noe.2021 cu dl. Visan Daniel ! Am castigat prea usor ! ! Daca accesati pagina mea personala veti gasi la rubrica " Head to head '' rezultate notabile cu jucatori openisti renumiti in Amatur ! '' Pe bune'' cum zice Simona Halep ! Totul e chestia de TIMP ! Rog nu replicati, Ne vedem la Ploiesti, amical ! Multa stima. .

            Comentariu


            • Distributia jucatorilor in functie de MP - categoriile hobby, avansati si open






              Consider ca cei mai multi jucatori participa la categoria potrivita. Doar 3% din jucatorii de la hobby - 60 de jucatori-, 3% din jucatorii de la avansati - 34 de jucatori-, respectiv 6% din jucatorii de la open (48 de jucatori) sunt foarte aproape de a schimba categoria.

              P.S. Cum am avut posibilitatea sa filtrez dupa medie - facand acest lucru direct pe pagina http://www.amatur.ro/tenisdemasa/cls -, am fost scutit sa folosesc functia COUNTIFS in excel. Am incercat sa realizez si distributia jucatorilor dupa categorie si numar turnee, dar cum filtrarea se face atat dupa numarul de turnee din anul acesta, cat si dupa numar total turnee, am obtinut rezultate nesemnificative statistic.
              "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
              https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

              Comentariu


              • Bună dimineața!..

                Este nevoie de o abordare nouă și în alte sporturi, nu doar în Amatur.
                Naționala de fotbal: 100 ani și tot la Hobby?!..
                Dinamo, a uitat de pregătirea pentru Liga Campionilor?..

                Zi bună tuturor!..

                Comentariu


                • 1) ideea era sa vedem in medie câte turnee stagnează un jucător la fiecare nivel...in medie, repet...dar îmi dau seama ca e complicata toată isprava, asa ca:

                  2) poate mai bine e sistemul la BCR tenis partener...acolo conducerea putea ( și o făcea des) sa promoveze la discreție jucători care stagnau în vf unei categorii... ochiometric si la noi se observa clar cine se tot invarte sub 33 sau sub 20...de asemenea la BCR tenis partener era f greu, aproape imposibil sa retrogradezi...la noi, 0v în inferioare și gata, te-ai întors în timp si rang, în detrimentul unor oameni care poate muncesc și sunt talentați.

                  Comentariu


                  • Postat în original de GabrielD Vezi post
                    Distributia jucatorilor in functie de MP - categoriile hobby, avansati si open






                    Consider ca cei mai multi jucatori participa la categoria potrivita. Doar 3% din jucatorii de la hobby - 60 de jucatori-, 3% din jucatorii de la avansati - 34 de jucatori-, respectiv 6% din jucatorii de la open (48 de jucatori) sunt foarte aproape de a schimba categoria.

                    P.S. Cum am avut posibilitatea sa filtrez dupa medie - facand acest lucru direct pe pagina http://www.amatur.ro/tenisdemasa/cls -, am fost scutit sa folosesc functia COUNTIFS in excel. Am incercat sa realizez si distributia jucatorilor dupa categorie si numar turnee, dar cum filtrarea se face atat dupa numarul de turnee din anul acesta, cat si dupa numar total turnee, am obtinut rezultate nesemnificative statistic.
                    Aceste statistici sunt bune daca facem un studiu comparativ ca sa vedem fenomenele ce se intampla in functie de anumite evenimente care implica schimbari de medie.De exemplu este interesant daca Gabi ai timpul necesar sa faci o paralela intre lunile ian,feb,martie,aprilie .mai si iunie, si asta mai ales la bazele medilor de conjunctie,10,20 si 33 ca acum vedem un excedent la Avansati si la Open in zona de retrogradare si la Hobby vedem ca defapt zona de majoritate se afla undeva la mijolc.Poate asta o putem vedea foarte clar din graficele tale.
                    Multumim de expunerile prezentate.

                    Comentariu


                    • Postat în original de Zosim1 Vezi post

                      Aceste statistici sunt bune daca facem un studiu comparativ ca sa vedem fenomenele ce se intampla in functie de anumite evenimente care implica schimbari de medie.De exemplu este interesant daca Gabi ai timpul necesar sa faci o paralela intre lunile ian,feb,martie,aprilie .mai si iunie, si asta mai ales la bazele medilor de conjunctie,10,20 si 33 ca acum vedem un excedent la Avansati si la Open in zona de retrogradare si la Hobby vedem ca defapt zona de majoritate se afla undeva la mijolc.Poate asta o putem vedea foarte clar din graficele tale.
                      Multumim de expunerile prezentate.
                      Va multumesc pentru mesaj. Este o idee foarte buna. O sa incerc sa ma ocup de acest lucru fie in weekend, fie saptamana viitoare. In plus, m-am gandit sa fac niste histograme si pentru numarul de participari la turnee pentru fiecare categorie. Impresia mea este ca numarul de turnee nu are un impact foarte mare in dreptul unei categorii. Adica, daca o persoana este, de exemplu, de avansati, cu media [12,15], atunci ea va juca la avansati indiferent de numarul de participari la turnee. Cu alte cuvinte, foarte multi jucatori joaca la categoria potrivita.

                      "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
                      https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

                      Comentariu


                      • E clar ca majoritatea covârșitoare joaca corect. Sunt 15-30 jucători care pierd intentionat si ii cam stim toti. Turneul de la Cluj a încurajat asta. Pe de alta parte altora le e frica sa piardă și atunci se mențin artificial la un nivel unde se plafonează, strica socotelile oamenilor cinstiti dar prefera sa se îmbete cu un succes derizoriu.

                        Comentariu


                        • Postat în original de Vije Vezi post
                          1) ideea era sa vedem in medie câte turnee stagnează un jucător la fiecare nivel...in medie, repet...dar îmi dau seama ca e complicata toată isprava, asa ca:
                          Eu am realizat cateva statistici descriptive. Se poate construi chiar si un model statistic folosind metode specifice analizei de supravietuire (estimatorul Kaplan-Meier sau modelul Cox):

                          https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/art...nal%20estimate.

                          https://www.sciencedirect.com/topics...-hazards-model

                          Mi-ar trebui foarte mult timp pentru a pregati baza de date; in plus, cum modelul poate functiona doar pentru un anumit tip de date, sunt sanse mari sa nu pot folosi tehnici specifice analizei de supravietuire pentru a realiza comparatiile intre categoriile care ma intereseaza. Ma rezum doar la a mai realiza cateva statistici descriptive, iar daca este nevoie, voi face si cateva teste statistice.
                          "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
                          https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

                          Comentariu


                          • Postat în original de GabrielD Vezi post


                            Va multumesc pentru mesaj. Este o idee foarte buna. O sa incerc sa ma ocup de acest lucru fie in weekend, fie saptamana viitoare. In plus, m-am gandit sa fac niste histograme si pentru numarul de participari la turnee pentru fiecare categorie. Impresia mea este ca numarul de turnee nu are un impact foarte mare in dreptul unei categorii. Adica, daca o persoana este, de exemplu, de avansati, cu media [12,15], atunci ea va juca la avansati indiferent de numarul de participari la turnee. Cu alte cuvinte, foarte multi jucatori joaca la categoria potrivita.
                            Foarte multi inseamna majoritatea,cum de altfel si majoritatea cetatenilor cinstiti traiesc in libertate dar exista legi,justitie,politie etc pt cei care nu se adapteaza majoritatii si aceea trebuiesc sa raspunda in fata legi,justitiei etc, si de asemenea trebuie sa gasim solutii pt cei care fenteaza sistemul si nu se supun majoritatii.Eu vad destul de periculos multitudinea de jucatori in coada categoriei ceea ce denota o stagnare fortata atata timp cat in calculul mediei este o formula exponentiala care matematic ne arata ca orice jucator constant care si participa constant va avea tot timpul Media lui plus ceva.Am studiat cativa jucatori constanti de elite care in ultimele luni au crescut cu 3-4 puncte de Mp, deci si ceilalti jucatori din categoriile inferioare trebuie sa aiba aproximativ aceasi crestere,cam cum au si Elitisti din prima parte a clasamentului cate 3-10 puncte crestere,iar cei din coada elite au pierderi de puncte deasemeni si cu cei din fruntea openului la fel nu exista cresteri ci stagnari inteligente sa pur si simplu scaderi pana la pozitia dorita,si povestea se repeta si la avansati si la Hobby.

                            Comentariu


                            • Postat în original de GabrielD Vezi post

                              Eu am realizat cateva statistici descriptive. Se poate construi chiar si un model statistic folosind metode specifice analizei de supravietuire (estimatorul Kaplan-Meier sau modelul Cox):

                              https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/art...nal%20estimate.

                              https://www.sciencedirect.com/topics...-hazards-model

                              Mi-ar trebui foarte mult timp pentru a pregati baza de date; in plus, cum modelul poate functiona doar pentru un anumit tip de date, sunt sanse mari sa nu pot folosi tehnici specifice analizei de supravietuire pentru a realiza comparatiile intre categoriile care ma intereseaza. Ma rezum doar la a mai realiza cateva statistici descriptive, iar daca este nevoie, voi face si cateva teste statistice.
                              Baza de date o are Florin deja creeata si cred ca o poti folosi pt statistici de ce nivel doresti.Nu cred ca intereseaza ce fel de metoda statistica folosesti tu, ci doar rezultatele ei sa poata fii folosite la o mai buna gestionare a circuitului.

                              Comentariu


                              • De la data de 1 iulie 2022 , toti asa zis vânători de cupe sau tricouri primesc din oficiu obligatia de a juca la categoria imediat superioară pe o perioada de 12 luni.
                                Cui nu-i convine să stea acasă, in locul unui abonat la podium care trântește pe bandă meciurile aproape la fel cum urcă pe podium, vin alți participanți care acum stau acasă din cauza lor.
                                Nu se mai poate tolera acest fenomen, practic au dat toate statisticile peste cap, clasamentul suferă modificări periodice la punctaj și nu-i corect ca pentru cei 10-15 să suferim/muncim toți.

                                Să sperăm că vârfurile de la fiecare categorie (exceptie Elite) , bineînțeles cei care se știu cu musca pe căciulă, să renunțe de bună voie la astfel de manevre si să joace tenis acolo unde le este locul.
                                Hobby: Motoare si ski !
                                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                Comentariu


                                • Dacă s-ar da un premiu pentru ce-l mai longeviv trântitor de meciuri eu știu cine ar câștiga
                                  Primorac carbon tamca 5000 / Sardius tamca 5000
                                  fh tenergy 05
                                  bh rakza 7 soft

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Bubucrys Vezi post
                                    Dacă s-ar da un premiu pentru ce-l mai longeviv trântitor de meciuri eu știu cine ar câștiga
                                    Și bine faci ca nu spui cine este

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Brulea Petre Vezi post

                                      Și bine faci ca nu spui cine este
                                      Nu este "ăla", altul este șef!
                                      Hobby: Motoare si ski !
                                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                      Comentariu


                                      • Desi sunt boboc cu 16 turnee, în scurta mea experienta amatur, am cunoscut direct 2 finale "trantite"..e o jignire in primul rand la adresa campionului, dar si pentru toți participanții eliminati de "trantitor", pentru eforturile organizatorice, a spiritului de lupta si al fair-playului...stiti ce zic...pe de alta parte cunosc personal jucători care recunosc cu nonsalanta ca retrogradează intenționat sau mentin intentionat nivelul scazut..

                                        Noi putem discuta 100 de ani și degeaba aici...conducerea trebuie sa taie în carne vie fără explicatii, fara regulament...care e problema ta ca tre sa joci la nivelul superior? Simte-te onorat, ți se recunoaște valoarea!

                                        De asemenea...In grupa superioara, daca sunt 2 din același oraș, sau se știe ca sunt apropiați, ar trebui sa joace primii. Deja știu niște povesti gretzoase, care se vor repeta perpetuu dacă nu se face nimic...sistemul pe grupe e nemaipomenit fata de alte sporturi unde am jucat, insa are aceasta mare hiba...recunosc ca nici eu nu știu ce sa fac dacă în superioare sunt cu un prieten, și în ultimul meci îl elimin dacă îl bat.

                                        Comentariu


                                        • Histograme pentru cele patru categorii - clasament iunie




                                          Evolutia numarului de jucatori pentru categoriile hobby, avansati si open - perioada septembrie - iunie






                                          "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
                                          https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

                                          Comentariu


                                          • Vije

                                            Extras din regulament (5.2):

                                            "Primul meci din grupele superioare se dispută (dacă este cazul) între jucătorii cei mai apropiați, în funcție de localitatea de domiciliu și la cererea celui interesat, organizatorul decide dacă există si alte indicii referitoare la amiciție/prietenie."

                                            Ref la acest aspect, să știți că nu organizatorul se ocupă , ci dvs sau cei din grupa respectivă(cel interesat) Organizatorul are obligatia numai dacă este sesizat cu privire la această situație.


                                            Hobby: Motoare si ski !
                                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                            Comentariu


                                            • GabrielD Cata munca !!!!! Se merita ?!!!! Aceste histograme arata ceva mai mult decat atat ?!!!
                                              oare statisticile se uita dupa colt ?!!! incerci marea cu degetul ,,,ce cauti ? stabileste obiectivele , tintele si ... sapa acolo.... asa te pierzi in munca

                                              Comentariu


                                              • statisticile arata calea de mijloc .....important e - CINE DA CU DANSA DE GARD ? ... CINE PASESTE ALATURI ? ....

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Stoicescu Gheorghe Vezi post
                                                  GabrielD Cata munca !!!!! Se merita ?!!!! Aceste histograme arata ceva mai mult decat atat ?!!!
                                                  oare statisticile se uita dupa colt ?!!! incerci marea cu degetul ,,,ce cauti ? stabileste obiectivele , tintele si ... sapa acolo.... asa te pierzi in munca
                                                  Sunt cateva informatii interesante. De exemplu, pentru categoria hobby, mp-ul mediu este de 5.93, in timp ce mediana (valoarea care imparte populatia analizata in doua) este de 5.5. Altfel spus, jumatate din jucatorii de la hobby au media mai mica decat 5,5, iar jumatate, mai mare ca 5.5 (vezi tabelul statistics). Mai mult, 25% au media mai mica decat 5, 50% au media mai mica decat 5.5, iar 75% au media mai mica decat 6.95. Pot fi consultate si datele pentru avansati, open si elite tot in tabelul statistics.

                                                  Cu toate ca evolutia numarul de jucatori de jucatori pentru fiecare categorie nu inregistreaza salturi impresionante - cu exceptia jucatorilor cu mp-ul cuprins intre 4 si 7, se observa ca s-a inregistrat un trend ascendent in cele mai multe cazuri. Imi propun sa studiez legatura dintre numarul de turnee si media jucatorilor. De exemplu, daca un jucator are media cuprinsa intre 12 si 14, cam care ar fi numarul mediu de turnee la care a participat; acest numar difera fata de jucatorii care au o medie apropiata? O sa incerc sa realizez acest studiu in luna iulie.
                                                  "Tenisul de masa este cel mai important lucru dintre cele mai putin importante ale vietii"
                                                  https://www.youtube.com/watch?v=ZdoaO-6Z2pg&t=1s- un mesaj despre cel mai important lucru in viata

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de GabrielD Vezi post

                                                    Sunt cateva informatii interesante. De exemplu, pentru categoria hobby, mp-ul mediu este de 5.93, in timp ce mediana (valoarea care imparte populatia analizata in doua) este de 5.5. Altfel spus, jumatate din jucatorii de la hobby au media mai mica decat 5,5, iar jumatate, mai mare ca 5.5 (vezi tabelul statistics). Mai mult, 25% au media mai mica decat 5, 50% au media mai mica decat 5.5, iar 75% au media mai mica decat 6.95. Pot fi consultate si datele pentru avansati, open si elite tot in tabelul statistics.

                                                    Cu toate ca evolutia numarul de jucatori de jucatori pentru fiecare categorie nu inregistreaza salturi impresionante - cu exceptia jucatorilor cu mp-ul cuprins intre 4 si 7, se observa ca s-a inregistrat un trend ascendent in cele mai multe cazuri. Imi propun sa studiez legatura dintre numarul de turnee si media jucatorilor. De exemplu, daca un jucator are media cuprinsa intre 12 si 14, cam care ar fi numarul mediu de turnee la care a participat; acest numar difera fata de jucatorii care au o medie apropiata? O sa incerc sa realizez acest studiu in luna iulie.
                                                    VORBE GOALE , tu compari ce e la Hobby cu ce e la alta categorie ?!!! oare intelegi ce faci ?!!! .... si nu vreau sa fiu dur !

                                                    .....nu cumva actiunile tale vor sa justifice abuzurile viitoare ?!!!!!!

                                                    .....e clar ca ce amesteci sub o forma ordonata .... e mult spus amatorism ....

                                                    ....de ce sa tai frunze la caini ? .... mai bine studiezi saritura diferitelor mingi pe diferite tipuri de masa , si de aici se nasc sub teme ... daca e sters sau nu praful , daca mingea sau masa e noua , sau daca e sau nu umiditate etc.

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X