Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Evidența Legitimați

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de neluturap Vezi post
    ...
    Poate ar fi bine sa se faca o categorie PROFI, unde sa poata juca divizionarii A sau de oriunde plus cei care vor de la elite. Adica la turnee sa fie ceva de genul:
    Hobby 42 de locuri, Avansati 42 de locuri, Open 42 de locuri, Elite 12 locuri si Profi 12 locuri.
    ...
    Neluțu, nu te oprește nimeni să te implici în organizare, si nimeni nu te opreste să faci o categorie de Profi, oricum pe aceștia nu-i interesează punctele în clasament, dar o să vezi ce ?nseamnă:
    - ca organizator să faci 5 categorii;
    -nu se adună nici măcar de o grupă;
    -cupele si medaliile (20 buc/5 categ);
    -organizatorii nu sunt încântați să le impui 5 categ.


    Sunt turnee la care nu au fost ocupate nici măcar două mese la elite. Te rog studiază turneele A să vezi cum stau lucrurile. Acum împarte nr de participanți elite la două categorii și o să vezi rezultatul.

    Altfel, prevăd că se întâmplă următorul ”fenomen”:
    Pe de o parte ,aparent se micșorează numărul elitiștilor, cu max 5 persoane/țară/1-2 pe turneu, pentru că majoritatea care-i vezi pe listă la div A, vor juca tot în amatur pentru că le place AmaTur si se vor transfera în div.B sau renunță la FRTM , (de ex. Roman Iulian, Moldovan Horvath, George Durdun, etc), iar pe de altă parte se poate mări nr elitistilor, pe motiv că unii au mai refuzat să participe numai pentru grupa inferioară (sunt sigur, dar nu dau nume), sau alții care vin de la open vor avea măcar 1v la elite si media nu le mai permite să stea la open, iar peste 1 an o să vezi si la categ elite că sunt mai mulți participanți.

    Să nu fiu înțeles greșit, nu am nimic împotriva participării divizionarilor A, mai ales că eu sunt obișnuit cu ”bătaia”, eu sunt de open si mă tot bag la elite, deși nu mă obligă nimeni.

    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

    Comentariu


    • #27
      1) daca tot sunt f putini la Elite, ii de bine atunci daca le interzicem accesul la unii dintre ei? Ce ar fi daca se mareste pragul ptr Elite la 35mp? Poate ar fi mai bine ptr toti.
      2) practic arata ca un razboi FRTM-Amatur, unii trebuie sa aleaga, ori acolo, ori aici, nu e ok, pe nimeni nu impiedica de ex. Frtm sa participe individual sau sa isi faca o echipa de div B si sa participe la cele 2 competitii anuale FRTM.
      3) riscam sa interzicem la multi accesul, fiindca poate din intamplare au completat lotul unei echipe divizionare A de exemplu sau au avut norocul sa fie dusi de un club si incercati la meciurile de divizie. Dar acolo nu prind respectivii raie sau o boala contagioasa sa ne debarasam repede de ei, pe principiul ai jucat acolo? Gata, esti paria sau acum ne bati pe toti, nu mai ai acces aici 2 ani, 5 ani, etc.

      Cred ca ar fi bine sa fie o discutie deschisa, cu argumente pro si contra, sa se analizeze cum e mai bine si in folosul si ptr dezvoltarea circuitului Amatur, apoi sa se ia o decizie.

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de neluturap Vezi post
        Din cate stiu daca e la comun open cu elite, nu pot participa divizionarii A.
        Poate ar fi bine sa se faca o categorie PROFI, unde sa poata juca divizionarii A sau de oriunde plus cei care vor de la elite. Adica la turnee sa fie ceva de genul:
        Hobby 42 de locuri, Avansati 42 de locuri, Open 42 de locuri, Elite 12 locuri si Profi 12 locuri.
        Cu siguranta multi dintre cei buni vor sa isi masoare fortele cu cei mai buni. Macar din cand in cand. Daca vor trofee participa la Elite, cand vor super meciuri, participa la Profi.
        Dar nu ii eliminati pe cei mai buni, ei sunt atractia si farmecul Amaturului. Nu distrugeti ce e cel mai frumos si atragator in acest circuit ptr frustrariile si vanatoarea de trofee a unor non-valori.
        Acum parca ai mai venit "de acasă".
        Asta e în "spiritul sportiv" O categ aparte numita Master sau oricum altcumva unde joaca diviziile( SL, A și B) și unde poate sa se inscrie orice amatur ist. Pana la urma tu gîndești bine.... transpunerea e deficitara.

        Comentariu


        • #29
          Buna ziua.

          Daca tot a aparut aceasta polemica, ar fi bine sa se deschida un topic cu propuneri pentru regulamentul editiei viitoare, asa cum s-a mai procedat in anii anteriori.

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de buzatu vasile Vezi post
            Voi ați stricat fenomenul Amatur, toți profesioniștii veniți din divizii! Cum să-mi ceri mie amator(sau să-mi impui) sa joc cu tine profesionist când deviza voastră e ca "tot timpul trebuie sa joci cu cel mai bun" sa faci performanță. Pai de ce sa jucați voi în Amatur? Sa bateți fraieri ca noi și nimic mai mult. Ce experienta câștigați voi jucând cu noi? Nici una! Voi între voi oricum va întâlniți în divizie și at care e scopul vostru? Nu puteți sa va dați mari acolo ca va luați Nana și veniți mai jos sa ardeți fraierii.
            De cand a murit prietenul meu Giosan Marcel eu nu am mai pus mana pe paleta.
            Am jucat in divizia B acum cativa ani(cred ca aproximativ 8 ) ani.
            Stii de ce vreau sa particip la turneele Amatur,sa cheltui multi bani si sa am placerea sa joc chiar si cu tine?Pentru ca iubesc acest sport si pentru ca am cu cine juca si sunt mereu participanti mai valorosi decat mine.
            Cum ar fi sa participi la turnee si sa nu te bata nimeni niciodata?
            Cred ca tie ti-ar face placere,dar majoritatii,nu cred.
            Apropo,cum ar fi ca toti cei care pierd in fata ta,sa sustina ca jucatorii care folosesc iarba,trebuiesc eliminati?
            Nu am considerat niciodata ca te-am ars,ca pe un fraier,am considerat doar ca sunt mai bun ca tine in momentul ala la competitia aceea.
            PS:Ulterior am aflat cu stupoare ca esti mai slab in mai multe domenii!

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Ion Marius Vezi post

              De cand a murit prietenul meu Giosan Marcel eu nu am mai pus mana pe paleta.
              Am jucat in divizia B acum cativa ani(cred ca aproximativ 8 ) ani.
              Stii de ce vreau sa particip la turneele Amatur,sa cheltui multi bani si sa am placerea sa joc chiar si cu tine?Pentru ca iubesc acest sport si pentru ca am cu cine juca si sunt mereu participanti mai valorosi decat mine.
              Cum ar fi sa participi la turnee si sa nu te bata nimeni niciodata?
              Cred ca tie ti-ar face placere,dar majoritatii,nu cred.
              Apropo,cum ar fi ca toti cei care pierd in fata ta,sa sustina ca jucatorii care folosesc iarba,trebuiesc eliminati?
              Nu am considerat niciodata ca te-am ars,ca pe un fraier,am considerat doar ca sunt mai bun ca tine in momentul ala la competitia aceea.
              PS:Ulterior am aflat cu stupoare ca esti mai slab in mai multe domenii!

              PS:Ulterior am aflat cu stupoare ca esti mai slab in mai multe domenii!

              Și cam în ce domenii considerai tu ca trebuia sa fiu mai "tare" în afară de tenis???? !!!!
              Nu de alta dar când ma voi întâlni cu tine sa nu ma fac de râs​​​​​​
              Faci atacuri la persoana care nu au legătură cu acest sport, iar dacă spui cu vehementa ca divizionarii merita sa joace în Amatur de ce la cel mai important turneu Amatur și iubesc nespus Amatur ul de ce an au dat bir cu fugiții după ce s-au înscris la TF și s-au dus sa joace etapa în FRTM??????
              Am crezut ca ești un pic mai "școlit" avand în vedere ca Brăila de ani buni are cea mai buna promovabilitate la BAC din țară dar ce afirmi mai sus lasă impresia "de altceva"

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de buzatu vasile Vezi post


                PS:Ulterior am aflat cu stupoare ca esti mai slab in mai multe domenii!

                Și cam în ce domenii considerai tu ca trebuia sa fiu mai "tare" în afară de tenis???? !!!!
                Nu de alta dar când ma voi întâlni cu tine sa nu ma fac de râs​​​​​​
                Faci atacuri la persoana care nu au legătură cu acest sport, iar dacă spui cu vehementa ca divizionarii merita sa joace în Amatur de ce la cel mai important turneu Amatur și iubesc nespus Amatur ul de ce an au dat bir cu fugiții după ce s-au înscris la TF și s-au dus sa joace etapa în FRTM??????
                Am crezut ca ești un pic mai "școlit" avand în vedere ca Brăila de ani buni are cea mai buna promovabilitate la BAC din țară dar ce afirmi mai sus lasă impresia "de altceva"
                De exemplu la capitolul moralitate și empatie fata de colegii din Amatur(legitimați sau nu).
                Te-ai g?ndit ca poate și aceștia (divizionarii)iubesc Amatur la fel de mult ca tine?
                Te-ai gandit ca au făcut eforturi mari sa formeze un club,o echipa și sa joace în divizia B?
                Te asigur ca multi au făcut asta,ca să poată atrage mai mulți jucători noi,prin promovarea la nivel județean a acestui sport.
                Dacă ai echipa în Divizia B,apari mai ușor în presă, pe Facebook,etc și astfel atragi mai ușor copii și începători în clubul tău.
                Crezi ca poate fi și asta?
                Nu fac atacuri la persoană,nu cred ca m-am certat pana acum cu cineva,am prieteni buni care au aceeași părere ca și tine,doar ca nu vad doar EXCLUDEREA acestora ca si eventuala rezolvare a problemei.

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de Ion Marius Vezi post

                  De exemplu la capitolul moralitate și empatie fata de colegii din Amatur(legitimați sau nu).
                  Te-ai g?ndit ca poate și aceștia (divizionarii)iubesc Amatur la fel de mult ca tine?
                  Te-ai gandit ca au făcut eforturi mari sa formeze un club,o echipa și sa joace în divizia B?
                  Te asigur ca multi au făcut asta,ca să poată atrage mai mulți jucători noi,prin promovarea la nivel județean a acestui sport.
                  Dacă ai echipa în Divizia B,apari mai ușor în presă, pe Facebook,etc și astfel atragi mai ușor copii și începători în clubul tău.
                  Crezi ca poate fi și asta?
                  Nu fac atacuri la persoană,nu cred ca m-am certat pana acum cu cineva,am prieteni buni care au aceeași părere ca și tine,doar ca nu vad doar EXCLUDEREA acestora ca si eventuala rezolvare a problemei.
                  încă o data repet!
                  Eu de la început am zis ca divizionarii fac parte din alta categorie(superioara ca și calitate a jocului) și at și acum nu am cerut excluderea lor definitiva din Amatur ci sa joace acolo unde le este locul

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de rasvan Vezi post
                    Părerea mea este că toți amatorii (iar prin amatori înțeleg iubitorii, pasionatii, practicanții etc) tenisului de masă ar trebui să aibă drept de participare la concursurile Amatur. Dar părerea mea nu o consider așa de importantă.
                    Totuși....Hotăr?rile Comitetului Director trebuie să ducă, printre altele, la progresul/âmbunătățirea circuitului Amatur.
                    Prin eliminarea legitimaților, nu-mi dau seama unde este progresul... că tocmai au fost scoși din circuit unii dintre cei mai buni participanți. Sau mai exact ce s-a urmărit prin această hotăr?re? S-a rezolvat ceva cu această hotăr?re?
                    Dacă este cineva care să mă lumineze, vă rog !
                    Prin aceasta hotarare mediocritatea a invins, asta s-a realizat....
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #35
                      Sau Normalitatea?

                      Comentariu


                      • #36
                        Din punctul meu de vedere mediocritatea, din punctul tau normalitatea. Fiecaruia dupa posibilitati , dupa cum se zice...
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de vali Vezi post
                          Din punctul meu de vedere mediocritatea, din punctul tau normalitatea. Fiecaruia dupa posibilitati , dupa cum se zice...
                          Nu mai e mult si vreți sa participați și la "Cupa Liceelor"
                          De ce nu propuneți voi Frtm-ului sa jucați "All în One" SL+A+B? Asa ca să fie campionatul mai atractiv și sa nu mai fie "Medriocritate"
                          A organizat FRTM-ul vreo cupa unde sa participe Amatorii????? Pai nu! că noi suntem Mediocrii..... Suntem aia care avem paleta în portbagajul mașinii și ne oprim sa jucam la prima masa de tenis pe care o gasim libera.

                          Comentariu


                          • #38
                            Salutare tuturor,
                            Am urmarit cu interes acesta dezbatere de idei si opinii.
                            Doua idei generale se profileaza si anume:
                            1 Jucatorii l.egitimati/profesionisti sa nu aiba acces la circuit.
                            2 Jucatorii legitimati/profesionisti aduc progres si frumusete prin meciurile ce le joaca cu amatorii sau intre dansii.
                            Personal nu ma impresioneaza punctul doi, prefer sa ma inspir din alte surse, fara suparare. Nu incerc sa jignesc pe nimeni.
                            Rezolvarea o vad cam asa:
                            1 Jucatorii legitimati/profesionisti sa poata participa in continuare la turneele din circuit.
                            In fond cui i-ar displacea un meci in compania unui jucator de top, ok?
                            2 Jucatorii legitimati/profesionisti sa nu puncteze sau sa primeasca premii in circuit (poate doar diplome de participare)
                            Astfel se vor selecta cu adevarat cei care participa din placere de cei in cautarea gloriei apuse.
                            Astfel vor fi meciuri demonstrative, cine e bun arata si invata pe ceilalti din pasiune.
                            Adica pot participa in afara clasamentului. Iar daca implementam asta, putem crea turnee invitationale, aducem superstaruri langa amatori.
                            Multumesc

                            Comentariu


                            • #39
                              "De ce nu propuneți voi Frtm-ului sa jucați "All în One" SL+A+B? Asa ca să fie campionatul mai atractiv și sa nu mai fie "Medriocritate"" citat d nul Buzatu.
                              Domnule Buzatu sunteti incredibil, ori nu puteti intelege, ori nu vreti. Jucatorii de care vb si pe care ii detestati nu participa la gramada cu cei de la hobby, avansati, open, precum si la FRTM jucatorii si in Amatur sunt inpartiti pe criterii valorice.
                              Poate ar fi o idee sa se mareasca mp la 35 ptr elite.
                              Eu va dau caz de copil de 11-12 ani care a participat cu echipa si a jucat in div A, solutie de avarie, valoarea lui este de hobby, maxim avansati. Gata, 5 ani ii interzicem sa poata juca in Amatur? Sau alte cazuri, jucatori participanti in div A care au jucat si au pierdut de n ori in Amatur.
                              Divizia B e practic mai mult de jumatate formata din amaturisti.
                              Absolut toate competitiile din lume cauta sa ii atraga pe cei buni, Amatur ii elimina, punand dif criterii cum ar fi :
                              ai voie in Amatur daca nu vrei sa-ti masori de 2 ori pe an nivelul si prin divizia A si daca nu esti bun. Daca te antrenezi serios si intens, daca vrei sa progresezi, daca o sa devii bun, esti eliminat.

                              Cred ca ar fi bine sa se discute, sa se gaseasca o solutie, fiindca nu e nici ok nici fair play ca asemenea decizii sa fie luate de cativa oameni din CD in numele tuturor amaturistiilor si sa se anunte asa sec.( parerea aproape unanima a amaturistilor cu care am discutat acest subiect este ca e o decizie cu siguranta luata in graba in urma presiunii unor jucatori frustrati-vanatori de trofee).

                              Comentariu


                              • #40
                                Frustrații și v?nătorii de trofee sunt Profesioniștii care au ajuns sa fie Campioni județeni la AMATORI! Vin în Amatur de 2-3 ori pe an, ies în primii 3 și la Sf anului ?ți flutura tricoul de Campion! Când e "ceva de ros mai mult" se retrag de la TF și joaca la echipa mama.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Pai inainte erati bucuros si fericit ca nu au venit toti la TF, acum sunteti ofticat tot din acelasi motiv, zau ca nu va pot intelege, ma si opresc aici sa va mai raspund. Nu pot nici sa inteleg cum din cauza unor persoane ca d-voastra s-a luat o astfel de decizie care ii afecteaza pe f multi pasionati si iubitori ai tenisului de masa si Amatur.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    In Ungaria sau Serbia se organizeaza competitii in care participa la gramada jucatori amatori sau "superstaruri" din SuperLiga . E o placere sa joci cu jucatori de valoare, sunt sportivi si ai ce invata de la ei, discuta fara probleme , iti dau cate un sfat daca le ceri. La noi se ucide din fasa o initiativa de genul din cauza unor frustrati care au imbatranit rau, dupa cum se zice, si care nu vor sa fie "umiliti" ... se pare ca atata creier au in cap si cei ce au hotarat asta . Sunt pe forumul asta din 2006 si am vazut multe, credeam ca evoluam, dar nu , nu se poate ...
                                    Blade DHS PG 2
                                    FH: DHS Hurricane 3
                                    BH: Stiga Airoc Astro M

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de vali Vezi post
                                      ... se pare ca atata creier au in cap si cei ce au hotarat asta . .....
                                      Eu zic sa gandesti inainte sa jignesti. Tu nu ai de unde sa stii cat creier au altii in cap , probabil nu stii nici despre tine. Esti sigur ca in Ungaria sunt mai bine organizati?
                                      Hobby: Motoare si ski !
                                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Bună ziua!!!
                                        Am uitat să ne mai bucurăm de acest frumos sport numit tenis de masă......
                                        Primorac carbon tamca 5000 / Sardius tamca 5000
                                        fh tenergy 05
                                        bh rakza 7 soft

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          ​Salut, doresc si eu sa imi exprim parerea. - Lasati liber tuturor jucatorilor sa joace, div A cat si SL.

                                          Aceasta modificare de regulament arata ca ne asemanam cu conducatorii(Romaniei), cei care in miez de noapte dadeau legi ... , observ asemanarea si aici cu aceasta decizie (pe furis\venita de nicaieri) pusa cap de afis ca Regulament. (de unde pana unde? cine a luat decizia? Amaturul e doar al celor din conducere? Democratie/Dictatura?)
                                          E atat de simpla situatia si noi o complicam ca si cum un copil de 5 ani incearca sa "duca de nas" pe unul de 25

                                          Inteleg ca se doreste o egalitate a drepturilor in jocul de tenis de masă dar haideti sa reflectam asupra urmatoarelor aspecte:
                                          -1) (spre ex daca Simon Csaba va renunta la "legitimatie", nu cred ca nu va mai sti tenis sau ca va juca mai slab ) asa ca rezumat a acestei decizii ce se rezolva? ce se urmareste? Nu cred ca va indepliniti pe deplin scopurile si anume sa fie o egalitate intre jucatori.

                                          -2) Observ ca doar despre locurile fruntase se vorbeste si mai ales la categoria Elite, dar hai sa ne uitam si la celelalte categorii si anume:
                                          2a) - Ce egalitate este intre un jucator de la Hobby sa intre in amatur si sa joace cu cei fruntasi de pe listele de Hobby, care au acumulat multe puncte si meciuri? La fel ce egalitate de sanse exista pentru unul de categoria Hobby care promoveaza la Open? stiind ca la Open sunt jucatori care fac calcule sa nu urce mai sus si stau de ani grei acolo
                                          2b) - nu exista egalitate in nici o categorie, de ce se doreste doar la Elite? (ca acolo intalnesti legitimati?) Si dau un exemplu concret pe care il stie tot Amaturul:
                                          ex. Ciobanu Gabriel, daca era sa joace la maximul din valoarea lui de mult era la Elite, dar facand calcule a ramas la Open gratie sistemului de punctaj, de ce ar dori unul ca dl. Ciobanu (nu afirm ca doreste dansul, dau doar un exemplu) sa existe o egalitate de sanse la categoria Elite atat timp cat dansul nu le da sanse celor promovati la Open de la Avansati. (Nu doresc sa fac acuzatii sau sa ma rivalizez cu nimeni, am dat asa ca exemplu, si este un exemplu real)

                                          2c) - la fel daca ne uitam in ultimii ani pe fruntea listelor si de la Hobby si de la Avansati si de la Open nu ne dam seama ca sunt tot acei jucatori capi de lista?(corectitudine? egalitate de sanse?) Si tot unii din ei striga egalitate, corectitudine domne' (ca nu e corect). Dar e corect ca ei sa invinga jucatori care abia au urcat in categoria la care ei tot fac calcule?

                                          3) - nici macar vot nu ar trebui sa existe pt asa ceva, pur si simplu trebuie lasata categoria Elite deschisa tuturor jucatorilor atat div. A cat si SL.


                                          -Eu vad aceasta situatie ca pe urmatorul scenariu (explicat mai babeste):
                                          spre exemplu dl. Buzatu Vasile nu poate sa il invinga niciodata pe Simon Csaba (nici cu legitimatie, nici fara), dar sa ne uitam si la urmatorul exemplu: la fel un alt jucator spre ex Mican Nicolae(subsemnatul) nu va putea sa il invinga niciodata pe Buzatu Vasile (cu sau fara legitimatie), unde este corectitudinea? Ca eu sa fac o campanie anti iarba/anti spin? sau stiu eu ce parghii sa folosesc sa il impiedic pe dl. Buzatu sa mai activeze in amatur? In nici o categorie nu poti crea o egalitate perfecta, ar insemna ceva nebunesc/copilaresc. Asa ca parerea mea este ca daca se pastreaza acest regulament de la 01.01.2021 nu are logica, e pueril. (sa nu participe cutare ca are ligitimatie, dar daca renunta? nu mai e asa de bun fara legitimatie?)

                                          Dacă cineva este mai slab/tare(?n jocul de tenis de masă) este datorită muncii/antrenamentului pe care la depus să fie în starea actuală, cred că de fiecare din noi depinde să evoluăm în tenisul de masă și nu să arătam spre altul că e super bun și noi nu prea, așa că cel bun sa meargă altundeva(sau să nu fie primit in Amatur).

                                          Cum a fost pana acum cred ca e cea mai buna forma a regulamentului Amatur. E vorba de PROGRES cum se specifica si in alte posturi.

                                          PS: (toate numele aparute in acest post am dorit sa le dau din pur exemplu, nu am dorit sa acuz sau sa deranjez pe cineva. Va salut pe toti cu multa sanatate!)

                                          O zi buna!​

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de Miky Vezi post
                                            ​Salut, doresc si eu sa imi exprim parerea. - Lasati liber tuturor jucatorilor sa joace, div A cat si SL.

                                            Aceasta modificare de regulament arata ca ne asemanam cu conducatorii(Romaniei), cei care in miez de noapte dadeau legi ... , observ asemanarea si aici cu aceasta decizie (pe furis\venita de nicaieri) pusa cap de afis ca Regulament. (de unde pana unde? cine a luat decizia? Amaturul e doar al celor din conducere? Democratie/Dictatura?)
                                            E atat de simpla situatia si noi o complicam ca si cum un copil de 5 ani incearca sa "duca de nas" pe unul de 25

                                            Inteleg ca se doreste o egalitate a drepturilor in jocul de tenis de masă dar haideti sa reflectam asupra urmatoarelor aspecte:
                                            -1) (spre ex daca Simon Csaba va renunta la "legitimatie", nu cred ca nu va mai sti tenis sau ca va juca mai slab ) asa ca rezumat a acestei decizii ce se rezolva? ce se urmareste? Nu cred ca va indepliniti pe deplin scopurile si anume sa fie o egalitate intre jucatori.

                                            -2) Observ ca doar despre locurile fruntase se vorbeste si mai ales la categoria Elite, dar hai sa ne uitam si la celelalte categorii si anume:
                                            2a) - Ce egalitate este intre un jucator de la Hobby sa intre in amatur si sa joace cu cei fruntasi de pe listele de Hobby, care au acumulat multe puncte si meciuri? La fel ce egalitate de sanse exista pentru unul de categoria Hobby care promoveaza la Open? stiind ca la Open sunt jucatori care fac calcule sa nu urce mai sus si stau de ani grei acolo
                                            2b) - nu exista egalitate in nici o categorie, de ce se doreste doar la Elite? (ca acolo intalnesti legitimati?) Si dau un exemplu concret pe care il stie tot Amaturul:
                                            ex. Ciobanu Gabriel, daca era sa joace la maximul din valoarea lui de mult era la Elite, dar facand calcule a ramas la Open gratie sistemului de punctaj, de ce ar dori unul ca dl. Ciobanu (nu afirm ca doreste dansul, dau doar un exemplu) sa existe o egalitate de sanse la categoria Elite atat timp cat dansul nu le da sanse celor promovati la Open de la Avansati. (Nu doresc sa fac acuzatii sau sa ma rivalizez cu nimeni, am dat asa ca exemplu, si este un exemplu real)

                                            2c) - la fel daca ne uitam in ultimii ani pe fruntea listelor si de la Hobby si de la Avansati si de la Open nu ne dam seama ca sunt tot acei jucatori capi de lista?(corectitudine? egalitate de sanse?) Si tot unii din ei striga egalitate, corectitudine domne' (ca nu e corect). Dar e corect ca ei sa invinga jucatori care abia au urcat in categoria la care ei tot fac calcule?

                                            3) - nici macar vot nu ar trebui sa existe pt asa ceva, pur si simplu trebuie lasata categoria Elite deschisa tuturor jucatorilor atat div. A cat si SL.


                                            -Eu vad aceasta situatie ca pe urmatorul scenariu (explicat mai babeste):
                                            spre exemplu dl. Buzatu Vasile nu poate sa il invinga niciodata pe Simon Csaba (nici cu legitimatie, nici fara), dar sa ne uitam si la urmatorul exemplu: la fel un alt jucator spre ex Mican Nicolae(subsemnatul) nu va putea sa il invinga niciodata pe Buzatu Vasile (cu sau fara legitimatie), unde este corectitudinea? Ca eu sa fac o campanie anti iarba/anti spin? sau stiu eu ce parghii sa folosesc sa il impiedic pe dl. Buzatu sa mai activeze in amatur? In nici o categorie nu poti crea o egalitate perfecta, ar insemna ceva nebunesc/copilaresc. Asa ca parerea mea este ca daca se pastreaza acest regulament de la 01.01.2021 nu are logica, e pueril. (sa nu participe cutare ca are ligitimatie, dar daca renunta? nu mai e asa de bun fara legitimatie?)

                                            Dacă cineva este mai slab/tare(?n jocul de tenis de masă) este datorită muncii/antrenamentului pe care la depus să fie în starea actuală, cred că de fiecare din noi depinde să evoluăm în tenisul de masă și nu să arătam spre altul că e super bun și noi nu prea, așa că cel bun sa meargă altundeva(sau să nu fie primit in Amatur).

                                            Cum a fost pana acum cred ca e cea mai buna forma a regulamentului Amatur. E vorba de PROGRES cum se specifica si in alte posturi.

                                            PS: (toate numele aparute in acest post am dorit sa le dau din pur exemplu, nu am dorit sa acuz sau sa deranjez pe cineva. Va salut pe toti cu multa sanatate!)

                                            O zi buna!​
                                            Hai Miky nu fi modest ,tu poți sa îl învingi pe domnul Buzatu ,ai acasă Botozan Florin on fire ,eu nu pot încă sa îl înving, pot bate 10 Moldovani (Csabi) dar mai greu când vine Adi Toma alias Luka Mladenovic,Botozan Florin și apoi dacă ii bat pe cei 2 pot spera la mai mult(domnu Buzatu),?n fine opiniile trebuie respectate și sper ca se va ajunge la un consens sa fie mulțumită toată lumea.
                                            lemn Primorac carbon
                                            fete Andro Rasanter R42 ultramax

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              D-nule Mican, dacă nu ma înșel ai fost în grupa cu mine la TF și din ce am văzut ca joci cred ca ai ABC-ul în tenis! Ca am putut sa câștig e altceva dar tine cont ca noi Amaturistii (cam 90%) am sărit abecedarul și am trecut direct la" ?nmultirea de fracții" pe care o facem pe degete! Ei.. "profi"o fac din calculator sau din cap ajutați din capul locului de multe meditatii ! Din aceasta cauza marea majoritate din noi repeta și repeta și repeta anul școlar și câțiva reușesc la liceu! Când ai ajuns la liceu parca profilul care l-ai ales nu prea corespunde cerințelor tale asa ca vi din nou la gimnaziu și cu pregătirea care ai acumulat-o dai concurs cu cei de a 8 a pt un loc la un liceu mai bun care corespunde cerințelor tale. Pana aici e foarte OK...... Pt tine! dar pentru colegul dintr-a 8 a căruia i-ai luat locul la liceul bun cum e????? O sa spui ca o competiție dura îl stimulează și îl face ca la anul sa fie mai bun și at va proceda și el ca tine!

                                              Vrei să-ți spun ce se va întâmpla în viitorul nu prea îndepărtat(depinde mult cât tine pandemia) ?
                                              Dacă divizionarii participa ca acum la cât Elite, 80% din elitisti o sa treacă la Open nu neapărat pt a câștiga ci pt a putea sa joace și ei mai multe meciuri după un drum de 3-400km, bani și o zi de lângă familie pierdută.
                                              Trec mai jos nu numai pt atat:
                                              -Pt a putea prinde și un loc la un A+ unde la Elite nu mai poate și pt a prinde un loc și la Turneul Campionilor care arata dăruită, puterea și priceperea de a ajunge acolo. Va dau un exemplu:
                                              Cum credeți ca s-a simțit d-nu dr TOMA Iulian de la elite care este un om de o probitate fără de tăgadă în rândul Amaturistilor cu 2 sapt înainte de Turneul Final când stătea la mana "divizionarilor" sa vadă dacă prinde sau nu loc la TF. A str?ns din fund pana în ultima zi sa vadă dacă rămâne de garda în spital sau cere ajutorul unui coleg să-l înlocuiască și asta ca a fost un dute vino la divizionarii care nici măcar nu au avut bunăvoința de a se retrage în timp util când s-a anunțat ca se joaca etapa în divizie! Doar insistentele lui Gelu a făcut ca cei întrați pe ultima suta de metrii sa mai poate aranja pe fuga o cazare și o zi libera!
                                              La fel a fost și cazul lui Curuț care când a văzut lista a crezut ca nu mai are nici o șansă și în mod sigur s-a sc?rbit la" cei" care s-au înscris și i-au luat locul ca în final sa se retraca și "ei" și el. Unii au plecat la alta "joacă" el a stat acasă.
                                              Acum noi Amaturistii de la Elite ar trebui sa coboram la Open sa prindem un A+ și un TF și să-i lăsăm pe "Profii" cu 2-3 turnee pe an jucate sa facă ei spectacol.
                                              Singura soluție ca divizionarii sa participe în Amatur este ca ei sa joace la alta categorie!
                                              Chiar dacă nu e benefic și avantajos pt Amatur ei trebuiesc băgați la alta categorie sa lupte acolo pt podium, locuri la A+ și TF sau dacă nu se poate realiza excluderea lor din campionat și participarea lor la competiții amicale săptăm?nale, lunare sau trimestriale făcute de organizatorii din Amatur și nu numai!

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de neluturap Vezi post
                                                Pai inainte erati bucuros si fericit ca nu au venit toti la TF, acum sunteti ofticat tot din acelasi motiv, zau ca nu va pot intelege, ma si opresc aici sa va mai raspund. Nu pot nici sa inteleg cum din cauza unor persoane ca d-voastra s-a luat o astfel de decizie care ii afecteaza pe f multi pasionati si iubitori ai tenisului de masa si Amatur.
                                                Nu ai înțeles nimic. Ar trebui să-ți scriu în rusa sau franceza ca sunt de moda veche și engleza nu prea o stăpânesc!
                                                Am spus ca sunt ofticat ca s-au înscris și sau retras când au auzit ca se joaca etapa. Mulți jucători de la Elite sau retras de pe lista de așteptare sau nu s-au mai înscris din cauza "LOR"
                                                Vous comprenez?

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de buzatu vasile Vezi post
                                                  D-nule Mican, dacă nu ma înșel ai fost în grupa cu mine la TF și din ce am văzut ca joci cred ca ai ABC-ul în tenis! Ca am putut sa câștig e altceva dar tine cont ca noi Amaturistii (cam 90%) am sărit abecedarul și am trecut direct la" ?nmultirea de fracții" pe care o facem pe degete! Ei.. "profi"o fac din calculator sau din cap ajutați din capul locului de multe meditatii ! Din aceasta cauza marea majoritate din noi repeta și repeta și repeta anul școlar și câțiva reușesc la liceu! Când ai ajuns la liceu parca profilul care l-ai ales nu prea corespunde cerințelor tale asa ca vi din nou la gimnaziu și cu pregătirea care ai acumulat-o dai concurs cu cei de a 8 a pt un loc la un liceu mai bun care corespunde cerințelor tale. Pana aici e foarte OK...... Pt tine! dar pentru colegul dintr-a 8 a căruia i-ai luat locul la liceul bun cum e????? O sa spui ca o competiție dura îl stimulează și îl face ca la anul sa fie mai bun și at va proceda și el ca tine!

                                                  Vrei să-ți spun ce se va întâmpla în viitorul nu prea îndepărtat(depinde mult cât tine pandemia) ?
                                                  Dacă divizionarii participa ca acum la cât Elite, 80% din elitisti o sa treacă la Open nu neapărat pt a câștiga ci pt a putea sa joace și ei mai multe meciuri după un drum de 3-400km, bani și o zi de lângă familie pierdută.
                                                  Trec mai jos nu numai pt atat:
                                                  -Pt a putea prinde și un loc la un A+ unde la Elite nu mai poate și pt a prinde un loc și la Turneul Campionilor care arata dăruită, puterea și priceperea de a ajunge acolo. Va dau un exemplu:
                                                  Cum credeți ca s-a simțit d-nu dr TOMA Iulian de la elite care este un om de o probitate fără de tăgadă în rândul Amaturistilor cu 2 sapt înainte de Turneul Final când stătea la mana "divizionarilor" sa vadă dacă prinde sau nu loc la TF. A str?ns din fund pana în ultima zi sa vadă dacă rămâne de garda în spital sau cere ajutorul unui coleg să-l înlocuiască și asta ca a fost un dute vino la divizionarii care nici măcar nu au avut bunăvoința de a se retrage în timp util când s-a anunțat ca se joaca etapa în divizie! Doar insistentele lui Gelu a făcut ca cei întrați pe ultima suta de metrii sa mai poate aranja pe fuga o cazare și o zi libera!
                                                  La fel a fost și cazul lui Curuț care când a văzut lista a crezut ca nu mai are nici o șansă și în mod sigur s-a sc?rbit la" cei" care s-au înscris și i-au luat locul ca în final sa se retraca și "ei" și el. Unii au plecat la alta "joacă" el a stat acasă.
                                                  Acum noi Amaturistii de la Elite ar trebui sa coboram la Open sa prindem un A+ și un TF și să-i lăsăm pe "Profii" cu 2-3 turnee pe an jucate sa facă ei spectacol.
                                                  Singura soluție ca divizionarii sa participe în Amatur este ca ei sa joace la alta categorie!
                                                  Chiar dacă nu e benefic și avantajos pt Amatur ei trebuiesc băgați la alta categorie sa lupte acolo pt podium, locuri la A+ și TF sau dacă nu se poate realiza excluderea lor din campionat și participarea lor la competiții amicale săptăm?nale, lunare sau trimestriale făcute de organizatorii din Amatur și nu numai!
                                                  Domnul Buzatu dacă va încălzește cu ceva, respectul meu e mult mai mare când ma bate cineva care nu a făcut tenis de mic ,eu am practicat acum 30 de ani și am fost legitimat în returul diviziei B în anul trecut o scurtuta perioada am crezut ca ajut în principal cu prezenta mea aco ca o paranteza( sa ma poată incarca deian ,barbulescu ,postoaca,murat eris etc,am scos și eu3 meciuri nu mam dus degeaba)și dau un exemplu rietenul meu Put Gabriel ma bătut în 2019 la Bistrița la echipe, mi-a povestit ca sa apucat de tenis la 43 de ani ,etc ,etc ,toată viata o sa îmi ridic basca under armour care o mai am în fata lui care mi-a arătat ca se poate pana la un anumit loc ,un om ,un prieten care sunt bucuros ca m-am integrat în acest circuit,iarăși domnul doctor Toma care la Cheile Gradistei ma făcea permanent sa zâmbesc cu toate ca eram un car de nervi și oboseala .Pt oamenii astia vin eu în amatur,?n rest sa dea domnul sa jucam tenis fiecare pe unde poate și își găsește locul.
                                                  lemn Primorac carbon
                                                  fete Andro Rasanter R42 ultramax

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de patraulea1980 Vezi post

                                                    Domnul Buzatu dacă va încălzește cu ceva, respectul meu e mult mai mare când ma bate cineva care nu a făcut tenis de mic ,eu am practicat acum 30 de ani și am fost legitimat în returul diviziei B în anul trecut o scurtuta perioada am crezut ca ajut în principal cu prezenta mea aco ca o paranteza( sa ma poată incarca deian ,barbulescu ,postoaca,murat eris etc,am scos și eu3 meciuri nu mam dus degeaba)și dau un exemplu rietenul meu Put Gabriel ma bătut în 2019 la Bistrița la echipe, mi-a povestit ca sa apucat de tenis la 43 de ani ,etc ,etc ,toată viata o sa îmi ridic basca under armour care o mai am în fata lui care mi-a arătat ca se poate pana la un anumit loc ,un om ,un prieten care sunt bucuros ca m-am integrat în acest circuit,iarăși domnul doctor Toma care la Cheile Gradistei ma făcea permanent sa zâmbesc cu toate ca eram un car de nervi și oboseala .Pt oamenii astia vin eu în amatur,?n rest sa dea domnul sa jucam tenis fiecare pe unde poate și își găsește locul.
                                                    Sentimental ți-am spus: Divizionarii merita sa joace în Amatur pt ca mulți au provenit de aici, dar la o categorie separata.

                                                    Sportiv însă :nu inteleg de ce țin moțiș sa se amestece cu noi!
                                                    Un jucător de valoare cu caracter și spirit de fair-play întotdeauna așteaptă sa fie invitat să joace într-o competiție de nivel inferior pregătirii lui nu sa se AUTOIMPUNĂ!

                                                    Cam asa m-au ?nvățat părinții și dascălii mei acum mulți ani în urma.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X