Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de marian79 Vezi post
    Domnul meu... Nu este despre mine.. Ce joc, puncte, la ce categorie joc eu.... Remarca mea este fix despre regula.... Se stabilește de la început.... Nu va înțeleg ce este asa personal..... Este strict vorba despre stabilirea unor reguli pe care le respecta toată lumea de la bun început.... Regulile schimbate asa.... Avantajează pe cineva și dezavantajează pe cineva.... Va repet sunt total de acord cu punctarea cu 0. Dar fixează lucrul acesta de la un început.... Încă odată nu e personal... Nu îmi influențează categoria.... Este strict o părere personala despre cum ar trebui stabilite regulile.... De la un început. Mulțumesc.

    Trimis de pe al meu M2007J3SG folosind Tapatalk
    Uite la circuitul de tenis de camp conducerea decidea oricand, după bunul plac, cine sa treacă la categoria superioară, chiar dacă nu se intruneau condițiile din regulament. Nimeni nu comenta. Ce spuneți de asta dnu Marian?

    Comentariu


    • Dupa mine, este o regula care nu afecteaza jucatorii corecti. De aceea nici nu are importanta timpul din care incepe aplicarea ei.
      Considerati ca va afecteaza jocul? Daca de maine se impune sa jucati doar in pantaloni scurti va afecteaza jocul? Ar fi tot un exemplu de regula care apare pe parcurs...

      Eu consider ca pentru asta e Amatur, pentru placerea de a juca.

      Comentariu


      • Postat în original de Vije Vezi post

        Uite la circuitul de tenis de camp conducerea decidea oricand, după bunul plac, cine sa treacă la categoria superioară, chiar dacă nu se intruneau condițiile din regulament. Nimeni nu comenta. Ce spuneți de asta dnu Marian?
        Circuit profesionist????

        Trimis de pe al meu M2007J3SG folosind Tapatalk

        Comentariu


        • Personal nu ma avantajează și nici nu ma dezavantajează aceasta regula.E strict o părere personala despre acest amatur îmbunătățit ca și reguli... Repet SUNT TOTAL DE ACORD.... de la un început.

          Trimis de pe al meu M2007J3SG folosind Tapatalk

          Comentariu


          • Amatur nu este propriu-zis un campionat. Nu este obligatorie participarea, poti sa intri direct si in ultimul meci.

            Nu inteleg de ce va cramponati cu “regulile nu se schimba in timpul jocului” cata vreme nu este vorba de o regula care afecteaza jucatorii corecti, ci doar pe cei care vor sa fenteze regulamentul.
            Regula nu afecteaza punctele castigate pana acum de toti si se aplica tuturor jucatorilor. Iar 0v=0p clar nu afecteaza competitivitatea, ba din contra, ajuta.

            Comentariu


            • Postat în original de MihaiLupu Vezi post
              Amatur nu este propriu-zis un campionat. Nu este obligatorie participarea, poti sa intri direct si in ultimul meci.

              Nu inteleg de ce va cramponati cu “regulile nu se schimba in timpul jocului” cata vreme nu este vorba de o regula care afecteaza jucatorii corecti, ci doar pe cei care vor sa fenteze regulamentul.
              Regula nu afecteaza punctele castigate pana acum de toti si se aplica tuturor jucatorilor. Iar 0v=0p clar nu afecteaza competitivitatea, ba din contra, ajuta.
              Scuza mi neștiința... Cum sa intri direct în ultimul meci???? Și ca să înțelegi cum afectează uite: EU și TU amândoi suntem din același oraș. Avem mp d. 40 și Eu am 500 pct Tu ai 510 puncte.... Amândoi suntem candidați pentru titlul ce campion de categorie... În luna iulie Eu particip la un turneu unde am 0 victorii și iau 29 de puncte. Tu la același turneu ai o victorie și iei 33 de puncte.... În luna august participam la alt turneu Tu faci 0 victorii cu 0 puncte... Eu fac 1 victorie cu 33....daca faci un calcul simplu realizezi ca ești afectat direct de schimbarea regulilor.....Nu este cazul meu vreau doar sa înțelegi este o regula foarte bună...... Dar este bine sa fie aplicata în concordanta. Doar despre asta este vorba. Fa socoteala și ai sa vezi ca sunt cazuri de genul în circuit.

              Trimis de pe al meu M2007J3SG folosind Tapatalk

              Comentariu


              • Postat în original de marian79 Vezi post
                Circuit profesionist????

                Trimis de pe al meu M2007J3SG folosind Tapatalk
                Nu. Ceva f f similar amatour...BCR tenis partener

                Comentariu


                • La clasamentul general se pierd puncte , de ex daca ai 4 B cu cate 5 puncte fiecare le ai pe toate punctate la clasament si ai 15 puncte (dupa ce se scad cele 25%) , desi in MP se iau in calcul 3 . Daca iei 0 atunci pierzi de la clasament 1 turneu B punctat anterior pentru ca ti-l impinge afara de pe grila si ramai cu 11.25 puncte si aceeasi medie .
                  Timo Boll Spirit
                  Forehand : Tenergy 05
                  Backhand : Tenergy 05

                  Comentariu


                  • Postat în original de Vije Vezi post

                    Nu. Ceva f f similar amatour...BCR tenis partener
                    Nu știu despre ce este vorba în acel circuit.... Dar îți lasă impresia de blat..... Nu comentez... Sper ca în amatur sa nu se întâmple asa.

                    Trimis de pe al meu M2007J3SG folosind Tapatalk

                    Comentariu


                    • Postat în original de marian79 Vezi post
                      Scuza mi neștiința... Cum sa intri direct în ultimul meci????
                      Adica pot sa ma inscriu si maine la un turneu, presupunand ca am aflat abia azi de Amatur. Intr-un campionat nu poti face asta. Si esti obligat sa participi la fiecare meci.

                      Postat în original de marian79 Vezi post
                      Și ca să înțelegi cum afectează uite: EU și TU amândoi suntem din același oraș. Avem mp d. 40 și Eu am 500 pct Tu ai 510 puncte.... Amândoi suntem candidați pentru titlul ce campion de categorie... În luna iulie Eu particip la un turneu unde am 0 victorii și iau 29 de puncte. Tu la același turneu ai o victorie și iei 33 de puncte.... În luna august participam la alt turneu Tu faci 0 victorii cu 0 puncte... Eu fac 1 victorie cu 33....daca faci un calcul simplu realizezi ca ești afectat direct de schimbarea regulilor.....Nu este cazul meu vreau doar sa înțelegi este o regula foarte bună...... Dar este bine sa fie aplicata în concordanta. Doar despre asta este vorba. Fa socoteala și ai sa vezi ca sunt cazuri de genul în circuit.
                      Pai daca revenim la matematica, asta nu e competitivitate sportiva.
                      Hai sa nu comparam mere cu pere, socotim rezultatele pe regula actuala. Dar pe regula anterioara... poate ar fi fost un al treilea candidat care ar fi participat cu 0v la ambele turnee (pentru ca poate nu reuseati sa ajungeti sau aveati vreo accidentare amandoi) si ar fi iesit in fata voastra. Era OK?

                      Comentariu


                      • Postat în original de marian79 Vezi post
                        Nu știu despre ce este vorba în acel circuit.... Dar îți lasă impresia de blat..... Nu comentez... Sper ca în amatur sa nu se întâmple asa.

                        Trimis de pe al meu M2007J3SG folosind Tapatalk
                        era cu sponsori, premii..

                        Eu sper sa se întâmple. Indiferent ce reguli faci jucătorii le vor fenta. Asta cu 0v ajuta f puțin. Cei prinși acum in cat. superioara se vor "salva" cu 1v în B uri open/elite.

                        Din ce știu eu, jucătorii își calculează și decid de exemplu în turneul asta sa pierd în finala, sau semifinala, sau în 9-16 etc....dacă se introduce calculul paralel pe care l-am propus, jucătorii vor face și acest calcul...nu se va întâmpla sa mai ia 44 de cupe, dar tot la nivelul ala vor rămâne. Aceasta dorința absurda de a câștiga nu poate fi stopata decât prin forta bruta.

                        Comentariu


                        • Cele mai multe discutii apar datorita / din cauza celor 2 Turnee - pe Echipe si cel al Campionilor. Din pctul meu de vedere cel mai corect si relevant ptr un Campion Judetean ar fi sa se ia in calcul doar sau intr-o pondere cat mai mare rezultatul de la Turneul Campionilor vs ceilalti participanti din judetul sau.

                          Respectivul sa primeasca eventual si Tricoul de campion judetean. Ptr ceilalti din categorie sa judeteana care nu participa din diverse motive, chiar si din cauza unor accidentari este suficienta o diploma care sa ateste "rezultatele" de peste an vs ceilalti din judetul de bastina..pe baza MP-ului daca tot vor sa ramana cu ceva pe panoplie. Pana la urma nu tb facute acte de "caritate" - si avem exemple nenumarate in lumea sportului, fie el si de amatori, de sportivi care mai rateaza cate un Turneu final, chiar daca nu din vina lor - c'est la vie!

                          La fel ca in cazul Turneului pe Echipe..corect este sa "beneficieze" de aplauze cei care pot si aleg sa participe din judetul lor, la toate categoriile. Este vorba despre competitie pana la urma si de a face un efort logistic, financiar etc. Chit ca sunt orgolii mai mult sau mai putin justificate. Astfel va creste si dorinta unora de a dovedi si de a juca la capacitate maxima, miza fiind mai mare.

                          Cat timp la Turneu Final vor conta doar rezultatele "anterioare" pentru obtinerea tricoului..mai greu sa se ajunga la un numitor comun. Vom continua sa ne ascundem dupa deget.

                          P.S. Ref la situatia actuala - indiferent cand s-ar fi luat decizia de "upgrade" tot s-ar fi gasit cativa nemultumiti.
                          Blade : Butterfly Omar Assar
                          FH: Xiom Omega V Pro
                          BH: Xiom Omega V Tour

                          Comentariu


                          • Postat în original de MihaiLupu Vezi post

                            Adica pot sa ma inscriu si maine la un turneu, presupunand ca am aflat abia azi de Amatur. Intr-un campionat nu poti face asta. Si esti obligat sa participi la fiecare meci.


                            Pai daca revenim la matematica, asta nu e competitivitate sportiva.
                            Hai sa nu comparam mere cu pere, socotim rezultatele pe regula actuala. Dar pe regula anterioara... poate ar fi fost un al treilea candidat care ar fi participat cu 0v la ambele turnee (pentru ca poate nu reuseati sa ajungeti sau aveati vreo accidentare amandoi) si ar fi iesit in fata voastra. Era OK?
                            Ai dreptate tu..oricum. . Scuza mi te rog neștiința.E în regula asa oricum sunt dezbateri generale nu cred ca tine cineva cont de ele.... Și nu am deschis subiectul sa întru în polemici.... Era doar o observație... Repet nu sunt implicat în vreo situație de genul.... Toate bune!!!


                            Trimis de pe al meu M2007J3SG folosind Tapatalk

                            Comentariu


                            • Postat în original de Remus82 Vezi post
                              rezultatul de la Turneul Campionilor vs ceilalti participanti din judetul sau.
                              deja ma simt ca un Gica contra.. dar nu ma pot abține...cei din judet sunt prietenii mei..inteleg un concurs doar între noi sa se decida campionul, chiar ar fi ideal...dar sa ma uit la ei cum pierd cu necunoscuti și sa ma bucur ca devin eu campion județean ma dezgusta...sau dacă ei câștiga ma lamentez: aoleu prietenul meu ajunge mai departe ca mine...deja ma gândesc la turneul campionilor sa-i las undeva pe câmp, dat fiind ca vom merge vreo 5-6 cu masina mea...sau le cer paleta și le dau cu spirt pe fete..

                              Comentariu


                              • Adică ar fi ok sa se decidă doar intre "prietenii" din județ în timp ce MP ul care se ia în calcul este în funcție de rezultatele pe care le au cu terții.. in timpul anului..


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                Blade : Butterfly Omar Assar
                                FH: Xiom Omega V Pro
                                BH: Xiom Omega V Tour

                                Comentariu


                                • Scuze ai dreptate. E vorba de campion județean AMATUR. Adică jucătorul din județ cu cele mai bune rezultate în amatur. Clar criteriu trebuie sa fie poziția în clasament. Clar pentru mine, vreau sa zic.

                                  Comentariu


                                  • Bună ziua, Amatur,
                                    sunt Barbu Dan, din Cluj Napoca, și aș dori să supun atenției unele îmbunătățiri ( consider eu) ale actualylui regulament Amatur:
                                    1. La fel cum departajarea între cele 4 categorii se face pe bază de valoare a jucătorilor, la fel ar trebui și clasamentele (și generale, și pe categorii) să se facă pe bază de valoare a jucătorilor (rezultate), și în nici un caz pe baza numărului de participări la concursuri, cum este în prezent.
                                    2. La clasamentele pe categorii, să se aibă în vedere doar rezultatele obținute în cadrul categoriei respective.
                                    3. Recenta actualizare a regulamentului, cum că odată ajuns la o categorie, nu mai poți retrograda la cea inferioară, consider că este o aberație. Urmarea este că mâine, la concursul de la Apahida, găsim înscriși 14 avansați pe tabloul de open! Asta în timp ce alți jucători de open nu s-au mai putut înscrie. Soluția ar fi ca înscrierile la o categorie superioară să se facă doar în ultima zi, în limita locurilor disponibile
                                    4. Întradevăr, sunt unii jucători care, din dorința de a prinde echipa la turneul anual Butterfly, se duc la concursuri doar să piardă, să retrogradeze la categoria inferioară. Acești jucători pot fi depistați ușor (dacă se dorește) și penalizați cu cartonașe galbene în prima fază, apoi roșii ( ceea ce ar însemna interzicerea participării la turneul anual pe echipe Butterfly).
                                    Actuala actualizare cum că nu mai poți retrograda în grupa inferioară, îi afectează în mod clar pe jucătorii cinstiți, care sunt în marea majoritate! Pentru câțiva necinstiți nu trebuie să sufere toți!
                                    Ar mai fi multe de spus, dar pentru moment, mă opresc aici.
                                    MULT SUCCES TUTUROR PARTICIPANȚILOR ÎN AMATUR!

                                    Comentariu


                                    • 1) acum clasamentul se face și pe valoare și pe nr de turnee...cred ca înțelegeți ca nu poate fi campion amatur nici timo boll dacă vine DOAR la un A+ și ia un mp maxim

                                      2) gândiți-vă ca sunt jucători talentați care învață foarte repede. De ce sa piardă vremea la nivelul actual? Jucand bine mai sus faci upgrade repede . Gratie acestei reguli eu am ajuns de la hobby la elite în câteva luni...altfel mi-ar fi luat o veșnicie.

                                      3) dacă folosiți un cuvânt asa dur (aberatie) poate ar trebui sa detaliați. Eu unul nu inteleg legătura cu nr mare de avansati inscrisi la open Alpahida.

                                      Eu zic ca e o aberație ca un jucător sa-si schimbe nivelul in fiecare luna sa zicem. E clar ca tehnica lui aparține unui anumit nivel. În cazul în care sa zicem ca e exact între 2 niveluri, atunci normal ar fi sa treacă mai sus, sa se adapteze, sa crească. Dacă te uiți pe grafice toți evoluam. Eu n-am văzut pe nimeni de la elite sa scadă în joc pana ajunge la hobby.

                                      4) pot fi depistați ușor dar sa dovedești e mai greu.

                                      Nu inteleg de ce ziceti ca sunt afectați jucătorii cinstiti...dacă ajungi la open (sa zicem)...ajungi datorita rezultatelor repetate, nu a unei pure întâmplări. Inseamna ca acolo ti-e locul...poate în bazinul de jos, dar trebuie cineva sa fie și in a 2-a jumatate, nu putem fi toți în prima jumătate. Antreneaza-te un pic si-ti va creste nivelul.

                                      Comentariu


                                      • Dacă tot am scris atât simt nevoia sa repet a 3-a sau a 4-a oara. 0v n-ar trebui sa afecteze nici mp, NICI POZITIA IN CLASAMENT. Ambele (mp + clasament) sunt o măsură a valorii insa 0v avantajează mp (dupa cum am demonstrat) dar dezavantajează grav poziția în clasament... Mi s-a plâns un prieten de la open care a jucat la elite și a avut 0v ca a scăzut în clasament din cauza ca acest 0v i-a scos un turneu din grila și astfel are un minus 25...este o pierdere mare, disproporționata...ok dacă pierdea 5-8 puncte înțelegeam...dar 25 este mult prea mult...mai bine stătea acasă...eu din ce simt, multi jucători se retrag de teama acestui 0v: fie cei care se lupta sa ajungă la TC, fie cei care vor sa-si conserve poziția de lider județean...dacă speriem jucătorii cu reguli disproporționate nu ne realizam scopul: sa aducem lumea la joc

                                        Comentariu


                                        • Completare: nenorocirea se întâmplă doar la turneele B unde sunt adunate la medie punctele de la toate ultimele 4 turnee. Deci 0 se aduna și el.

                                          La turneele A nu se pierde mare lucru deoarece nu sunt adunate la medie toate ultimele 10 turnee. Ci cele mai bune 10 din 12. Astfel 0 nu se aduna.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Vije Vezi post
                                            Completare: nenorocirea se întâmplă doar la turneele B unde sunt adunate la medie punctele de la toate ultimele 4 turnee. Deci 0 se aduna și el.

                                            La turneele A nu se pierde mare lucru deoarece nu sunt adunate la medie toate ultimele 10 turnee. Ci cele mai bune 10 din 12. Astfel 0 nu se aduna.
                                            Nu e pacat de atitea calcule si discutii incit si la 4 dimineata sa induci lumea in eroare?
                                            Nu e mai bine sa citeasca regulamentul si modul de calcul al mediei cei ce sunt interesati decit sa citeasca tot felul de postari inutile?
                                            Nu de alta, dar la calculul mediei nu se iau toate turneele B...cel mai slab nu se pune.
                                            Asa ca nu e nenorocire...

                                            Comentariu


                                            • Mea culpa. Am vrut sa zic "modul de calcul al punctajul din clasament"...despre asta era vorba in postul meu, nu despre mp...îmi cer scuze, promit ca nu mai postez nimic

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Vije Vezi post
                                                Dacă tot am scris atât simt nevoia sa repet a 3-a sau a 4-a oara. 0v n-ar trebui sa afecteze nici mp, NICI POZITIA IN CLASAMENT. Ambele (mp + clasament) sunt o măsură a valorii insa 0v avantajează mp (dupa cum am demonstrat) dar dezavantajează grav poziția în clasament... Mi s-a plâns un prieten de la open care a jucat la elite și a avut 0v ca a scăzut în clasament din cauza ca acest 0v i-a scos un turneu din grila și astfel are un minus 25...este o pierdere mare, disproporționata...ok dacă pierdea 5-8 puncte înțelegeam...dar 25 este mult prea mult...mai bine stătea acasă...eu din ce simt, multi jucători se retrag de teama acestui 0v: fie cei care se lupta sa ajungă la TC, fie cei care vor sa-si conserve poziția de lider județean...dacă speriem jucătorii cu reguli disproporționate nu ne realizam scopul: sa aducem lumea la joc
                                                De ce a ales sa joace la o categorie superioara?


                                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                                Comentariu


                                                • În nici un caz ca să rămână la open..are medie 28 și își dorește sa-si îmbunătățească jocul și sa ajungă la elite...va rog nu-mi mai puneți întrebări, nu vreau să mai raspund

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Vije Vezi post
                                                    Mea culpa. Am vrut sa zic "modul de calcul al punctajul din clasament"...despre asta era vorba in postul meu, nu despre mp...îmi cer scuze, promit ca nu mai postez nimic
                                                    Sa vedem cât va tine minunea

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X